- Vysoké teploty na pracovisku sú nebezpečné a môžu mať fatálne následky.
- Zamestnávatelia by sa mali snažiť vyhnúť sa tomu.
- Majú niekoľko povinností, ktoré musia dodržiavať.
Únava, nepozornosť alebo malátnosť, ktoré sú časté počas leta, môžu viesť k pracovným úrazom. Čo sa považuje za pracovný úraz a čo nie, a na čo by mali dbať zamestnanci i zamestnávatelia? Téme sa venoval portál Podnikajte.sk.
Leto práve začalo a inšpektorát práce už poukazuje na zvýšený výskyt závažných pracovných úrazov, vrátane prípadov so smrteľnými následkami. V posledných dňoch sme totiž boli svedkami nárastu počtu tragických pracovných úrazov, čo je veľmi znepokojujúce.
Dôvodom týchto úrazov nie sú iba horúčavy. Je totiž potrebné poukázať aj na búrky a náhle zmeny počasia. Tieto faktory by mali brať do úvahy zamestnanci, no aj zamestnávatelia, ktorí majú v tomto letnom období isté povinnosti.
Aby zamestnávateľ mohol plniť svoje povinnosti v prípade, že dôjde k pracovnému úrazu zamestnanca, musí o ňom byť informovaný včas. Zamestnanec teda musí vzniknutú situáciu bezodkladne oznámiť zamestnávateľovi. Urobiť tak môže priamo postihnutá osoba, no aj svedok, ktorý sa o úraze alebo smrti dozvedel.
Následne je zamestnávateľ povinný okamžite prijať opatrenia na zabezpečenie bezpečnosti a ochrany života a zdravia. V prípade, že existujú dôkazy naznačujúce, že pracovný úraz mohol byť spôsobený trestným činom alebo sa jedná o vážny pracovný úraz, nemôže sa meniť stav pracoviska do príchodu príslušných vyšetrovacích orgánov.
Následne musí zamestnávateľ zaregistrovať pracovný úraz v prípade, že spôsobil pracovníkovi pracovnú neschopnosť trvajúcu viac ako tri dni alebo v prípade úmrtia zamestnanca. Registrácia sa uskutočňuje vyplnením záznamu o danom pracovnom úraze, ktorý obsahuje všetky relevantné okolnosti, a to po ich úplnom zistení zo strany zamestnávateľa.
Už sa viac neboj o svoje peniaze.
Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.
Horúčavám sa na pracovisku nevyhnete
Podľa Úradu verejného zdravotníctva SR (ÚVZ SR) extrémne vysoké teploty môžu vytvárať tepelné zaťaženie pre zamestnancov na pracovisku, čo môže viesť k zvýšenej únavnosti, poklesu pracovnej výkonnosti a môže spôsobiť aj prehriatie organizmu, malátnosť, ospalosť, bolesti hlavy, nevoľnosť alebo zvracanie. Horúčavy môžu tiež vyvolať kolaps a ohroziť život.
Je teda veľmi dôležité, aby zamestnávatelia nezabúdali na svoje povinnosti, ktoré im ukladá zákon. Zamestnancom musia zabezpečit napríklad pitný režim, no aj správny pracovný odev. Okrem toho môžu upraviť režim práce.
Ďalšie preventívne opatrenia zahŕňajú zabránenie prehriatiu priestorov, čo sa dosahuje zastrešením slnečných lúčov (vnútorné alebo vonkajšie žalúzie a rolety), aby nedošlo k insolácii. V prípade absencie klimatizácie je nevyhnutné zabezpečiť lepšie vetranie. Ak sa používajú ventilátory, je dôležité ich správne umiestniť a nastaviť tak, aby neprúdili priamo na telo zamestnancov.