Garáže či bazény pri dome bez povolenia. Nový zákon má urýchliť výstavbu

  • Novela po schválení vládou teraz putuje do parlamentu.
  • Nový zákon prináša aj zjednodušenie na budovanie zariadení na výrobu energie z obnoviteľných zdrojov.
  • Čo všetko sa ešte zmení?
Novinky Nový zákon má urýchliť výstavbu
Nový zákon má urýchliť výstavbu. Zdroj: Shutterstock.com/Anastasija Vujic, Ground Picture
Kvakomat PC bannerBitmarkets

Slovensko patrí medzi krajiny s najdlhším stavebným konaním v Európe. Zatiaľ čo u nás trvá získanie povolenia v priemere 300 dní, európsky priemer je takmer o polovicu nižší. To by sa malo od apríla budúceho roka zmeniť.

Vláda minulý týždeň schválila novelu stavebného zákona, ktorá má zásadne zjednodušiť a urýchliť povoľovacie procesy. Informuje o tom denník Pravda.

Kľúčová zmena

Neexistuje, že budete čakať na vyjadrenie kohokoľvek dlhšie ako tridsať dní, v opačnom prípade platí fikcia súhlasu,” vysvetlil minister dopravy Jozef Ráž ml. (nom. Smeru) jednu z kľúčových zmien. Pri zložitejších stavbách sa táto lehota predlžuje na 60 dní.

Významnou zmenou je rozšírenie definície drobných stavieb, pri ktorých nebude potrebné ani ohlásenie. Zatiaľ čo v súčasnosti sa za drobnú stavbu považuje objekt so zastavanou plochou do 25 štvorcových metrov, po novom to bude až dvojnásobok. Do tejto kategórie budú spadať napríklad garáže, dielne či montované prístrešky pre autá.

Novela myslí aj na podzemné stavby ako žumpy, ktoré budú považované za drobné stavby do plochy 25 štvorcových metrov. Rovnaké pravidlá budú platiť aj pre bazény pri rodinných domoch. Jediným obmedzením bude umiestnenie stavby – ak má vzniknúť na verejnom priestranstve alebo menej ako dva metre od susedného pozemku, ohlásenie bude stále potrebné.

98 %

Už sa viac neboj o svoje peniaze.

Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.

Sponzorovaný obsah
Finančné rozdielové zmluvy sú zložité nástroje a sú spojené s vysokým rizikom rýchlych finančných strát v dôsledku pákového efektu. Na 74 % účtov retailových investorov dochádza k finančným stratám pri obchodovaní s finančnými rozdielovými zmluvami u tohto poskytovateľa. Mali by ste zvážiť, či chápete, ako finančné rozdielové zmluvy fungujú, a či si môžete dovoliť podstúpiť vysoké riziko, že utrpíte finančné straty.

Zelená pre obnoviteľné zdroje

Nový zákon prináša aj zjednodušenie na budovanie zariadení na výrobu energie z obnoviteľných zdrojov. Inštalácia zariadení s výkonom do 50 kilowattov, ako sú napríklad fotovoltické panely na streche rodinného domu, nebude vyžadovať žiadne povolenie. Pri výkone od 50 do 100 kilowattov postačí ohlásenie stavby. Uvádza to portál Môj dom.

Významné zmeny čakajú aj povoľovanie väčších stavieb. Doterajšie dvojité konanie – územné a stavebné – sa zlúči do jedného konania o stavebnom zámere. Toto zjednodušenie sa dotkne aj takzvaných jednoduchých stavieb, medzi ktoré patria menšie bytové domy, robotnícke ubytovne či rekreačné nehnuteľnosti s plochou do 300 štvorcových metrov.

Kritici varujú pred ohrozením prírody

Nie všetci zmeny vítajú s nadšením. Environmentálni aktivisti a právnici z organizácie Via Iuris upozorňujú na možné riziká pre ochranu životného prostredia. „V niektorých prípadoch sa verejnosť vôbec nedostane k možnosti vzniesť námietky spojené s ochranou prírody,” varujú.

Slovensko zaostáva

Minister Ráž však obavy odmietol s tým, že zákon zavádza jasné kompetencie jednotlivých účastníkov konania a prísne limity, ktoré budú musieť úrady dodržiavať. Zároveň zdôraznil, že zrýchlenie stavebného konania je nevyhnutné – podľa kontroly Najvyššieho kontrolného úradu Slovensko výrazne zaostáva za priemerom krajín OECD, kde povoľovací proces trvá v priemere 152 dní.

Novela po schválení vládou teraz putuje do parlamentu. Ak prejde legislatívnym procesom, nové pravidlá začnú platiť od apríla 2025. Pre stavebníkov to bude znamenať menej byrokracie a ušetrený čas i peniaze, environmentalisti však budú pozorne sledovať, či sa ich obavy nenaplnia.

Okazio PCMemex mobil banner
Autor:
Karina Daráková
Karina Daráková

Karina Daráková pochádza spod Tatier a vyštudovala žurnalistiku na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre. V minulosti pôsobila v Novom Čase a na pozícii vedúcej domáceho spravodajstva v Startitup. V Kryptomagazine sa venuje ekonomickým a realitným témam.