Falošné aplikácie okradli ľudí o peniaze. Google už vývojárov zažaloval

  • Podvodníci vytvorili falošné aplikácie, ktoré si ľudia sťahovali z Google Play.
  • Pripravili ich o peniaze.
  • Spoločnosť Google vývojárov zažalovala.
Novinky Google žaluje vývojárov za podvodné aplikácie
Google žaluje vývojárov za podvodné aplikácie. Zdroj: shutterstock.com/Dennizn/New Africa
Memex PC bannerOkazio mobil

Spoločnosť Google zažalovala dvoch vývojárov z Ázie za to, že zosnovali masívny investičný podvod. Prefíkaní zlodeji šikovne zmanipulovali ľudí, aby si stiahli falošné aplikácie, ktoré títo developeri vytvorili s cieľom okradnúť obete o peniaze. Na tému upozornil portál Finreport.

Aplikácie pripravili množstvo ľudí o peniaze

Google tvrdí, že vývojári od roku 2019 uviedli do obehu až 87 podvodných aplikácií, ktoré sa dostali na obchod Google Play. Celkový počet ich obetí predstavuje viac než 100-tisíc ľudí, pričom ich straty sa pohybujú od stoviek až po desaťtisíce dolárov.

Podvodníci používali tzv. „romantický podvod”, kde cez sociálne siete lákali obete na stiahnutie si aplikácií, ktoré vyzerali ako skutočné investičné nástroje. Tieto aplikácie sľubovali vysoké výnosy z investícií do kryptomien. Po stiahnutí aplikácie a počiatočnom zadaní finančných údajov podvodníci nabádali obete, aby investovali ďalšie peniaze.

Podvodné aplikácie

Aplikácia TionRT mala údajne slúžiť na výmenu kryptomien. Využívala sociálne siete a falošné spravodajské články, aby pôsobila legitímne, ako informoval portál Cybersecuritynews.

Vďaka apke Starlight mali používatelia zarábať peniaze tým, že sledovali videá. Najskôr však museli uhradiť vstupné poplatky. O tie obete podvodu následne prišli.

SkypeWallet bola zasa falošnou kryptomenovou burzou. Masívne ju propagovali podvodné online videá, ktoré sľubovali lákavé výnosy.

Aby podvodníci získali dôveru svojich obetí, umožnili im najprv vybrať malé sumy, čo posilnilo ich ilúziu, že ide o reálne a výnosné obchodovanie. Keď však obete investovali väčšie čiastky, zrazu prišli o prístup k svojim účtom. Podvodníci následne žiadali úhradu ďalších poplatkov za obnovenie prístupu k účtom, čo ešte viac zvyšovalo straty obetí.

98 %

Už sa viac neboj o svoje peniaze.

Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.

Sponzorovaný obsah
Finančné rozdielové zmluvy sú zložité nástroje a sú spojené s vysokým rizikom rýchlych finančných strát v dôsledku pákového efektu. Na 74 % účtov retailových investorov dochádza k finančným stratám pri obchodovaní s finančnými rozdielovými zmluvami u tohto poskytovateľa. Mali by ste zvážiť, či chápete, ako finančné rozdielové zmluvy fungujú, a či si môžete dovoliť podstúpiť vysoké riziko, že utrpíte finančné straty.
Späť
Strana 1/2Ďalej
Kvakomat PC bannertxb
Autor:
Nikola Litvinová
Nikola Litvinová

Vyštudovala odbor financie a intenzívne sa venuje investovaniu. Analytickým okom sleduje svetové aj domáce ekonomické dianie. Zaujíma sa nie len o kryptomeny, ale rovnako aj o tradičné finančné trhy. Baví ju vytvárať pútavý obsah, ktorý prináša čitateľom skutočnú hodnotu.