Fínsko chce zrušiť v školách všetky predmety – Bude to fungovať?

Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien
Fínsko sa môže pýšiť úspechmi svojich študentov na medzinárodnej úrovni. K tomu viedla reforma vzdelávania. Vďaka nej sa Fínsko zaradilo medzi najúspešnejšie krajiny sveta vo vzdelávaní. Teraz chce pokročiť ešte ďalej a úplne zrušiť predmety.

Zastarané školstvo

Školstvo je jednou z oblastí, ktorá sa vzpiera reformám. Systém tried a predmetov existuje už veľmi dlhú dobu a neprechádza veľkými premenami. Celý svet však prechádza radikálnou zmenou. Digitálne technológie zmenili všetko. Vďaka tomu, že má dnes v podstate každý prístup k internetu, tak má zároveň každý na dosah všetky informácie, ktoré ľudstvo zhromaždilo.

Tým sa radikálne zmenili podmienky toho, čo dnešný svet vyžaduje. Školská kultúra bifľovania je už fakticky kontraproduktívna. Deti a mladí ľudia si už nemusia pamätať každú maličkosť, pretože všetky informácie môžu vyhľadať na internete. Dôležitosti teda získavajú iné kvality, než memorovanie a poslušnosť.

Informácie o akciových trhoch – Analýza akcií spoločnosti Boeing – Konsolidácie a možné vyplnenie gapu

A práve v tomto smere sa Fínsko líši od väčšiny Európy. Vďaka školskej reforme sa vzdialilo miestne školstvo od systému memorovania a klasických tried. Namiesto toho sa školy vo Fínsku zameriavajú na iné veci. Tými sú zručnosti ako práca v tíme, schopnosť hľadať relevantné informácie a následne s nimi vedieť aj pracovať. To sa prejavilo aj na výsledkoch fínskych študentov v medzinárodnom porovnaní.

Projekt namiesto predmetu

Teraz sa dostávame k jadru témy. Fínsko totiž inovovalo svoj vzdelávací systém a teraz sa chystá ísť ešte ďalej. Nový návrh ministerstva školstva má zmeniť fungovanie fínskych škôl od základu. K tomu sa vyjadrila fínska ministerka školstva.

“Existuje mnoho škôl, na ktorých výučba stále prebieha starým, tradičným spôsobom. Ten však mal svoje opodstatnenie niekedy okolo roku 1900 – spoločnosť dnes má už celkom iné potreby, a preto potrebujeme vzdelávací systém, ktorý by potreby 21. storočia dokázal naplniť.” povedala Marjo Kyllönen.

Technologické pokroky v kozmonautike – Dočkáme sa rakiet s jadrovým pohonom? – A aký to bude mať vplyv na vesmír?

Konkrétne témy sa tak budú preberať z rôznych pohľadov konkrétnych disciplín. Nebude teda už zemepis či dejepis, ale bude sa hovoriť o druhej svetovej vojne v kontextoch dejepisu, či zemepisu alebo fyziky. To má za cieľ lepšie študentom priblížiť využitie daných disciplín a zároveň vytvoriť prostredie, kde sa študenti budú aktívne zaujímať o danú tému.

Odklon od tradičného štýlu výučby bude ešte evidentnejší v tom, ako má vzdelávanie prebiehať. Bude sa klásť podstatne väčší dôraz na rozhodovanie študentov a zároveň sa bude podporovať spolupráca medzi nimi. Namiesto hodiny dejepisu tak bude možné vidieť žiakov, ktorí spoločne vypracujú projekt o tom, aké dôsledky mala druhá svetová vojna na usporiadanie Európy.

Technológie sú kľúčové

Jedným z dôležitých aspektov fínskeho vzdelávania je zapojenie technológií. Vzhľadom na to, že doba digitalizácia je už tu, tak je nesmierne rozumné integrovať do vzdelávacieho systému moderné technológie. Nastupujúce generácie budú čeliť novým výzvam, ktoré budú spojené s digitálnym svetom a naozaj sa na ne nemôžu pripraviť, ak nebudú chápať, čo technológie prinášajú a aké riziká so sebou nesú.

Dnes už vidíme, ako technologický svet izoluje jednotlivca namiesto toho, aby ľudí spájal. Z toho následne plynú možné psychické problémy. A na to je potrebné pripravovať nové generácie. Zároveň sa používanie nových technológií prejavuje aj v úspešnosti Fínska na medzinárodnej scéne. V rámci európskych krajín sa iba dve umiestňujú v TOP 10 podľa PISA. Táto organizácia robí rozsiahle porovnávania schopností študentov po celom svete.

V TOP 10 krajín s najlepšími výsledkami sa umiestnili 2 európske krajiny. Fínsko a Estónsko. Estónsko je tiež známe svojou vľúdnosťou k digitalizácii a okrem iného tiež ku kryptomenám. To jasne ilustruje trend, že zavádzanie moderných metód do školstva a všeobecná modernizácia odboru je absolútne kľúčová pre budúci kapitál krajiny

Česká republika taktiež pristúpila k reformám v podobe Bielej knihy. Tento dokument je základom k rozvoju českého školstva a dobre reflektuje potreby moderného sveta. Nedostatok financií však brzdí rozvoj českého školstva. Bude teda fungovať zrušenie predmetov? S najväčšou pravdepodobnosťou to bude lepšie ako zotrvávať v systéme, ktorý sa tvoril v predminulom storočí.

Čo čítať ďalej:

Preložené z českého originálu, ktorý pre vás pripravil Kracik A. 

Nepremeškajte naše ďalšie spravodajstvo a prihláste sa na odber noviniek (návod nájdete tu). Nezabudnite nás tiež sledovať na našom Facebooku a najnovšie aj na Instagrame a Twitteri.

Autor:
Redakcia Kryptomagazínu
Redakcia Kryptomagazínu

Na Kryptomagazine nájdete originálne spravodajstvo o kryptomenách tvorené odborníkmi, ktorí z tohto magazínu spravili najlepší zdroj informácií o digitálnych menách a decentralizovaných technológiách.