Falošné e-shopy pred Vianocami zaplavujú Slovensko. Dajte si pozor na peniaze

  • Falošné e-shopy na Slovensku rapídne pribúdajú.
  • Slováci pre ne môžu prísť o všetky peniaze na bankovom účte.
  • Polícia, Slovenská obchodná inšpekcia aj ministerstvo vnútra radia, ako sa chrániť.
Novinky Falošné e-shopy chcú Slovákov pripraviť o peniaze
Falošné e-shopy chcú Slovákov pripraviť o peniaze. Zdroj: shutterstock.com/TetianaKtv/GroundPicture
BitmarketsCatslap ICO mobil baner

Ako rozpoznať podozrivý e-shop?

Existuje niekoľko kľúčových znakov, ktoré dokážu spotrebiteľov vopred varovať:

  1. Chýbajúce kontaktné údaje: Seriózny e-shop vždy uvádza kompletnú adresu, telefónne číslo a e-mailový kontakt. Ak tieto informácie chýbajú, je to prvý varovný signál.
  2. Nedostupné obchodné podmienky: Absencia obchodných podmienok znamená, že nemáte žiadnu záruku ohľadom reklamácií či vrátenia tovaru.
  3. Obmedzené možnosti platby: Ak e-shop akceptuje iba platbu vopred prevodom na účet a neponúka iné možnosti, buďte mimoriadne opatrní.
  4. Podozrivo nízke ceny: Extrémne zľavy, napríklad 90 % z bežnej ceny, sú často návnadou na prilákanie dôverčivých zákazníkov.

Mnohí nakupujúci sa spoliehajú na ikonu zámku v adresnom riadku prehliadača ako na znak bezpečného e-shopu. Avšak samotný zámoček a „https” protokol nie sú 100-percentnou zárukou bezpečnosti. Podvodníci si môžu zadarmo stiahnuť bezpečnostné certifikáty a umiestniť ikonu zámku na svoje podvodné stránky.

Ako si overiť dôveryhodnosť e-shopu?
  • Vyhľadať recenzie na nezávislých portáloch ako dTest.sk alebo Heureka.sk.
  • Skontrolovať databázu rizikových e-shopov na stránke Slovenskej obchodnej inšpekcie.
  • Preveriť si históriu a reputáciu e-shopu.

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky odporúča:

Internetového predajcu si verejnosť môže overiť na webovej stránke Slovenskej obchodnej inšpekcie, kde je zverejnený informatívny zoznam rizikových či podvodných e-shopov vrátane upozornenia na internetové obchody, ktoré po uskutočnení objednávky a jej následnom zaplatení tovar spotrebiteľovi nedoručia, prípadne doručia tovar v inej kvalite, ako je prezentovaná pred kúpou.

Čo robiť, ak ste sa stali obeťou podvodu?

Ak ste už zadali údaje svojej karty v podozrivom e-shope, mali by ste čo najskôr zablokovať svoju platobnú kartu. Skontrolujte históriu transakcií na vašom bankovom účte, a ak vás už podvodníci stihli obrať o peniaze, kontaktujte banku a políciu.

Ako môžete ochrániť svoje peniaze?

SpäťStrana 2/3Ďalej
txbtxb
Autor:
Nikola Litvinová
Nikola Litvinová

Vyštudovala odbor financie a intenzívne sa venuje investovaniu. Analytickým okom sleduje svetové aj domáce ekonomické dianie. Zaujíma sa nie len o kryptomeny, ale rovnako aj o tradičné finančné trhy. Baví ju vytvárať pútavý obsah, ktorý prináša čitateľom skutočnú hodnotu.