[HODL] Bart sa drží Bitcoinu! TOP 19 slangových výrazov a skratiek z kryptosveta

Pre začiatočníkov Bart sa drží Bitcoin
Bart sa drží Bitcoinu, zdroj: https://www.shutterstock.com/cs/g/meunierd
Kvakomat PC bannerKvakomat mobil

dfswwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwZa uplynulý týždeň sa na grafe Bitcoinu opäť opakovane zobrazila podobizeň hlavy Barta Simpsona. Mohli sme ho zahliadnuť hlavou dolu a vzápätí sa mu opäť podarilo dostať sa na nohy. Jeho uličnícka jazda na grafe BTC spôsobuje starosti nejednému traderovi. V zásade však stále platí, že sa Bitcoin posúva na stranu. Inak panuje celkom nuda, preto som si pre vás dnes pripravil 19 výrazov a skratiek, ktoré by mal poznať každý hodlér.

Bart proti nude

Aktuálne je na kryptotrhu pomerne veľká nuda. Väčšina kryptomien spoločne s Bitcoinom ide smerom do strany. Graf je stále veľmi priamkový, ale čím ďalej zreteľnejšie sa ukazuje, že sa tu odohráva nejaká „bartovina”. Na grafe Bitcoinu za posledné dva týždne môžete vidieť, ako sa nás Bartova gebuľa ostrihaná na ježka snaží aspoň trochu rozosmiať a snáď nám aj trochu zdvihnúť náladu. To, či sa mu to podarí, už necháme na vás.

TOP 19 výrazov a skratiek z kryptosveta

V nasledujúcej časti vám ponúkneme 15 najčastejšie používaných výrazov a skratiek, ktoré by mal poznať každé hodlér.

HODL (hodlér, hodlovať…)

Začať samozrejme nemôžeme ničím iným, než slovíčkom HODL. Ide o výraz, ktorý vznikol ako preklep od slova hold = držať. Znamená držať Bitcoin (príp. aj altcoiny) a nepredať ich, nekapitulovať aj napriek prudkému prepadu tržnej ceny. Prvýkrát ho použil a jeho autorom sa tak stal člen Bitcoin fóra menom GameKyuubi. Stalo sa tak počas veľkého prepadu v roku 2013.

Opitý GameKyuubi sa tak stal prvým, kto zvolal do kryptosveta onú pamätnú vetu:

„I AM HODLING.”

Veď, pozrite sa sami. Vtedy to muselo pôsobiť trochu komicky a rad ľudí sa mu vysmial. Viac-menej sa toho však väčšina kryptonadšencov chytila a stali sa z nich HODLéri. Tí, ktorí vydržali až do roku 2017, sa mohli mať najlepšie.

LONG

Long pozícia, teda dlhá pozícia, vyjadruje nákup na burze s účelom predaja, keď cena podľa očakávaní stúpne. V opačnom prípade trader vystupuje a predáva v strate.

SHORT

Opak longu, teda predajnej pozície. Obchodník najskôr otvorí svoju pozíciu predajom na aktuálnej cene a keď cena podľa očakávaní klesne, zatvorí ju v zisku nákupom za nižší kurz. V opačnom prípade nakupuje v strate za vyššiu cenu, než predal.

STOP LOSS

Slúži na zaistenie pozície, aby trader neutrpel väčšiu stratu, než je ochotný riskovať. Niektorí obchodníci stop loss nepoužívajú. To občas vedie k nelichotivej situácii pre tradera, kedy bez toho, aby to plánoval, ide tzv. „do hodlu.” Nezostáva mu nič iné, len čakať, či s daný obchod otočí do plusu, aby ho mohol zavrieť.

BÝK

Obchodník, ktorý očakáva rast nejakej komodity, akcie, či v našom prípade kryptomeny, a podľa toho uzatvára long pozíciu (nakupuje).

MEDVEĎ

Medveď je naopak obchodník, ktorý očakáva pokles, a preto bude predávať či shortovať.

UPTREND (býčí trh)

Jednoducho povedané ide o rastúci trh. Cenu ovplyvňuje ponuka a dopyt, v našom prípade sa preto aktuálny kurz riadi tým, či je v ňom prevaha býkov alebo medveďov. Keď je prevaha býkov, hovoríme o tzv. býčom trhu, alebo uptrende.

DOWNTREND (medvedí trh)

Tento pojem väčšine z vás iste nie je cudzí. Ten, kto tu bol s nami počas roku 2018, už dobre vie, ako vie byť medvedí trh nepríjemný a pre mnohých investorov a obchodníkov likvidačný.

WEAK HANDS

Slabé ruky sú termínom pre obchodníkov, ktorí nemajú dostatočnú dôveru vo svoje pozície a o svojich stratégiách.

