Finančná správa je na love: Na Slovensku vykoná tisíce kontrol

  • Finančná správa počas leta zintenzívňuje kontroly tržieb v systéme eKasa.
  • Zameriava sa najmä na sezónne a rizikové prevádzky po celom Slovensku.
  • Pokuty sa môžu vyšplhať na tisícky eur.
Ekonomika Finančná správa sa pustila do letných kontrol
Finančná správa sa pustila do letných kontrol. Zdroj: shutterstock.com/Bits And Splits
Coinfactory PC banerBitmarkets

Finančná správa nezvoľňuje tempo ani v letných mesiacoch. Práve naopak, rozbehla preventívnu akciu pod názvom „Horúce leto 4”, ktorá sa zameria na kontrolu evidencie tržieb v systéme eKasa po celom Slovensku.

Finančná správa kontroluje všade: Od bufetov až po festivaly

Kontrolóri si tentokrát posvietia najmä na sezónne a rizikové prevádzky – ako sú bufety, bary, reštaurácie, stánky na jarmokoch, hudobné festivaly, kúpaliská či rôzne kultúrno-spoločenské podujatia.

Nie je to žiadna novinka. Už pri predchádzajúcej akcii „Horúce leto 3” v roku 2024 bolo vykonaných takmer 1 950 kontrol. Výsledky boli alarmujúce – až 41 % kontrolovaných prevádzok porušilo zákon, pričom najčastejším prehreškom bolo nevydanie pokladničného dokladu.

Pokuty idú do výšky

Od 1. januára 2025 sa pohybujú od 500 do 15 tisíc eur, čo je výrazný nárast oproti minulosti. Finančná správa pritom nezostáva len pri pokutách – pristupuje aj k ďalším sankciám, ako je zákaz predaja tovaru až do 72 hodín alebo podnet na zrušenie živnosti.

98 %

Už sa viac neboj o svoje peniaze.

Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.

Sponzorovaný obsah
Finančné rozdielové zmluvy sú zložité nástroje a sú spojené s vysokým rizikom rýchlych finančných strát v dôsledku pákového efektu. Na 75 % účtov retailových investorov dochádza k finančným stratám pri obchodovaní s finančnými rozdielovými zmluvami u tohto poskytovateľa. Mali by ste zvážiť, či chápete, ako finančné rozdielové zmluvy fungujú, a či si môžete dovoliť podstúpiť vysoké riziko, že utrpíte finančné straty.

Dramatický nárast kontrol: Finančná správa nezvoľňuje

Čísla hovoria jasne. Finančná správa v roku 2025 zvýšila počet realizovaných kontrol na priznávanie tržieb viac ako 2 násobne a do 30.6.2025 bolo zrealizovaných viac ako 10 085 kontrol. Pri týchto kontrolách identifikovala až 2 650 porušení a uložila pokuty vo výške viac ako 1,6 miliónov eur.

Podľa iných zdrojov sa počet kontrol zameraných na evidovanie tržieb v pokladniciach zvýšil oproti minulým rokom o takmer 87 %.

Finančná správa v tomto roku pritvrdila

Finančná správa v tomto roku pritvrdila. Zdroj: ChatGPT

Osveta pred pokutou, ale zákon sa musí dodržiavať

Finančná správa sa snaží pristupovať k problému komplexne. Počas kontrolnej akcie bude podnikateľom odovzdávať aj informačný leták s názvom „Radšej osveta ako pokuta”.

Cieľom nie je šikanovať poctivých, ale upozorniť na povinnosti tých, ktorí ich dlhodobo zanedbávajú. Zároveň sa snaží vytvoriť férové podnikateľské prostredie, kde poctiví nepociťujú nevýhodu oproti tým, ktorí zákon obchádzajú.

Finančná správa zároveň vyzýva aj širokú verejnosť, aby si pri nákupe vždy pýtali pokladničný doklad. Ak doklad nedostanete môže to naznačovať krátenie tržieb a obchádzanie daňových povinností. Ak vám predajca pokladničný doklad nevydá, môžete to nahlásiť na email [email protected] alebo cez mobilnú aplikáciu ePeňaženka.

Kryptocashback Etoro PCBest Wallet mobil
Autor:
Nikola Litvinová

Vyštudovala odbor financie a intenzívne sa venuje investovaniu. Analytickým okom sleduje svetové aj domáce ekonomické dianie. Zaujíma sa nie len o kryptomeny, ale rovnako aj o tradičné finančné trhy. Baví ju vytvárať pútavý obsah, ktorý prináša čitateľom skutočnú hodnotu.