Exkluzívne: Pozreli sme sa na tiché machinácie s vodou. Plánuje vodáreň tajnú privatizáciu?

  • Mestá a obce na východe Slovenska dostali od vodárni až podozrivo lákavú ponuku.
  • Východoslovenská vodárenská spoločnosť chce odkúpiť akcie samospráv a naproti nim im odpredať 20-ročné dlhopisy.
  • Celý obchod je zástupcom miest a obcí nejasný a až podozrivý. VVS podľa nich svojou ponukou zavádza a klame.
  • Samosprávy majú obavy, či budú mať vplyv na to, aby zabezpečili obyvateľom dodávky vody a aká bude jej cena.
Novinky VVS chce vykúpiť svoje akcie od miest a obcí
VVS chce vykúpiť svoje akcie od miest a obcí. Zdroj: shutterstock.com/megaflopp
BitmarketsKvakomat mobil

Na východnom Slovensku panujú napätie, neistota aj obavy. Obavy o budúcnosť vody. Východoslovenská vodárenská spoločnosť (VVS), ktorá je výlučným, jediným, a teda monopolným dodávateľom vody pre približne 1,5 milióna obyvateľov Slovenska, pripravila pre svojich akcionárov, ktorými sú miestne samosprávy, ponuku.

Ponuka VVS je však až príliš lákavá a preto vyvoláva podozrenia v očiach zástupcov miest a obcí, aj verejnosti. Hovorí sa dokonca až o privatizácii či o tom, že kvôli obchodom si Slováci za vodu priplatia.

VVS sa snaží odkúpiť akcie miest a obcí, ponúka im za ne dlhopisy

VVS predstavila svoj dlhopisový program Voda spieva I. Mestám a obciam na východe Slovenska ponúka svoje dlhopisy výmenou za ich akciové podiely vo Východoslovenskej vodárenskej spoločnosti a. s..

VVS garantuje, že samosprávam bude vyplácať z dlhopisov 6-percentný ročný výnos. To predstavuje 16-násobne vyšší výnos, aký im prinášali akcie VVS. Avšak, vodárne boli za posledných 20 rokov schopné vyplácať akcionárom dividendy len 5-krát, lebo sú dlhodobo v strate.

Podľa Finstatu bola strata spoločnosti v roku 2022 vo výške 2,45 milióna eur. Splatnosť dlhopisov Voda spieva má byť 20 rokov.

„Ak akcionár použije na nákup dlhopisov výnos z dočasného predaja akcií VVS, po uplynutí doby splatnosti (20 rokov) predloží dlhopisy na preplatenie a svoje akcie VVS získa späť,” uvádza materiál Voda spieva I.

Východoslovenské mestá a obce sa tak majú na 20 rokov vzdať vlastníctva vodární predajom svojich akcií spoločnosti VVS a veriť, že stratová vodáreň im bude schopná každý rok vyplácať 16-krát vyššie výnosy ako doposiaľ. VVS im dokonca ponúka vyplatenie výnosov na 10 rokov dopredu.

Počas diskusie, ktorej sa zúčastnili zástupcovia samospráv aj široká verejnosť, sa mimo iného hovorilo o tom, že vyplácanie vyšších výnosov samosprávam premietnu vodárne automaticky do vyšších cien vody.

Samosprávy nemajú peniaze, no boja sa machinácií s vodou

Mestá a obce na Slovensku sú momentálne v zložitej finančnej situácii, takže ponuka vyššieho príjmu do rozpočtu je pre ne mimoriadne zaujímavá. Avšak, medzi zástupcami samospráv sa začali ozývať hlasy, ktoré poukazujú na obrovské riziká pri machináciách s vodou.

Mesto Košice je spomedzi všetkých miest a obcí najväčším akcionárom VVS. Zároveň má samospráva veľké rozpočtové ťažkosti, takže finančné prostriedky navyše by vďačne uvítala.

Na mestskom zastupiteľstve však poslanci otvorene hovorili o tom, že dlhopisový program VVS nemusí byť pre mesto to najšťastnejšie riešenie.

„Prezentácia výnosov pre jednotlivé samosprávy je nepravdepodobná a klamlivá,” upozorňujú košickí poslanci, ako informoval Korzár. Poukázali pri tom aj na fakt, že „emitent sa nezaviazal na spätný odkup dlhopisov od ich majiteľov, to znamená, že likvidita dlhopisov nie je zabezpečená.”

Najvyšší kontrolný úrad SR varuje pred privatizáciou vodární

Najvyšší kontrolný úrad (NKÚ) už počas leta hovoril o skrytej privatizácii, ktorá takouto formou prebieha v strategickej verejnej spoločnosti.

