- Recesia je stav, kedy ekonomická aktivita výrazne ustupuje.
- Ukážeme si základné príznaky recesie.
- Investovaním sa môžete efektívne pripraviť na akúkoľvek krízu.
Príznaky recesie
Teraz, keď už vieme, čo je v súčasnosti hrozbou a ako definujeme recesiu, poďme si povedať o hlavných signáloch hospodárskeho poklesu. Povieme si v skratke, aké sú ekonomické signály recesie, ale aj tie, ktoré môže identifikovať ktokoľvek. Medzi základné ekonomické signály patrí:
- Pokles HDP – meria ekonomickú produkciu krajiny a určuje trhovú hodnotu tovarov a služieb. Ak HDP dlhodobo klesá, krajina je v recesii.
- Pokles predajov a spotreby – počas recesie produkcia firiem dlhodobo klesá z dôvodu poklesu spotreby obyvateľstva.
- Výnosová krivka – ak je krivka obrátená, krajina je v recesii. Ide o stav kedy dlhodobé úrokové sadzby klesnú pod krátkodobé sadzby. To znamená, že množstvo investorov presúva svoje peniaze z krátkodobých dlhopisov do dlhodobých.
- Nezamestnanosť – pokles produkcie a HDP je spojený s nárastom nezamestnanosti. Ak dlhodobo rastie nezamestnanosť, signalizuje to recesiu.
- Inflácia a úrokové sadzby – prudký rast cien spôsobí nárast úrokových sadzieb, ktoré spúšťajú pokles produkcie a znižujú ekonomickú aktivitu.
Samozrejme existuje mnoho ďalších ekonomických ukazovateľov, podľa ktorých je možné určiť recesiu. Avšak, problémom je, že väčšina ľudí netuší, ako sa tieto ukazovatele vyvíjajú a nevedia, že recesia sa blíži. Preto si poďme predstaviť aj niekoľko ukazovateľov, ktoré si môže všimnúť každý a týkajú sa bežného života:
- Trh práce – počet pracovných ponúk sa znižuje a nájsť si prácu je ťažšie ako v minulosti.
- Inflácia – ceny tovarov a služieb sa v priebehu krátkeho obdobia rapídne zvýšili.
- Pôžičky – úvery a pôžičky sú výrazne drahšie ako v minulosti.
- Autá a domy – stávajú sa omnoho menej dostupnými.