Falošné SMS od slovenskej banky. Ako rozpoznať podvod, ktorý vás môže pripraviť o peniaze

  • Podvodníci posielajú falošné SMS správy v mene 365.bank s cieľom ukradnúť osobné údaje.
  • 365.bank nikdy neposiela SMS s odkazmi na zadávanie údajov o platobnej karte.
  • Po kliknutí na podvodný odkaz ihneď zavolajte do banky a zablokujte kartu.
Ekonomika Falošné SMS od slovenskej banky
Falošné SMS od slovenskej banky. Zdroj: shutterstock.com/fizkes, earthphotostock
Okazio PCCoinfactory mobil baner

Po Slovensku kolujú falošné SMS správy, ktoré predstierajú, že pochádzajú od 365.bank. Zákazníci banky dostávajú podvodné upozornenia, že ich bankové služby budú pozastavené, ak si neaktualizujú svoje údaje cez priložený odkaz. Na sociálnej sieti o tom informuje stránka Hoaxy a podvody – Ministerstvo vnútra SR.

Takéto správy sú súčasťou phishingového útoku, ktorý má jediný cieľ – ukradnúť vaše osobné údaje. Podvodníci sa snažia získať čísla kariet, bezpečnostné kódy, heslá a prístupy do internet bankingu. Experti na bezpečnosť upozorňujú, že tieto podvody sa stávajú čoraz prepracovanejšími.

Nenechajte sa napáliť

„365.bank nikdy neposiela SMS s odkazmi na zadávanie údajov o platobnej karte či aktualizáciu účtu,” ozrejmuje banka. Banka komunikuje so svojimi klientmi len prostredníctvom svojej aplikácie alebo oficiálneho internet bankingu.

Ako odhaliť falošnú SMS?

Podvodné správy spoznáte podľa týchto znakov:

  • Tlačia na rýchle konanie – obsahujú výrazy ako „urgentné”, „zabráňte zablokovaniu služieb” alebo dávajú krátky časový limit.
  • Obsahujú podozrivé webové odkazy, ktoré sa tvária ako oficiálne stránky banky.
  • Nájdete v nich jazykové chyby – často chýba diakritika alebo sú v texte gramatické chyby.

Odborníci radia vždy kontaktovať banku priamo cez oficiálne telefónne číslo, ak máte pochybnosti o pravosti správy.

98 %

Už sa viac neboj o svoje peniaze.

Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.

Sponzorovaný obsah
Finančné rozdielové zmluvy sú zložité nástroje a sú spojené s vysokým rizikom rýchlych finančných strát v dôsledku pákového efektu. Na 69 % účtov retailových investorov dochádza k finančným stratám pri obchodovaní s finančnými rozdielovými zmluvami u tohto poskytovateľa. Mali by ste zvážiť, či chápete, ako finančné rozdielové zmluvy fungujú, a či si môžete dovoliť podstúpiť vysoké riziko, že utrpíte finančné straty.

Ako postupovať po kliknutí na podvodný odkaz?

Ak ste už klikli na odkaz v podvodnej správe a zadali svoje údaje, ihneď zavolajte do svojej banky. Požiadajte o zablokovanie karty a zmeňte si všetky heslá do elektronického bankovníctva.

„Čím skôr zareagujete, tým väčšiu šancu máte zabrániť krádeži peňazí,” zdôrazňujú bezpečnostní experti. Odporúčajú tiež nahlásiť incident polícii.

Banky zaznamenávajú zvýšený počet podvodov počas sviatkov a dovolenkového obdobia, keď ľudia venujú menšiu pozornosť bezpečnosti. Preto je dôležité zostať ostražitý a nikdy neposkytovať citlivé informácie na základe nevyžiadaných správ.

Coinfactory PC banertxb
Autor:
Karina Daráková
Karina Daráková

Karina Daráková pochádza spod Tatier a vyštudovala žurnalistiku na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre. V minulosti pôsobila v Novom Čase a na pozícii vedúcej domáceho spravodajstva v Startitup. V Kryptomagazine sa venuje ekonomickým a realitným témam.