Guvernér NBS varuje: Neistota rastie, Slovensko je obzvlášť zraniteľné

  • Neistota v ekonomike narastá a Slovensko je mimoriadne zraniteľné.
  • Guvernér NBS Peter Kažimír upozorňuje, že cesta k stabilite sa ešte neskončila.
  • Centrálna banka ponecháva menovú politiku flexibilnú, kľúčové budú dáta z leta.
Ekonomika NBS vo výročnej správe upozorňuje na ekonomické riziká
NBS vo výročnej správe upozorňuje na ekonomické riziká. Zdroj: shutterstock.com/Umair Zia Khan/Alexandros Michailidis
BitmarketsBitmarkets

NBS, teda Národná banka Slovenska, vo svojej najnovšej výročnej správe za rok 2024 upozorňuje, že svetová ekonomika čelí narastajúcej neistote – a Slovensko je kvôli svojej otvorenosti a závislosti od vývozu jednou z najzraniteľnejších krajín eurozóny.

Guvernér Peter Kažimír vo svojom príhovore hovorí otvorene:

Tieto riziká sú osobitne závažné pre Slovensko, keďže sme malá, otvorená a exportne orientovaná ekonomika mimoriadne závislá od stabilného a bezbariérového medzinárodného obchodu.”

Inflácia klesá, ale riziká sa vracajú

Minulý rok bol podľa NBS obdobím obratu – inflácia sa konečne začala stabilizovať. Európska centrálna banka (ECB) štyrikrát znížila kľúčovú úrokovú sadzbu, čo bola reakcia na zlepšenie inflačného vývoja v eurozóne.

V lete 2024 sme konečne mohli pristúpiť k postupnému znižovaniu úrokových sadzieb, v ktorom pokračujeme dodnes,” píše Kažimír.

Cieľ dvojpercentnej inflácie je podľa neho „na dosah” a očakáva sa, že sa ho podarí dosiahnuť ešte v tomto roku. To sú dobré správy pre domácnosti i firmy – znamenajú stabilnejšie ceny a predvídateľnejšie podnikateľské prostredie.

NBS: Globálne obchodné konflikty sú vážnou hrozbou

Napriek pozitívnemu vývoju inflácie rastie neistota v globálnom obchode. „V tomto roku opäť čelíme zásadnému nárastu neistoty v globálnom obchode, ktorá súvisí predovšetkým so sprísnením colnej politiky Spojených štátov amerických,” upozorňuje guvernér.

Trumpove clá zasahujú našu ekonomiku

Trumpove clá zasahujú našu ekonomiku. Zdroj: shutterstock.com/Chip Somodevilla, supergenijalac

Administratíva USA zavádza nové clá na dovoz z Európy, čo môže spomaliť oživenie svetovej ekonomiky. A keď sa svet spomaľuje, Slovensko ako krajina závislá od vývozu na to dopláca. Dôsledky sa môžu prejaviť v podobe nižšieho rastu HDP či zníženej zamestnanosti.

V rámci stresového testovania slovenského bankového sektora NBS vytvorila dva scenáre, ktoré naznačujú, ako výrazne môže na Slovensku stúpnuť nezamestnanosť dôsledku obchodných vojen.

Najhorší z modelovaných scenárov predpokladá stratu až 230 tisíc pracovných miest do konca roku 2027. To by predstavovalo najväčšie prepúšťanie v histórii samostatného Slovenska.

98 %

Už sa viac neboj o svoje peniaze.

Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.

Sponzorovaný obsah
Finančné rozdielové zmluvy sú zložité nástroje a sú spojené s vysokým rizikom rýchlych finančných strát v dôsledku pákového efektu. Na 75 % účtov retailových investorov dochádza k finančným stratám pri obchodovaní s finančnými rozdielovými zmluvami u tohto poskytovateľa. Mali by ste zvážiť, či chápete, ako finančné rozdielové zmluvy fungujú, a či si môžete dovoliť podstúpiť vysoké riziko, že utrpíte finančné straty.

Späť
Strana 1/2Ďalej
Coinfactory PC banerEtoro AI akcie mobil
Autor:
Nikola Litvinová
Nikola Litvinová

Vyštudovala odbor financie a intenzívne sa venuje investovaniu. Analytickým okom sleduje svetové aj domáce ekonomické dianie. Zaujíma sa nie len o kryptomeny, ale rovnako aj o tradičné finančné trhy. Baví ju vytvárať pútavý obsah, ktorý prináša čitateľom skutočnú hodnotu.