Federálna rezervná banka v posledných mesiacoch dramaticky zrýchlila tempo nákupov hypotekárnych záložných listov. FED sa usiluje o to, aby trh s financovaním bývania zostal stabilný, pretože dlžníci majú práve obdobie, ktoré sa vyznačuje pomerne vysokým dopytom po refinancovaní svojich úverov. FED New York síce rozširuje svoje plány o nákupy ďalších hypotekárnych záložných listov, ale musí to nutne znamenať, že centrálna banka tzv. „nakladá” svoje portfólio o ďalšie miliardy dolárov v podobe týchto derivátov?
Zvyšuje FED držbu hypotekárnych záložných listov?
Na to je jednoduchá odpoveď – nie. Naopak, Federálna rezervná banka Spojených štátov sa ich zbavuje. Nižšie priložený graf ukazuje, že sa hodnota dlhodobo držaných záložných listov v poslednom čase skôr znižuje. Momentálne ich FED drží v hodnote 1,36 bilióna dolárov. Čo je slušný obnos a mnohých to určite prekvapí. Skoro ako by FED chcel budovať komunizmus. Môžete vidieť, že úplný vrchol týchto nákupov sa držal medzi rokmi 2014 až 2018.
Prečo to FED robí?
FED zahájil nákup hypotekárnych záložných listov vydaných americkými realitnými agentúrami Freddie Mac FMCC, Fannie Mae FNMA a Ginnie Mae, aby pomohol podporiť ekonomiku po páde trhu s bývaním v rokoch 2007 – 2008. Ako iste viete, tak pád realitného trhu v USA odštartoval domino efekt, ktorý spôsobil, že začala globálna finančná kríza. Konkrétne u nás skôr išlo o recesiu priemyslu, čo, samozrejme, veľmi negatívne postihlo celú našu ekonomiku. Pamätám si, ako to pred desiatimi rokmi veľmi zle znášala firma, kde pracuje môj otec. Predávajú zahraničné káble najvyššej kvality a v podstate zo dňa na deň im šiel odbyt o viac ako 50 % dole. Spolu s tým, samozrejme, rástol počet nezaplatených faktúr od odberateľov.
Počiatočné zameranie po kríze bolo dať ochrannú stenu pred oslabovaním hodnoty bývania, a to formou zvýšenia dopytu po týchto cenných papieroch, čo tvrdí Doug Duncan, hlavný ekonóm Fannie Mae. FED tiež chcel pomôcť zvýšiť tok úverov prostredníctvom nižších úrokových sadzieb, čo, samozrejme, vedie k nižším hypotekárnym sadzbám zo strany komerčných bánk, a teda lepšiu bilanciu domácností v USA a zvýšenú spotrebu, čo efektívne stimuluje ekonomiku. Ide v podstate o monetárnu politiku kvantitatívneho uvoľňovania, ktorá je v moderných ekonomikách veľmi obľúbeným nástrojom. Je to, samozrejme, aj nástroj, ktorý je terčom veľkej kritiky, pretože sa tým umelo stimulujú trhy, a tým sa vytvárajú nové finančné bubliny.
Čo čítať ďalej?
[ANALÝZA] BTC/USDT – Pripravte si peniaze, nakupovať budeme pod 8000 $ !!!
Preložené z českého originálu, ktorý pre vás pripravil Jaroslav J.