Expert na reality nám prezradil, ako sa bude vyvíjať trh s nehnuteľnosťami. Jeho prognóza mnohých nepoteší

  • Sen o vlastnom bývaní ostáva u mnohých Slovákov iba snom.
  • S kúpou nehnuteľnosti čakajú, kým dôjde k poklesu jej ceny.
  • Expert na reality však predpovedá, že výrazné znižovanie cien sa nestane.
Ekonomika Situácia na trhu s nehnuteľnosťami je pokojná
Situácia na trhu s nehnuteľnosťami je pokojná. Zdroj: Shutterstock.com/Andy Dean Photography, Max4e Photo
Okazio PCOkazio mobil

Nájsť si vlastné bývanie je pre mnohých Slovákov snom, o ktorom vedia, že ho tak skoro nedosiahnu. Vo všeobecnosti totiž platí, že len čo sa zvýšia platy, hneď dôjde aj k zdraženiu nehnuteľností a prenájmov.

Čísla ukuzujú, že za posledných 14 rokov došlo k zdraženiu nehnuteľností až o takmer 80 percent. Nárast však štatistici evidujú aj pri nájmoch, ktoré sú drahšie o 20 percent. Čo sa týka platov Slovákov, tie sa od roku 2010 zvýšili o 88 percent.

Prečo je taký problém nájsť si bývanie?

Posledné číslo je síce úsmevné, no je potrebné poukázať na to, že aj potraviny sú drahé. V dôsledku toho Slovákom z ich výplat ostáva stále málo peňazí. Drahšie potraviny však nie sú dôvodom, prečo majú ľudia problém zohnať si vlastné bývanie. Problémom sú napríklad aj vyššie úroky z hypoték.

Kryptomagazin teda oslovil odborníka na reality Mateja Teleka, ktorý hneď v úvode hovorí, že vývoj cien nehnuteľností na Slovensku má dlhodobo rastúci trend. Spomína však aj niekoľko krátkodobých korekcií trhu a finančnú krízu z roku 2009.

Expert hovorí, že rast cien sa odvíja od dopytu, ktorý je priamo úmerný zvyšujúcej sa životnej úrovni obyvateľov Slovenska. Ak človek viac zarobí, môže si dovoliť viac dať za bývanie. Vývoj v tomto trhovom prostredí je teda úplne prirodzený.

Na otázku, či sa podľa neho tento trend niekedy zastaví, dáva úsmevnú odpoveď.

98 %

Už sa viac neboj o svoje peniaze.

Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.

Sponzorovaný obsah
Finančné rozdielové zmluvy sú zložité nástroje a sú spojené s vysokým rizikom rýchlych finančných strát v dôsledku pákového efektu. Na 74 % účtov retailových investorov dochádza k finančným stratám pri obchodovaní s finančnými rozdielovými zmluvami u tohto poskytovateľa. Mali by ste zvážiť, či chápete, ako finančné rozdielové zmluvy fungujú, a či si môžete dovoliť podstúpiť vysoké riziko, že utrpíte finančné straty.

Môže sa situácia zmeniť?

„Povedať jednoznačné áno alebo nie nepodložené faktami by bolo veštením z kryštálovej gule. Môžem sa však snažiť predvídať budúcnosť na základe vyhodnotenia dát a vývoja cien z minulosti, uvádza a dopĺňa, že k rastu by mohlo napríklad dôjsť, keby došlo k masívnej výstavbe štátnych nájomných bytov. Došlo by totiž k deformáciíí trhového prostredia.

Telek však rýchlo dodáva, že tento scenár sa zrejme skutočnosťou nestane. Vplyv na negatívny trend rastu cien nehnuteľností by však mohla mať demografia. Ľudia z menších miest, v ktorých nie je dostatok práce, za prácou odchádzajú do väčších miest. Ide o obce a malé mestá, v ktorých obyvateľstvo starne a po kúpe alebo nájme bytov v nich bude dopyt nízky.

„Pokiaľ sa však bavíme o krajských mestách či Bratislave, nepredpokladám že by sa v krátkodobom či strednodobom horizonte mohol zastaviť aktuálny trend vývoja cien nehnuteľností, zdeľuje Telek zlé správy.

V súčasnosti sú ceny nehnuteľností ovplyvnené predovšetkým úrokovou politikou Európskej centrálnej banky. Tá v priebehu posledných 2 rokov mnohonásobne zvýšila úrokové sadzby, čo sa odrazilo okrem iného aj na menej dostupných hypotekárnych úveroch pre veľkú časť obyvateľstva.

Odborník tvrdí, že táto skutočnosť zabrzdila výraznejší rast cien nehnuteľností, aký sme mohli vidieť v posledných 10 rokoch. Aktuálne ceny nehnuteľností stagnujú, mierny rast a mierny pokles sa striedajú v jednotlivých kvartáloch.

„Ak však ECB začne s pozvoľným znižovaním úrokov, ktoré následne komerčné banky pretavia do znižovania úrokov na hypotekárnych úveroch, realitný trh sa znova naštartuje a ceny nehnuteľností začnú rásť,” upozorňuje.

Telek však predpokladá, že by v horizonte nasledujúcich rokov nemali zaznamenať dvojciferný ročný percentuálny nárast cien bývania, aký sme tu mali ešte pár rokov dozadu.

Ak bude pretrvávať zníženie dostupnosti kúpy nehnuteľností v dôsledku vysokých úrokových sadzieb na hypotekárnych úveroch, prirodzene, bude výraznejšie rásť najmä cena nájmu nehnuteľností určených na bývanie.

Prinesie rok 2024 pozitívne správy?

Ak s kúpou nehnuteľnosti čakáte, pretože dúfate, že na trhu dôjde k zmene, zrejme vás sklameme.

Do konca roka 2024 nepredpokladám výraznejšiu zmenu úverovej politiky bánk, pravdepodobne budeme môcť pozorovať len veľmi mierny pokles úrokových sadzieb rádovo v desatinách percenta, čo samozrejme ovplyvní aj dostupnosť hypotekárnych úverov väčšiemu počtu obyvateľov. Nebude to však určite rýchla ani radikálna zmena vývoja trhových cien nehnuteľností. Povedal by som, že tento rok bude viac-menej zachovaný súčasný stav teda minimálny rast a minimálny pokles naprieč poslednými dvomi kvartálmi 2024.

Telek teda hovorí, že zmeny nebudú výrazné a s poklesom úrokových sadzieb do konca roka vyšším ako 1 percento by sme nemali počítať. To ovplyvní aj dopyt po kúpe, avšak tento vplyv bude len marginálny.

„Výraznejší dopyt (a následné zvyšovanie cien nehnuteľností) môžeme očakávať v nasledujúcom roku resp. v čase, keď sa úrokové sadzby dostanú niekde na hranicu 3-3,5 %. Pokles úrokových sadzieb na túto úroveň však bude trvať ešte nejaký čas, a preto aj rast cien nehnuteľností v nasledujúcich mesiacoch bude len veľmi mierny,” uzatvára expert na nehnuteľnosti.

Anycoin pc bannertxb
Autor:
Karina Daráková
Karina Daráková

Karina Daráková pochádza spod Tatier a vyštudovala žurnalistiku na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre. V minulosti pôsobila v Novom Čase a na pozícii vedúcej domáceho spravodajstva v Startitup. V Kryptomagazine sa venuje ekonomickým a realitným témam.