- Výnosové krivky dlhopisov signalizujú možnú recesiu koncom roka 2025.
- Recesia v USA môže priamo zasiahnuť aj európske trhy.
- Goldman Sachs znížil predpoveď rizika recesie z 20 % na 15 %.
Recesia v USA zrejme naberá reálne kontúry. Americkí experti intenzívne analyzujú možný príchod recesie v Spojených štátoch amerických, pričom za kľúčový indikátor považujú výnosy dlhopisov a ich špecifické správanie na finančnom trhu, uvádza Finbold.
Recesia verzus výnosové krivky
Samantha LaDuc, uznávaná zakladateľka investičnej spoločnosti LaDuc Capital, prostredníctvom svojho príspevku na sociálnej sieti X upozorňuje na hroziace nebezpečenstvo recesie v Spojených štátoch amerických.
Kľúčovým faktorom je správanie výnosov štátnych dlhopisov, pričom osobitná pozornosť sa venuje rozdielu medzi krátkodobými a dlhodobými úrokovými sadzbami. LaDuc vo svojej analýze zdôrazňuje pozoruhodný fakt, že hlavným problémom nie je počiatočná inverzia týchto spreadov, ale ich následný, potenciálne nebezpečný návrat k pozitívnemu sklonu.
RECESSION TELL – my bet: end of 2025
The problem – to market returns and jobs – is not when these spreads turn negative (invert), but when they dis-invert (turn positive), as this chart illustrates.
As a reminder, inversion signals future recession risk but is not a timing… pic.twitter.com/sbvjwdkpWZ
— Samantha LaDuc (@SamanthaLaDuc) December 27, 2024
„Môj odborný odhad nástupu recesie smeruje na koniec roka 2025. Skutočným problémom pre návratnosť investícií na trhu a stabilitu pracovných miest nie je okamih, keď sa spready dostanú do negatívnych hodnôt, ale k inverzii,” vysvetľuje detailne LaDuc.
Výnosy štátnych dlhopisov signalizujú recesiu, ak krátkodobé výnosy prevýšia dlhodobé (inverzná výnosová krivka). Investori očakávajú pokles úrokových sadzieb kvôli hospodárskemu spomaleniu. Toto znižuje dopyt po krátkodobých dlhopisoch, zvyšuje ich výnosy a naznačuje, že trhy predpovedajú slabý ekonomický rast alebo recesiu.
Už sa viac neboj o svoje peniaze.
Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.
Rozdielne pohľady expertov
Gordon Johnson, popredný analytik z prestížnej spoločnosti GLJ Research, prezentuje názor, že americká ekonomika môže byť už v štádiu recesie, a to aj napriek zdanlivo silnému akciovému trhu. Vo svojej analýze poukazuje na znepokojujúce trendy na pracovnom trhu, kde historické dáta potvrdzujú, že recesie často nasledujú po prekročení 36-mesačného kĺzavého priemeru nezamestnanosti.
1/2 The US economy is likely already in, or on the brink of, recession. The U.S. stock market’s strength is masking this reality; but, the jobs data shows the reality of it all. This will likely become clear to the masses 3-to-4 months into Trump’s term. Trump’s… pic.twitter.com/jUHF6Pmur9
— Gordon Johnson (@GordonJohnson19) December 16, 2024
Medzinárodná poradenská spoločnosť Deloitte predstavila vo svojej komplexnej správe tri potenciálne scenáre vývoja. Základný scenár, ktorému prisudzujú 50 % pravdepodobnosť, predpovedá postupné spomalenie rastu HDP z 2,4 % v roku 2025 na 1,7 % v nasledujúcom roku 2026, avšak bez nástupu recesie. Optimistickejší scenár s 30 % pravdepodobnosťou kalkuluje s pozitívnym vplyvom daňových úľav a deregulácie, zatiaľ čo pesimistický scenár s pravdepodobnosťou 20 % varuje pred možnou závažnou kontrakciou ekonomiky o 2,1 %.
Renomovaná Bank of America prostredníctvom svojho októbrového prieskumu Global Fund Manager Survey prináša povzbudivé zistenie, že väčšina globálnych investorov nepredpokladá dramatický prepad ekonomiky v horizonte nasledujúcich 12 mesiacov. Investičná banka Goldman Sachs dokonca optimisticky znížila svoju predpoveď pravdepodobnosti recesie na 15 % po zverejnení pozitívnych štatistických údajov o zamestnanosti.
Ak sa viac zaujímate o ekonomiku, odporúčame vám pozrieť sa aj na nasledujúce video: