- Objednávanie liekov z tretích krajín nesie vysoké riziko.
- Lieky by ste si teda mali zháňať legálnymi cestami.
Colný úrad v Košiciach v roku 2023 neprepustil prostredníctvom svojej Pobočky Pošta vyše 42-tisíc kusov liekov. Ide o lieky, ktoré si podľa Finančnej správy objednali súkromné osoby žijúce mimo štátov Európskej únie. Tieto lieky mali vrátiť späť odosielateľom.
Medzi liekmi, ktoré colníci zadržali, sa najčastejšie nachádzali lieky určené na liečbu ochorenia COVID-19. Okrem toho však tento zoznam dopĺňajú aj lieky na mužskú potenciu a anaboliká.
V prípade zistenia dovozu liekov súkromnými osobami bez potrebných povolení je úlohou colných úradov chrániť spotrebiteľa tým, že lieky neodovzdajú adresátovi.
Kým sa blížil koniec apríla tohto roku, ďalších 158 poštových zásielok sa vracalo späť. Obsahovali viac ako 14 000 kusov rôznych liekov vrátane tabliet, gélov, injekčných roztokov a ďalších foriem liekov. Väčšina z týchto vrátených liekov pochádza z Indie, Veľkej Británie a Číny.
V týchto zásielkach sa nachádzali liečivá, ktoré vyžadujú predpis aj tie, ktoré sú voľne dostupné. Ich pomer bol približne rovnaký.
Príslušníci finančnej správy pri odmietnutí prepravy zásielok s liekmi postupujú podľa stanoviska príslušného dohľadového orgánu, ktorým je Štátny ústav pre kontrolu liečiv.
Už sa viac neboj o svoje peniaze.
Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.
Tieto lieky môžu byť nebezpečné
Objednávanie liekov z tretích krajín nesie vysoké riziko, že daný produkt nemusí obsahovať deklarované liečivo alebo obsahuje úplne iné zložky, vrátane neznámych látok, ktoré môžu spôsobiť alergické reakcie a vážne zdravotné problémy pre užívateľa. Neexistuje záruka, že takto zakúpené lieky sú bezpečné a autentické.
Na začiatku mája príslušníci finančnej správy pri colnej kontrole jednej poštovej zásielky objavili 84 balení liekov, ktoré nie sú registrované na našom území (celkovo 952 kusov). Tieto lieky sú určené na liečbu epilepsie, depresie a porúch pozornosti.
Finančná správa zadržala zásielku a verejnosti pripomína, že dovoz liekov zo štátov mimo Európskej únie je povolený len osobám s príslušným povolením.
Tieto lieky často mávajú nízku cenu a sú ľahšie dostupné. Väčšinou ide o lieky, ktoré na Slovensku musí predpísať lekár. Táto skutočnosť je však výsledok menších požiadaviek na ich kvalitu, účinnosť a bezpečnosť v tretích krajinách.
„Preto sa môže stať, že rovnaký liek od rovnakého výrobcu nemusí mať rovnaké zloženie ako na Slovensku. Uvedené sa opakovane potvrdzuje pri laboratórnych analýzach vykonávaných Štátnym ústavom na kontrolu liečiv,” upozorňuje Finančná správa.