Hrozí skutočne Slovensku bankrot?

Novinky Je Slovensko ohrozené bankrotom?
Je Slovensko ohrozené bankrotom? Zdroj: shutterstock.com/Jdrw25/RUMANA FERDOUSI
Solaxy PC bannerWallstreetpepe ICO mobil baner

Zahraniční veritelia upriamili zrak na Slovensko, ktorému zvyšujú úrokové sadzby v dôsledku nelichotivého stavu verejných financií. Napriek tomu premiér Robert Fico ohlásil, že ďalší rok vláda vyplatí všetkým penzistom 13. dôchodok vo výške priemernej sumy 600 eur, uvádza správa denníka Pravda. Sú ale obavy z bankrotu Slovenska opodstatnené?

Analytik Tatra banky Tibor Lörincz tvrdí, že cesta k bankrotu je ešte veľmi dlhá a máme pomerne dostatok času na to, aby sme verejné financie konsolidovali. Odhaduje sa, že v roku 2040 bude pravdepodobnosť až 93 %, že Slovensko zbankrotuje. V roku 2030 je však pravdepodobnosť iba 11 %. Ak ale prídu nevyhnutné opatrenia, percento sa môže výrazne znížiť.

S konkrétnymi 100 opatreniami prišiel ešte Ľudovít Ódor s dosluhujúcou vládou. Tie však Robert Fico považuje za neprijateľné, pretože by údajne zo Slovenska urobili najchudobnejšiu krajinu v Európskej únii.

Binance
97 %

Zarábaj aj ty na raste kryptomien.

Začni ich nakupovať na Binance a získaj 100 dolárový vstupný bonus.

Sponzorovaný obsah

Hospodárenie za rok 2023 sa výrazne zhorší

Napriek tomu, že rozdiel medzi príjmami a výdavkami minulý rok dosiahol len – 2 % hrubého domáceho produktu (HDP), Štatistický úrad očakáva v roku 2023 deficit až -6,85 %. Najhorší deficit v rámci EÚ nám odhaduje aj Európska komisia. Ku koncu septembra dosiahol podľa Ministerstva financií SR štátny rozpočet Slovenska schodok vo výške 3,916 miliardy eur.

Deficit verejných financií. Zdroj

Deficit verejných financií. Zdroj: Štatistický úrad

Ak sa chceme vyhnúť bankrotu, Slovensko nesmie stratiť dôveru investorov na finančných trhoch. Ak by sme ju stratili, môžeme dopadnúť ako Grécko. Ratingová agentúra Standard and Poor’s nás ohodnotila na A+, Moody’s na A2, Fitch Ratings na rating A, pričom všetky počítajú s negatívnym výhľadom. Ak nám zhoršia rating, výrazne sa nasmerujeme gréckou cestou.

Slovensko má verejný dlh blízko maxima

Slovensko zaznamenalo v roku 2022 štátny dlh v pomere k HDP vo výške 57,8 %(63,38 miliardy eur) HDP. Z dlhodobého hľadiska tento ukazovateľ narastá, pričom len v roku 2021 dosiahol rekordnú úroveň na hodnote 61 %. Predpoveď na rok 2023 je stále vysoko na úrovni 57 %.

Slovensko: štátny dlh v percentách HDP

Slovensko: štátny dlh v percentách HDP. Zdroj: Tradingeconomics

Nová vláda bude musieť čo najskôr začať implementovať konkrétne kroky k tomu, aby ozdravila verejné financie. Investori z finančných trhov nás sledujú a pokiaľ sa nám zhorší rating, narastú úroky a spolu s nimi náklady na úvery pre domácnosti a firmy. Nedôvera investorov v slovenské cenné papiere sa tiahne už dlhšie obdobie, no stále máme podstatne lepší rating ako Grécko. Ak sa však nič nezmení, situácia sa môže obrátiť.

Mohlo by ťa zaujímať: Ako sa darí Slovenskej ekonomike? Rast HDP mnohých prekvapí

txbtxb
Autor:
Marek Jendrál
Marek Jendrál

Vyštudoval financie, bankovníctvo a investovanie. O kryptomeny sa zaujíma od roku 2015. V článkoch sa špecializuje na technickú analýzu a sieťové dáta z blockchainu.