Falošní elektrikári oberajú Slovákov o peniaze. Zneužívajú aj obecný rozhlas

  • Domácnosti na Slovensku sú terčom podvodníkov, ktorí sa vydávajú za revíznych technikov.
  • Falošní elektrikári požadujú stovky eur za údajne povinné revízie.
  • Nenechajte sa nachytať.
Off topic Falošní elektrikári vyčíňajú na Slovensku
Falošní elektrikári vyčíňajú na Slovensku. Zdroj: shutterstock.com/PV productions
BitmarketsOkazio mobil

Falošní elektrikári môžu navštíviť aj vás. Domácnosti by mali spozornieť. Po Slovensku sa totiž pohybujú falošní elektrikári, ktorí sa vydávajú za revíznych technikov. Konkrétne na strednom Slovensku sa títo falošní elektrikári neoprávnene odvolávajú na veľké energetické spoločnosti a na obyvateľov vyvíjajú psychický nátlak, aby si objednali službu za niekoľko stoviek eur.

„So Stredoslovenskou distribučnou nemajú nič spoločné,” povedal pre agentúru SITA hovorca Stredoslovenskej distribučnej Miroslav Gejdoš. Stredoslovenská distribučná vyzýva všetkých obyvateľov, aby boli pri podomových predajcoch, či už produktov alebo služieb, maximálne obozretní.

Kde pôsobia a ako pracujú

Vo viacerých okresoch Žilinského a Banskobystrického kraja sa objavujú podozriví podomoví elektrikári a obyvateľom ponúkajú revízie elektroinštalácie. Predstavujú sa ako zamestnanci spoločnosti, ktorej názov je veľmi podobný Stredoslovenskej energetike (SSE) či Stredoslovenskej distribučnej (SSD).

Falošní elektrikári klamú Slovákov

Pri podomovom predaji revíznych služieb sa odvolávajú práve na tieto veľké a známe spoločnosti s tým, že revízie elektroinštalácie sú povinné zo zákona a SSD, prípadne SSE ich bude vyžadovať.

„Nie je to celkom pravda. Štandardne ani jedna z týchto spoločností nevyžaduje od svojich odberateľov revízne správy od elektroinštalácie, pretože tá je plne v majetku a zodpovednosti odberateľa,” upozornil Gejdoš.

92 %

Zarábaj aj ty na raste kryptomien.

Začni ich nakupovať na Bitmarkets a získaj 100 dolárový vstupný bonus.

Sponzorovaný obsah

Ako je to s revíziami v skutočnosti?

Samotné revízie elektroinštalácie vyplývajúce z legislatívy sú veľmi prospešné, pretože môžu ochrániť nehnuteľnosť napríklad pred skratom, poškodením spotrebičov, ale aj pred požiarom. Revíziu môžu vyžadovať pri riešení škodovej udalosti na nehnuteľnosti aj poisťovne.

„Podomoví revízni technici, ktorí sa odvolávajú na niektorú z veľkých energetických spoločností, konajú neeticky. Ich snahou je na základe neznalosti a strachu z postihu vynútiť si objednávku služby v hodnote niekoľkých stoviek eur.

Pritom je otázne, či ide o skutočných revíznych technikov a či je vystavený protokol platný,” uviedol riaditeľ sekcie zákaznícky servis zo Stredoslovenskej distribučnej Ľubomír Hláčik.

Falošní elektrikári získavajú dôveryhodnosť

Falošní elektrikári využívajú aj služby obecných úradov. Stredoslovenskí energetici však upozorňujú, že ak si nejaká spoločnosť zaplatí oznam v mestskom alebo obecnom rozhlase, ešte to neznamená, že je spoľahlivá a nepoužíva nekalé praktiky.

„Preto by aj samotné samosprávy mali zvážiť, komu dovolia propagáciu služieb prostredníctvom svojich oficiálnych kanálov. Pre mnohých obyvateľov, najmä tých starších, tým dávajú akémukoľvek oznamu punc dôveryhodnosti,” konštatoval Gejdoš.

Zástupcovia SSD sú podľa neho vždy vybavení preukazom a ich totožnosť a kompetencie sa dajú preveriť napríklad cez oficiálne telefónne číslo zákazníckej linky 0850 166 007.

Ako sa chrániť pred falošnými elektrikármi

Stredoslovenská distribučná odporúča občanom niekoľko preventívnych opatrení:

  • Vždy si overte identitu – Požiadajte o preukaz a zavolajte na oficiálnu zákaznícku linku spoločnosti, aby ste si overili, či daná osoba je skutočne jej zamestnancom.
  • Nepodliehajte nátlaku – Seriózna firma vám dá čas na rozhodnutie a nebude vás nútiť k okamžitej platbe.
  • Poraďte sa s odborníkom – Ak potrebujete revíziu elektroinštalácie, požiadajte o odporúčanie známych alebo rodinu.
  • Vyžiadajte si cenovú ponuku vopred – Pred objednaním služby si vyžiadajte presnú cenovú kalkuláciu vrátane všetkých poplatkov.
  • Ohláste podozrivé osoby – Ak máte podozrenie na podvodníkov, kontaktujte políciu.

„Našich zamestnancov môžete spoznať nielen podľa pracovného preukazu s fotografiou, ale aj podľa označeného vozidla s logom spoločnosti. V prípade pochybností vždy odporúčame zavolať na našu zákaznícku linku a overiť si, či ide o našich pracovníkov,” dodal hovorca Stredoslovenskej distribučnej.

Kedy sú revízie naozaj potrebné?
Revízie elektroinštalácie sú skutočne dôležité, no nie za každých okolností. Podľa odborníkov by mali byť vykonané:
  • Pri kolaudácii novej stavby
  • Po závažnej rekonštrukcii elektroinštalácie
  • Po zatopení domu alebo požiari
  • Pri pravidelných kontrolách v starších budovách (približne každých 5 rokov)

Revízie by mali vykonávať iba certifikovaní odborníci, ktorých si môžete overiť v registri Technickej inšpekcie SR.

Coinfactory PC banerCoinfactory mobil baner