Predseda NKÚ Ľubomír Andrassy pri rokovaní s vtedajším premiérom Ľudovítom Ódorom povedal:

V prípade, že sa naplnia naše zistenia, východoslovenské obce a mestá ako jediní nositelia ústavnej povinnosti voči svojim obyvateľom v oblasti zabezpečenia pitnej vody stratia potrebnú kontrolu nad spoločnosťou, ktorej bol bezplatne odovzdaný majetok štátnych vodárenských spoločností práve preto, aby obce ako akcionári mohli svoje povinnosti aj plniť.

Podľa neho, ak mestá a obce stratia svoje akcionárske práva, stratia možnosť rozhodovať o majetku vodární a z obyvateľov východného Slovenska sa stanú „rukojemníci rôznych biznisových hier.”

Na ostrú kritiku NKÚ reagovala VVS slovami: „Všetky postupy vedenia VVS, a. s., sú plne v súlade so zákonom, privatizácia VVS, a. s., nie je možná zo zákona a všetky zmeny v spoločnosti sa dejú výlučne na základe rozhodnutí akcionárov, ktorými sú mestá a obce.”

Binance
97 %

Zarábaj aj ty na raste kryptomien.

Začni ich nakupovať na Binance a získaj 100 dolárový vstupný bonus.

Sponzorovaný obsah

Nie len Košice, aj iné mestá sa dlhopisov VVS boja

Prvou samosprávou, ktorá prejavila záujem o dlhopisový program VVS, bolo mesto Sabinov. Na miestnej radnici však táto téma taktiež rozprúdia vlnu vášní. Poslanci hovoria o skrytej privatizácii. Poukazujú na to, že VVS je dlhodobo stratová spoločnosť a spochybňujú jej schopnosť vyplácať sľubované výnosy z dlhopisov.

„Dlhopisový program Voda spieva I. a marketing, ktorý VVS, a.s. vytvorila, valcuje samosprávy východného Slovenska. Prichádza v dobe, kedy aj veľké samosprávy ako Košice zápasia s nedostatkom financií a veľmi cielene útočí práve na potreby dofinancovania rozpočtov samospráv,” vysvetľuje pre Krypromagazín Marek Hrabčák, poslanec z mestského zastupiteľstva v Sabinove.

Ďalej sa pýta:

Kto a čím bude garantovať vyplácanie výnosov z dlhopisov, ktorých rating ma index BB a je na úrovni dnešnej Ukrajiny? Druhou relevantnou otázkou je, z akých zdrojov chce VVS, a.s. vyplácať 6 % ročný výnos z dlhopisov, na ktorý každý rok k 31. januáru bude musieť mať vo svojom rozpočte takmer 2 milióny eur. Áno, tá VVS, a.s., ktorá za posledných 20 rokov svojej existencie dokázala vyplatiť akcionárom výnos z akcií iba 5x, aj to vo výške 16-násobne nižšej ako „garantuje” z dlhopisov.

Mestá a obce na Slovensku majú ústavnú povinnosť zabezpečiť dodávky pitnej vody obyvateľom, práve preto sú podielovými vlastníkmi vodárenskej spoločnosti. Výmenou akcií za dlhopisy stratia svoje vlastnícke práva aj rozhodovacie právomoci, a teda nebudú môcť ovplyvniť dodávky vody.

Materiál, ktorý VVS dodala samosprávam, im vôbec nie je jasný, neposkytuje dostatočné informácie a vyvoláva množstvo pochybností aj podozrení. Napriek tomu však mnohé mestá a obce vstupujú do programu Voda spieva I, to najmä z dôvodu ohromného nedostatku financií v miestnom rozpočte.

Sabinovský poslanec uzatvára:

Predstavte si veľké maliarske plátno, na ktoré autori dlhopisového programu VVS, a.s. nakreslili svoj podnikateľský zámer do posledných detailov, no pri jeho prezentovaní nám ukážu len malý kúsok, ktorý bude obsahovať len zlomok informácií, presne tých informácií, ktoré budú chcieť autori, aby sme poznali. Išli by ste s niekým robiť biznis a vložili by ste do podnikania svoj majetok, ak by ste nepoznali všetky riziká takéhoto podnikania? Ja si myslím, že nie.

Spoločnosť VVS stanovisko pre Kryptomagazín neposkytla.

Prečítajte si aj: Firma z východu Slovenska obrala štát o necelých 20 miliónov. Súd začal predávať jej skromný majetok

txbtxb
Autor:
Nikola Litvinová
Nikola Litvinová

Vyštudovala odbor financie a intenzívne sa venuje investovaniu. Analytickým okom sleduje svetové aj domáce ekonomické dianie. Zaujíma sa nie len o kryptomeny, ale rovnako aj o tradičné finančné trhy. Baví ju vytvárať pútavý obsah, ktorý prináša čitateľom skutočnú hodnotu.