Generálna riaditeľka, matka a líderka: Mladá Slovenka mení pravidlá hry

  • Dnes je situácia o niečo lepšia, viac sa zdôrazňuje rovnosť pohlaví.
  • Aj na základe osobnej skúsenosti motivuje Katarína Garajová ostatné ženy.
  • Mať cieľ, smerovať k nemu a zároveň zvládať všetky prekážky si vyžaduje zdravé sebavedomie.
Novinky Mladá Slovenka mení pravidlá hry
Mladá Slovenka mení pravidlá hry. Zdroj: Shutterstock.com/PeopleImages.com - Yuri A
Okazio PCKvakomat mobil

Katarína Garajová je generálnou riaditeľkou personálnej agentúry MAXIN´S Group. Kým sa presadila vo svete, v ktorom dominujú muži, musela preskočiť nejedno poleno pod nohami. Ani napriek prekážkam sa nevzdávala a vždy našla spôsob, ako vyjsť z náročnej situácie pevnejšia, skúsenejšia a sebavedomejšia.

Je to svojím spôsobom paradox, že kým v oblasti HR (ľudských zdrojov) v jednotlivých firmách dominujú ženy, hneď ako sa dostaneme za hranice firmy a k personálnym agentúram, ocitáme sa v pánskom svete. Samozrejme, aj v ňom sa nachádzajú ženy na najvyšších riadiacich priečkach. Nie je ich však veľa, a aby do tohto sveta prenikli, museli pracovať naozaj húževnato.

Časy sa zmenili, ale…

Katarína Garajová, absolventka Fakulty manažmentu na Univerzite Komenského v Bratislave, je presvedčená, že v minulosti bolo pre ženy oveľa ťažšie dostať sa na vedúce pozície, pretože existovali silné stereotypy o tom, ako by mali byť vnímané v pracovnom prostredí.

Dnes je situácia o niečo lepšia, viac sa zdôrazňuje rovnosť pohlaví, firmy si začínajú uvedomovať význam rôznorodosti, no stále je tu množstvo „ale”.

„Ženy sa stretávajú s tým, že musia vyvažovať kariéru s rodinným životom a v niektorých odvetviach sú stále prítomné silné predsudky a stereotypy. Aj keď je cesta žien o niečo jednoduchšia ako kedysi, nie je to ideálne. Preto ženy rada vyzývam k tomu, aby mali odvahu a odhodlanie uspieť, aby pre seba získavali podporu a aby sme spoločne ďalej posúvali hranice toho, čo sa od nás očakáva,” nabáda dvojnásobná mama a generálna riaditeľka personálnej agentúry MAXIN´S Group.

98 %

Už sa viac neboj o svoje peniaze.

Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.

Sponzorovaný obsah
Finančné rozdielové zmluvy sú zložité nástroje a sú spojené s vysokým rizikom rýchlych finančných strát v dôsledku pákového efektu. Na 74 % účtov retailových investorov dochádza k finančným stratám pri obchodovaní s finančnými rozdielovými zmluvami u tohto poskytovateľa. Mali by ste zvážiť, či chápete, ako finančné rozdielové zmluvy fungujú, a či si môžete dovoliť podstúpiť vysoké riziko, že utrpíte finančné straty.

Čo sa v škole naučiť nedá

Kým dnes má okolo seba košatý tím ľudí a v dvoch krajinách zabezpečuje prácu niekoľkým stovkám zamestnancov, na začiatku kariéry sa jej ani nesnívalo o tom, že by šéfovala toľkým ľuďom. Ako HR konzultantka bojovala s časom, ktorý máme všetci obmedzený. Preto sedem dní v týždni prepínala medzi niekoľkými náročnými projektmi, často improvizovala, hľadala alternatívne riešenia a neustále vychádzala zo svojej komfortnej zóny.

„Moja cesta na pozíciu generálnej riaditeľky nebola priamočiara a bez prekážok. Začínala som s pevným vzdelaním v manažmente, no až prax ma naučila, ako riešiť každodenné úlohy a problémy, ktoré sa nedajú vždy predvídať,” pokračuje Garajová.

Keď dostala ponuku riadiť celú agentúru, na chvíľu váhala. Ale iba vo svojom vnútri, nie navonok.

Myslím, že keď človek prechádza do kľúčovej pozície, je prirodzené mať obavy a pochybnosti z toho, či všetko zvládne. Veď máte zodpovednosť za celú firmu a všetkých jej zamestnancov!

V kariére jej okrem skúseností a dôvery nadriadených v jej schopnosti pomohlo počúvanie iných – aj kritikov. To jej umožnilo zamerať sa na veci, o ktorých si myslela, že sú v poriadku.

„Úspech v takejto pozícii nie je len o odbornosti, ale aj o schopnosti viesť a inšpirovať ľudí. Je dôležité veriť vlastnej intuícii a neváhať prijať výzvy, aj keď môžu byť náročné,” hovorí.

