Historický pokles cien potravín. Experti varujú pred predčasnou radosťou

  • Najnovšie údaje Eurostatu odhaľujú zaujímavý paradox v slovenskej ekonomike.
  • Máme druhé najnižšie ceny potravín a nealkoholických nápojov v Európskej únii.
  • Je to dôvod na radosť?
Ekonomika Historický pokles cien potravín
Historický pokles cien potravín. Zdroj: Shutterstock.com/fast-stock, VAKS-Stock Agency
Kvakomat PC bannerBitmarkets

Koniec roka 2024 priniesol spotrebiteľom pozitívnu správu. Ceny potravín, nealkoholických nápojov a alkoholu zaznamenali najvýraznejší pokles za posledných osem a pol roka. Vyplýva to z najnovších údajov Štatistického úradu SR, podľa ktorých spotrebiteľské ceny v decembri klesli oproti novembru o 0,4 percenta. Upozorňuje na to portál Správy STVR.

Najvýraznejšie zlacnenie zaznamenali potraviny a nealkoholické nápoje, ktorých ceny klesli o 2,4 percenta. „Tento pokles možno pripísať viacerým faktorom. Významnou mierou k tomu prispelo uvoľnenie cien na medzinárodných trhoch s potravinami,” vysvetľuje analytik Slovenskej sporiteľne Marián Kočiš.

Ako reťazce lákali zákazníkov?

Decembrové zlacňovanie ovplyvnila aj príprava na januárové zníženie dane z pridanej hodnoty na vybrané potraviny. Obchodníci tento krok využili ako marketingový nástroj na prilákanie zákazníkov.

 

„Maloobchodníci aj výrobcovia pristúpili k úprave svojich marží. Všetci sme mohli zaregistrovať množstvo reklamných kampaní propagujúcich zníženie cien ešte pred oficiálnym termínom,” konštatuje analytik finančných trhov Marek Nemky.

Štatistiky ukazujú, že najvýraznejšie zlacnelo ovocie, zelenina, vajcia a tiež maslo a oleje. Napriek týmto údajom väčšina spotrebiteľov výraznejší pokles cien nepocítila. „Áno, boli tu nejaké akcie, najmä počas silvestrovských výpredajov, ale vzhľadom na súčasné mzdové pomery je to stále nedostatočné,” vyjadrila sa jedna z oslovených nakupujúcich.

98 %

Už sa viac neboj o svoje peniaze.

Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.

Sponzorovaný obsah
Finančné rozdielové zmluvy sú zložité nástroje a sú spojené s vysokým rizikom rýchlych finančných strát v dôsledku pákového efektu. Na 74 % účtov retailových investorov dochádza k finančným stratám pri obchodovaní s finančnými rozdielovými zmluvami u tohto poskytovateľa. Mali by ste zvážiť, či chápete, ako finančné rozdielové zmluvy fungujú, a či si môžete dovoliť podstúpiť vysoké riziko, že utrpíte finančné straty.

Potraviny boli lacnejšie, avšak netešte sa

Odborníci však varujú pred prílišným optimizmom. Podľa analytikov možno v prvých mesiacoch roka 2025 očakávať stagnáciu, prípadne mierny pokles cien potravín, no následne by mali začať opäť rásť.

„V priebehu roka sa dostanú do popredia štandardné faktory ovplyvňujúce rast cien potravín. Ide najmä o výkyvy počasia a zvýšené náklady výrobcov a predajcov súvisiace s konsolidačnými opatreniami, ktoré sa premietnu do konečných cien,” upozorňuje Kočiš.

Analytici predpovedajú, že celková inflácia v roku 2025 presiahne hranicu 4 percent. Pozitívnou správou však je, že podľa Mariána Kočiša by nemalo dochádzať k poklesu reálnych miezd. To znamená, že rast platov by mal kompenzovať zvyšovanie cien.

Spotrebitelia by sa tak mali pripraviť na to, že súčasné priaznivé ceny potravín sú len dočasným javom. Experti odporúčajú sledovať akciové ponuky a pristupovať k nákupom strategicky, keďže v druhej polovici roka 2025 možno očakávať opätovný nárast cien základných potravín.

Vyčnievame aj v EÚ

Najnovšie údaje Eurostatu odhaľujú zaujímavý paradox v slovenskej ekonomike. Hoci máme druhé najnižšie ceny potravín a nealkoholických nápojov v Európskej únii, slovenské domácnosti na ne vynakladajú jednu z najvyšších častí svojho rozpočtu.

Cenová úroveň potravín a nealkoholických nápojov na Slovensku predstavuje len 82,3 percenta európskeho priemeru. Nižšie ceny možno nájsť už len v Rumunsku, kde dosahujú 75,1 percenta priemeru EÚ. Zaujímavosťou je, že Slovensko vedie aj v rámci eurozóny s najnižšími cenami týchto komodít. Poukázal na to portál O peniazoch.

Krajiny používajúce euro vykazujú v priemere o niečo vyššie ceny, konkrétne 102,9 percenta európskeho priemeru. Tieto zistenia potvrdzuje aj Štatistický úrad SR, ktorý pri najnovšom zbere dát prvýkrát využil inovatívnu metódu získavania údajov priamo od predajcov.

Paradoxne, napriek relatívne nízkym cenám, slovenské domácnosti vynakladajú na potraviny a nealkoholické nápoje až 26 percent svojich celkových výdavkov. Je to druhý najvyšší podiel v celej Únii, kde priemer dosahuje len 17 percent rodinných rozpočtov.

Mind of Pepe PCSolaxy mobil banner
Autor:
Karina Daráková
Karina Daráková

Karina Daráková pochádza spod Tatier a vyštudovala žurnalistiku na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre. V minulosti pôsobila v Novom Čase a na pozícii vedúcej domáceho spravodajstva v Startitup. V Kryptomagazine sa venuje ekonomickým a realitným témam.