Giganti v oblasti tradičných financií bojkotujú bitcoinové ETF. Je pre nich tŕňom v oku

  • Kým najväčšia správcovská spoločnosť na svete, Blackrock, naskočila na vlnu spotového ETF na Bitcoin, iná ho bojkotuje.
  • Je ňou práve druhý najväčší správca aktív vo svetovom meradle - Vanguard.
  • Spoločnosť vyhlásila, že tento produkt nie je v súlade s ich filozofiou.
Novinky Vanguard odmietol prístup svojich klientov k spotovým ETF
Vanguard odmietol prístup svojich klientov k spotovým ETF. Zdroj: shutterstock.com/24K-Production/Krakenimages.com
Kvakomat PC bannerBitmarkets

Kým najväčšia správcovská spoločnosť na svete, Blackrock, sa zapojila do súťaže o nové spotové ETF a dosiahla úspech, iná spoločnosť ho bojkotuje. Je ňou práve druhý najväčší správca aktív vo svetovom meradle – Vanguard. Spoločnosť vyhlásila, že tento produkt nie je v súlade s ich filozofiou a dokonca prístupy k nemu blokuje. To si vyslúžilo negatívnu reakciu klientov.

Blokovanie bitcoinového ETF

Vanguard sa rozhodol, že jeho klienti nebudú mať prístup k novým schváleným produktom v oblasti spotového ETF Bitcoinu, ktoré sa stali v prvé dni obchodovania doslova hitom marketu. Okrem toho, že Vanguard neumožnil obchodovanie s novoschválenými produktmi, podľa niekoľkých používateľov na X zakázal nákup akcií GBTC spoločnosti Grayscale na svojej platforme.

Hovorca firmy uviedol, že Vanguard ani v budúcnosti neplánuje ponúkať Vanguard Bitcoin ETF alebo iné produkty, ktoré by mali podkladové aktívum v oblasti kryptomien. Gigant v oblasti tradičných financií totiž považuje volatilitu kryptomien za jednoznačné riziko pre svoju dlhodobú stratégiu pozitívnej návratnosti pre zákazníkov.

Úprimnosť tohto rozhodnutia či odporúčania je však možné spochybniť. Problémom v konzistencii názoru spoločnosti totiž môže byť napríklad to, že Vanguard je jeden z najväčších vlastníkov akcií firmy MicroStrategy. Na jej čele je pre kryptokomunitu dobre známa postava Michaela Saylora. Firma pod jeho vedením nakumulovala Bitcoiny v aktuálnej hodnote prevyšujúcej 8 miliárd dolárov.

Binance
97 %

Zarábaj aj ty na raste kryptomien.

Začni ich nakupovať na Binance a získaj 100 dolárový vstupný bonus.

Sponzorovaný obsah

Vanguard zaznamenal negatívne reakcie

Správcovský gigant v pomerne krátkom čase zistil, že časť jeho klientov má odlišný postoj. Vyjadrili ho nielen na sociálnych sieťach, ale malo dôjsť aj k výberom prostriedkov z ich správy. Negatívny postoj sa zatiaľ zdá byť nemenný a správcovia majetku ho neplánujú zmeniť na základe protestov klientov. Negatívny postoj Vanguardu ku kryptomenám je dobre známy už niekoľko rokov.

https://twitter.com/NotLarryFink/status/1746192570663739771

V reakcii na rozhodnutie správcovskej firmy oznámilo niekoľko známych mien kryptomenového sveta rozhodnutia o prevode svojich portfólií k iným správcom. Sú to napríklad Juga Cohler, manažér Coinbase či komentátor a analytik Neil Jacobs. Sociálne siete sú zaplavené negatívnymi reakciami. Na konkrétne kroky klientov si však musíme ešte určitý čas počkať.

Je určitá možnosť, že sa z týchto reakcií poučia ďalšie správcovské spoločnosti na trhu. Dnes už existujú správy, že ďalšie staršie inštitúcie ako Merrill Lynch, Citi Bank, UBS, Wells Fargo Advisors a Raymond James majú rovnako v pláne bojkotovať spotovú formu BTC ETF.  Existuje však pravdepodobnosť, že prehodnotia svoje rozhodnutie.

Spotové objemy obchodovania s bitcoinovými ETF presiahli v prvý deň obchodovania 4,5 miliardy, pričom väčšina tokov pochádzala z Bitcoin ETF spoločností BlackRock, Grayscale a Fidelity. Ďalšími možnosťami investovania prostredníctvom spotového ETF zo schválených možností sú ARK 21Shares, Invesco Galaxy, VanEck, WisdomTree, Valkyrie, Bitwise a Franklin Templeton. 

Mohlo by Vás zaujať: Chcete zdvojnásobiť vklad? S touto kryptomenou je to možné do týždňa

Anycoin pc bannertxb
Autor:
Marek Rodák
Marek Rodák

Vyštudoval filozofiu a históriu. Počas svojho profesionálneho života skúsil viacero pozícií, od marketingu, cez učiteľa, asistenta až po zastupujúceho riaditeľa školy. Vo voľnom čase sa venuje kryptomenám. Píše od roku 2011.