- Slovenská vláda rieši otázku dodávok ropy a plynu od ruskej spoločnosti Lukoil.
- Podľa Fica bol nezmysel, keď spoločnosť zaradili na sankčný zoznam.
Predseda vlády Robert Fico vyjadril nádej, že otázka dodávok ropy od ruskej ropnej spoločnosti Lukoil sa čoskoro vyrieši, informuje SITA.
Vo videu zverejnenom na sociálnej sieti zdôraznil:
Bol by som veľmi nerád, aby sa opakovala situácia z konca roka 2008 a začiatku roka 2009, keď sme riešili plynovú krízu.
Zarábaj aj ty na raste kryptomien.
Začni ich nakupovať na Bitmarkets a získaj 100 dolárový vstupný bonus.
Fico opakovane kritizoval zaradenie Lukoilu na sankčný zoznam
„V praxi to znamená, že Slovnaft príde o 40% dodávok ropy, čo nám všetkým výrazne skomplikuje život. Vytvára sa tlak na nákup ropy z iných zdrojov, z iných krajín, ktorá je však drahšia a nie vždy technologicky vyhovuje Slovnaftu,” skonštatoval Fico.
Podľa neho bude poškodená aj Ukrajina, keďže Slovnaft tam dodáva veľké objemy nafty.
„Ja som základnú školu vychodil bez toho, aby som prepadol, tak nech mi niekto vysvetlí, na čo je dobrá sankcia proti ruskej spoločnosti Lukoil, ktorá najviac poškodí Slovensko, Maďarsko, Ukrajinu a čiastočne aj Českú republiku a prakticky sa nedotkne Lukoilu, pretože ten ropu umiestni na iné trhy,” pýtal sa premiér vo videu.
Podľa jeho slov o tejto téme rokuje so svojím ukrajinským partnerom. „Je prepotrebné v čo najkratšom čase problém tejto nezmyselnej sankcie vyriešiť,” uzavrel.
Čo na to minister zahraničia?
Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Juraj Blanár považuje opatrenia Ukrajiny týkajúce sa zastavenia tranzitu ropy z Ruska firmou Lukoil dodávanej na Slovensko a do Maďarska za jednoznačné porušenie ustanovenia Asociačnej dohody uzatvorenej medzi Európskou úniou a Ukrajinou.
Spolu s maďarským ministrom zahraničných vecí sme dnes v tejto veci podali Európskej komisii urgentnú výzvu na konanie.
Podľa ministra má Európska komisia plniť funkciu strážkyne zmlúv a dodržiavania práva Európskej únie, ktorými sa musí riadiť aj Ukrajina ako asociovaný štát.
Považujeme preto za nevyhnutné, aby v tomto prípade komisia okamžite konala.
Pripomenul, že Slovensko má výnimku na dovoz ropy do konca roka, avšak ukrajinská strana znemožnila uplatnenie tejto výnimky.
Blanár tiež poukázal na vyjadrenie členky energetického výboru ukrajinského parlamentu Inny Sovsunovej v rozhovore pre portál Politico. Sovsunová uviedla, že cieľom zastavenia tranzitu ropy by mal byť tlak na Maďarsko, aby zmenilo svoj postoj voči dodávkam zbraní na Ukrajinu alebo vstupu Ukrajiny do únie.
„Odmietame, aby sa Slovensko stalo politickým nástrojom proti Maďarsku alebo akémukoľvek štátu. Rozhodne sa budeme brániť a využívať všetky možnosti európskeho práva,” dodal Blanár.