Finančná správa začala lov na živnostníkov. Niektorým z nich už hrozí strata oprávnenia

  • Neevidovanie tržieb výrazne poškodzuje štát aj zákazníkov.
  • Od 10. do 27. októbra vykonali 379 kontrol.
  • Kontrolóri sa zamerali na podniky, ktoré už v minulosti pristihli pri neevidovaní tržieb.
Novinky Finančná správa začala lov na živnostníkov
Finančná správa začala lov na živnostníkov. Zdroj: Shutterstock.com/Tama2u, yingko
Wallstreetpepe PC banerOkazio mobil

Viac ako polovica podnikateľov stále neplatí dane zo svojich tržieb, ukázala aktuálna kontrolná akcia finančnej správy s názvom „Návrat”. Kontrolóri sa zamerali na podniky, ktoré už v minulosti pristihli pri neevidovaní tržieb.

„Výsledky sú alarmujúce. Napriek tomu, že sme podnikateľov vopred informovali o kontrolách, až 52 % z nich stále porušuje zákon,” potvrdila finančná správa na svojom webe. Za prvých 18 dní skontrolovali jej príslušníci 78 prevádzok.

Pokuty, no aj zatváranie prevádzok

Finančníci odhalili až 41 porušení zákona. Podnikateľom vyrubili pokuty v celkovej výške 24 540 eur. „Pristúpili sme aj k tvrdším opatreniam. Tri prevádzky sme museli zatvoriť až na 72 hodín,” informuje správa. Desiatim podnikateľom navrhli zrušiť živnostenské oprávnenie.

 

Kontrolná akcia „Návrat” trvá do konca novembra. Finančná správa chce pritlačiť na neplatičov vyššími sankciami a zákazmi predaja. „Cieľom je dosiahnuť, aby si podnikatelia plnili svoje zákonné povinnosti,” zdôrazňuje.

Finančníci zamerali aj na predajcov počas Sviatku všetkých svätých a Pamiatky zosnulých. Od 10. do 27. októbra vykonali 379 kontrol. Zákon porušilo až 35 % predajcov. Udelili im pokuty v sume 34 170 eur.

Situácia je horšia ako počas letnej kontrolnej akcie. Podnikatelia napriek varovaniam stále ignorujú svoje povinnosti,” uzatvára finančná správa. Kontroly budú pokračovať aj v nasledujúcich týždňoch.

98 %

Už sa viac neboj o svoje peniaze.

Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.

Sponzorovaný obsah
Finančné rozdielové zmluvy sú zložité nástroje a sú spojené s vysokým rizikom rýchlych finančných strát v dôsledku pákového efektu. Na 74 % účtov retailových investorov dochádza k finančným stratám pri obchodovaní s finančnými rozdielovými zmluvami u tohto poskytovateľa. Mali by ste zvážiť, či chápete, ako finančné rozdielové zmluvy fungujú, a či si môžete dovoliť podstúpiť vysoké riziko, že utrpíte finančné straty.

O akcii finančná správa informovala už skôr

Finančná správa v septembri preverila 18 aktívnych elektronických pokladníc. Štyria podnikatelia, teda 22 percent z kontrolovaných, porušili zákon. Každému z nich udelila pokutu 1 000 eur a dočasne zakázala predaj.

„Plánujeme preveriť stovky podozrivých subjektov,” upozornila ešte na konci septembra finančná správa. Zamerať sa mala na podnikateľov, ktorí už v minulosti dostali pokutu za neevidovanie tržieb, no naďalej porušujú zákon.

Myslíte si, že sú tresty pre podnikateľov prísne?

Neevidovanie tržieb výrazne poškodzuje štát aj zákazníkov. „Neplatič okráda štátny rozpočet, znevýhodňuje poctivých podnikateľov a porušuje práva zákazníkov na pokladničný doklad,” zdôrazňujú kontrolóri.

Finančná správa preto sprísnila sankcie. Za opakované porušenie zákona môže udeliť pokutu až 6 600 eur. „Zakážeme predaj tovaru či služieb priamo na predajnom mieste. V najhorších prípadoch podáme návrh na zrušenie živnosti,” varuje.

Pri odhalení podvodnej pokladnice ju kontrolóri okamžite zabezpečia. Podnikateľovi v takom prípade hrozí aj trestné stíhanie.

„Upozornili sme všetkých podnikateľov na ich povinnosti. Pri ďalších kontrolách už nebudeme tolerantní. Využijeme maximálne možné sankcie,” dodala finančná správa.

Memex PC bannertxb
Autor:
Karina Daráková
Karina Daráková

Karina Daráková pochádza spod Tatier a vyštudovala žurnalistiku na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre. V minulosti pôsobila v Novom Čase a na pozícii vedúcej domáceho spravodajstva v Startitup. V Kryptomagazine sa venuje ekonomickým a realitným témam.