Riadiť ľudí a riadiť seba nie je to isté

Kým sa však úspech dostavil a hlavne kým bol taký rukolapný, zrejmý a evidentný, že o ňom nemohol nikto pochybovať, Garajová neraz čelila nedôvere, či ako žena dokáže viesť tím a zvládať náročné úlohy. Niektoré situácie boli iba trápne, v iných ju to reálne bolelo.

„Hoci som sa musela v niektorých situáciách viac snažiť, aby som prekonala predsudky, som presvedčená, že dobrý líder sa nehodnotí podľa pohlavia, ale podľa schopnosti zvládnuť výzvy a viesť tím k úspechu. Kľúčové bolo presadiť sa svojimi výsledkami a ukázať, že ako ženy vieme robiť ťažké rozhodnutia a zároveň byť empatickými líderkami,” hodnotí pragmaticky aj láskavo.

Svojmu tímu verí a podporuje ho

Svojmu tímu v MAXIN´S Group maximálne dôveruje, otvorene s ním komunikuje a každého člena tímu podporuje. Je totiž presvedčená, že ako líderka by mala vytvárať prostredie, kde sa každý cíti vypočutý, rešpektovaný a kde majú všetci možnosť naplno využiť svoj potenciál.

„Delegovanie zodpovednosti je pre mňa kľúčové, pretože umožňuje tímu rásť a cítiť sa zodpovedne za výsledky,” delí sa o svoje manažérske skúsenosti.

A riadi aj seba – motivuje ju neustála chuť byť lepšia a lepšia. Vo voľnom čase vo svojom dome na Orave vyráža na túry s rodinou, venuje sa športu alebo knihám, samozrejme odborným s tematikou osobnostného rozvoja či manažmentu.

Dôležité je uvedomovať si a neustále si pripomínať, že sa nedá byť neprestajne perfektný v oboch oblastiach, v práci aj v osobnom živote. Dôraz treba klásť na osobnú pohodu, fyzické a duševné zdravie.

Pravidelné cvičenie, dostatok spánku a zdravé stravovanie pomáhajú vrcholovej manažérke udržať si veľa energie a zvládnuť aj náročné dni. Za dôležitú považuje i podporu od rodiny a kolegov. 

„Na seba som ešte prísnejšia ako na svoje okolie. Dokážem drieť nekonečne dlho a intenzívne, kým prácu, ktorú som si vytýčila, nedokončím. Môj vlastný výkon nie je nikdy dosť dobrý, túžim po dokonalosti,” priznáva otvorene. Napriek tomu ostatným ženám odkazuje, aby boli cieľavedomé, ale zároveň láskavé samé k sebe.

Sebadôvera ako elixír úspechu

Mať cieľ, smerovať k nemu a zároveň zvládať všetky prekážky si vyžaduje zdravé sebavedomie.

„V mnohých situáciách, najmä na začiatku kariéry, môže byť jednoduché pochybovať o svojich schopnostiach. Myslím, že každá žena by mala povedať áno, keď jej niekto ponúkne väčšiu rolu, projekt alebo povýšenie. Nikto by jej to neponúkol, keby neveril, že je schopná.” Takto, aj na základe osobnej skúsenosti, motivuje Garajová ostatné ženy.

Vie, že vnútorný hlas dokáže vymenovať mnoho dôvodov, prečo by sme ponúknutú šancu nemali využiť. V tomto prípade ho však odporúča nepočúvať. 

„Líderky sú predovšetkým ženy činu. Každý deň sa snažia niečo dosiahnuť, nesedia a pasívne nečakajú na príležitosti. Sú ochotné začať malými krokmi, postupne pridávať, a tak dosahovať pokrok. Výsledkom je, že nakoniec dokážu oveľa viac, ako si pôvodne mysleli.”

Odvážnym ženám a (budúcim) líderkám odporúča nájsť si mentora, hľadať ľudí, ktorí dokážu inšpirovať, poradiť a vyhnúť sa chybám, ktoré v riadení urobili oni. Veľký dôraz kladie aj na networking. Spoznávanie ľudí v odvetví, v ktorom chce žena pracovať, môže byť neskôr pre kariéru kľúčové. 

„Dôležité je nevzdávať sa pri prvých problémoch, vydržať, byť odhodlaný a flexibilný. Manažment nie je o kopírovaní niekoho iného, ale o autentickosti, o prinášaní vlastných kvalít a hodnotových postojov. Preto nikdy neprestávajme veriť vo svoju schopnosť dosiahnuť veľké veci,” uzatvára generálna riaditeľka veľkej personálnej agentúry.

Kvakomat PC bannerOkazio mobil
Autor:
Karina Daráková
Karina Daráková

Karina Daráková pochádza spod Tatier a vyštudovala žurnalistiku na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre. V minulosti pôsobila v Novom Čase a na pozícii vedúcej domáceho spravodajstva v Startitup. V Kryptomagazine sa venuje ekonomickým a realitným témam.