- Boje na ruskom území môžu Slovensku výrazne poškodiť.
- Nachádza sa tam dôležitý odovzdávací bod na prepravu plynu.
- Nárast cien plynu zaznamenal aj Gazprom.
Gazprom už zaznamenal nárast cien plynu
Za rastom cien plynu však nie je len snaha Ukrajiny, ale aj plánované údržbárske práce na zariadeniach v nórskom plynárenskom priemysle. Tie by sa vraj mohli pretiahnuť presne tak, ako sa to stalo aj pred rokom. Ceny plynu by tak mohli byť ešte vyššie.
Problém z toho môže mať aj Slovenská republika, pretože ani po dvoch rokoch sme sa ako jeden z mála štátov Európskej únie (spolu s Maďarskom) nedokázali zbaviť závislosti od ruského plynu.
Tak či onak, koncom roka 2024 aj tak skončí tranzitná dohoda medzi Ruskom a Ukrajinou. Ako potenciálneho záchrancu nášho plynu môžeme vnímať Azerbajdžan.
Do tejto krajiny dokonca pred mesiacmi vycestovali premiér Robert Fico (Smer-SSD) a ministerka hospodárstva Denisa Saková (Hlas-SD), aby o tejto možnosti rokovali s tamojšou vládou. Práve rezort hospodárstva k tomu vydal aj svoje stanovisko.
Pevne veríme, že sa nám podarí nadviazať kontakt a spoluprácu v oblasti dodávok plynu na Slovensko a do východnej a strednej Európy. Tento záujem majú aj okolité štáty ako Rakúsko, Česká republika a Maďarsko. Vyvinieme maximálne úsilie na to, aby sme mohli dovážať plyn z Azerbajdžanu na Slovensko, a tak diverzifikovať dodávky a odstrihnúť sa od ruského plynu.
Gazprom je najväčší exportér zemného plynu na svete a najväčšia ruská spoločnosť. V roku 2009 exportovala 85 % ruskej produkcie plynu. Jej sídlo je v okrese Čerjomuški, Juhozápadná administratívna oblasť v Moskve.
Zaujímate sa o to, ako odísť do dôchodku so štedrým pasívnym príjmom? Pozrite si naše video.