Fejkový profil slovenského ministra pýta od ľudí peniaze. Nenechajte sa nachytať

  • Na Facebooku sa objavil falošný profil ministra Richarda Rašiho (Hlas-SD).
  • Od ľudí pýtal za sprostredkovanie finančnej pomoci poplatok 470 eur.
  • Minister už podal na neznámeho páchateľa trestné oznámenie.
Off topic Falošný profil ministra pýta od ľudí peniaze
Falošný profil ministra pýta od ľudí peniaze. Zdroj: facebook.com/riso.rasi a shutterstock.com/Mercigod
Kvakomat PC bannerKvakomat mobil

Známou modrou sociálnou sieťou sa šíri nový druh podvodu. Jeho tvárou sa nechtiac stal aktuálny minister investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Richard Raši (Hlas-SD). O téme informoval denník Pravda.

Ide totiž o to, že sa na sociálnej sieti Facebook vyskytol fejkový profil tohto ministra. Na tom by nebolo nič zvláštne, fejkové profily známych ľudí niekedy rastú ako huby po daždi.

Tento profil je ale špeciálny tým, že za sprostredkovanie finančnej pomoci požadoval od ľudí poplatok vo výške 470 eur. Ide o falošný profil a sám minister upozorňuje na to, aby ľudia týmto informáciám nenaleteli.

Profil minister nahlásil Facebooku ako falošný

Profil minister nahlásil Facebooku ako falošný. Zdroj: shutterstock.com/PK Studio

Minister Raši tento profil na Facebooku označil ako falošný. Dokonca sa odhodlal aj ku právnemu kroku a na neznámeho prevádzkovateľa profilu podal na Generálnej prokuratúre trestné oznámenie.

Neznámemu páchateľovi hrozia až tri roky odňatia slobody, čo minister Raši cituje tým, že kto úmyselne prostredníctvom elektronickej komunikačnej služby, počítačového systému alebo počítačovej siete podstatným spôsobom zhorší kvalitu života iného tým, že ho dlhodobo ponižuje, zastrašuje, neoprávnene koná v jeho mene alebo dlhodobo inak obťažuje, hrozí mu trest odňatia slobody až na 3 roky.

Dokonca v tomto prípade mohlo dôjsť k naplneniu skutkovej podstaty niektorého z trestných činov, ako napríklad trestného činu nebezpečného elektronického obťažovania.

Stretli ste sa už s fejkovými profilmi známych ľudí?

Podvodníci to skúšajú aj cez SMS správy

Obeťou smskových podvodov sa v týchto dňoch môžu stáť aj klienti operátora 4ka. Textová správa, ktorá sa momentálne šíri medzi klientmi tohto operátora hovorí, že ich mobilné číslo nebolo overené a ak ho neoveria, tak ich SIM karta bude zablokovaná.

V texte správy je priložený samozrejme aj link, ktorý potenciálnu obeť presmeruje na dresu podvodníka. Tam sa útočník snaží vylákať citlivé údaje klientov, najmä informácie o bankovej karte. Ak ich podvodníkovi sprístupnite vo viere, že údaje zadávate svojmu operátorovi, môžete sa pripraviť na to, že vám zakrátko vybieli účet.

4ka upozorňuje svojich klientov, aby si vždy overili odosielateľa sms či emailu a na podozrivé adresy neklikali. Bezpečnejším spôsobom komunikácie s bankou, obľúbenou službou či operátorom je stiahnutie ich oficiálnej aplikácie do vášho mobilu. Tie budú so servermi služby vždy komunikovať cez zabezpečené kanály a nemusíte sa starať o žiadnu kontrolu pravosti webov alebo URL adries.

Binance
97 %

Zarábaj aj ty na raste kryptomien.

Začni ich nakupovať na Binance a získaj 100 dolárový vstupný bonus.

Sponzorovaný obsah

Prečítajte si aj: Pozor, Slováci dostávajú nebezpečné správy. Ide o nový podvod

txbCatslap ICO mobil baner
Autor:
Michal Sobek
Michal Sobek

Vyštudoval odbor masmediálne štúdia. Od skončenia školy sa venuje redaktorstvu, pričom okrem technológií aktívne sleduje aj politické dianie, ktoré s jeho témami často úzko súvisí.