STRONG HANDS

Silné ruky naopak predstavujú tých, ktorí sa dostatočne dobre dokážu držať svojej stratégie a svoje pozície vďaka tomu udržia. V časoch vrcholiaceho downtrendu sa presúva bohatstvo od slabých rúk k tým silným, ktorí často práve vtedy nakupujú.

ATH

Skratka pre „All Time High.” Predstavuje vrchol býčieho trendu, ktorý vytvoril nové cenové maximum „všetkých čias.” Ak ide len o nejaký vrcholček, ktorý nie je historicky najvyššou cenou, ide len o HIGH.

LOW

Opak HIGH, teda dno daného medvedieho trhu. Ak sa cena dostane na historicky najnižšiu úroveň, za ktorú sa daná kryptomena obchodovala, hovoríme o ATL (All Time Low).

FOMO

Skratka „Fear of Missing Out”, čo sa dá do slovenčiny preložiť ako strach z toho, že vám niečo utečie. K tomu dochádza vtedy, keď je trh v uptrende a niektorí obchodníci/špekulanti/investori podľahnú nutkavému pocitu, že musia rýchlo nakúpiť, aby im niečo neutieklo. Často sa potom stáva, že mnoho z nich nakúpi v okolí ATH.

FUD

Skratka Fear, Uncertainty, Doubt = strach, neistota, pochyby. Ide o zámerné šírenie negatívnych, klamlivých či nejasných správ, ktorých cieľom je vyvolať paniku a spôsobiť pokles ceny.

VEĽRYBA (WHALE)

Ide o jedince s obrovským množstvom kapitálu, ktorí sú schopní výrazne pohnúť s kurzom. V spojení s veľrybami sa často hovorí o manipuláciách s cenou. Mnohí ľudia taktiež veria, že ide o obchodníkov, ktorí majú veľmi dobrý prehľad, a vedia niečo, čo ostatní nevedia. Keď drobní (retailoví) traderi vidia, že veľryba niečo robí, často prepadajú pocitu, že ide o veľmi dobre premyslený obchod, pretože keď má niekto toľko kapitálu, tak vie, čo robí. Často to však vôbec nemusí byť pravda.

TO THE MOON!

Ide o trochu smiešne zvolanie, že cena poletí až na mesiac. Pozor je na mieste predovšetkým v spojení s nákupom pod vplyvom FOMO efektu, ktorý, ako sme si už povedali, môže byť ľahkou cestou do hlbokej straty. Len málokto potom vydrí celý dlhodobý cyklus až do ďalšieho rastu na nové ATF, ktorý samozrejme nikdy nie je 100 % istý.

PUMP and DUMP

Napumpovanie a vysypanie – ide o častý jav na kryptotrhu. Počas pumpy cena danej kryptomeny skokovo vzrastie a následne príde DUMP, teda spľasnutie bubliny, resp. vysypanie/pád ceny späť nadol.

ICO

Initial Coin Offering = prvotná ponuka mincí. Výraz sa však často používa taktiež pre tokeny, keďže existuje aj variant ITO (prvotná ponuka tokenov). Boom ICO bol v roku 2017, kedy vznikalo naozaj mnoho nových kryptomien.

FORK

Vidlička. Ide o update, na ktorom sa buď celá komunita zhodne a nevzniká nový coin, alebo sa časť z nich rozhodne zotrvať na starom blockchaine a dôjde k rozštiepeniu. V nedávnej dobe sme zaznamenali nechcené rozštiepenie Etherea, ku ktorému zrejme došlo omylom, po informácii, že sa update nekoná, ktorá prišla takpovediac o minútu dvanásť.

Záver

A to je už pre dnešok všetko. V týždenník pre dlhodobých držiteľov kryptomien sa stretneme zasa na budúcu nedeľu. Ak máte pocit, že sme sa nejaký dôležitý výraz či skratku zabudli, neváhajte ich doplniť do komentárov.

Tento článok je preložený z českého originálu, ktorý pre vás pripravil Kytka.

Nepremeškajte naše ďalšie spravodajstvo a prihláste sa na odber noviniek (návod nájdete tu). Nezabudnite nás tiež sledovať na našom Facebooku a najnovšie aj na Instagrame a Twitteri.

Anycoin pc bannerMind of Pepe mobil
Autor:
Redakcia Kryptomagazínu
Redakcia Kryptomagazínu

Na Kryptomagazine nájdete originálne spravodajstvo o kryptomenách tvorené odborníkmi, ktorí z tohto magazínu spravili najlepší zdroj informácií o digitálnych menách a decentralizovaných technológiách.