Eurovoľby sú za rohom. Pozor, ak pri nich spravíte túto vec, hrozí vám pokuta

  • Voľby do Európskeho parlamentu sú za rohom.
  • Každé voľby majú svoje pravidlá.
  • Porušiť ich sa neoplatí.
Off topic Dajte si pozor na pokutu
Dajte si pozor na pokutu. Zdroj: shutterstock.com/symbiot
BITmarkets BITmarkets

Na Slovensku sa blížia voľby do Európskeho parlamentu. Konajú sa v sobotu 8. júna. Treba si však dať pozor na pravidlá, nech zbytočne neplatíte pokutu.

Voliči si vyberú 15 europoslancov z 23 politických strán a jednej koalície. V každej kandidátnej listine môžu označiť najviac dvoch kandidátov.

Ako nedostať pokutu vo výške 33 eur

Keď prídete do volebnej miestnosti, musíte ísť do osobitného priestoru. Tam si upravíte podľa svojich preferencií hlasovacie lístky. Ak sa pomýlite, svoj lístok vhodíte do špeciálnej schránky. Potom vám okrsková volebná komisia dá nové lístky.

Pozor na postup

Je dôležité, aby ste nesprávne alebo nepoužité lístky dali do určenej schránky. Ministerstvo vnútra varuje, že ak to neurobíte, hrozí vám pokuta 33 eur.

„V prípade hlasovania mimo volebnej miestnosti volič nepoužité alebo nesprávne upravené hlasovacie lístky znehodnotí pred členmi okrskovej volebné komisie,” ozrejmil hovorca MV Matej Neumann. Dodržiavanie pravidiel je základom transparentných a spravodlivých volieb.

Kandidáti do Európskeho parlamentu

Medzi kandidujúcimi stranami sú PATRIOT, MySlovensko či Demokrati, SDKÚ – DS a Sloboda a Solidarita. Kandiduje aj Maďarská aliancia. Zároveň sú tu strany ako Pirátska strana a Kresťanská únia.

Na opačnom konci spektra stojí strana Kotlebovci – Ľudová strana Naše Slovensko a Komunistická strana Slovenska. Nechýbajú ani koaličné strany SMER-SSD a HLAS-SD, ako aj opozičné Progresívne Slovensko.

98%

Už sa viac neboj o svoje peniaze.

Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.

Sponzorovaný obsah
Obchodovanie je riskantné a môžete pri ňom stratiť časť alebo celý investovaný kapitál. Poskytnuté informácie slúžia len na informačné a vzdelávacie účely a nepredstavujú akýkoľvek typ finančného poradenstva a/alebo investičného odporúčania.

Každá z týchto strán predstavuje odlišné riešenia pre aktuálne problémy a ponúka rôzne vízie pre budúcnosť Slovenska v Európskej únii. Voľby do Európskeho parlamentu sú kľúčovou príležitosťou pre občanov, aby vyjadrili svoje názory a ovplyvnili smerovanie politiky na národnej aj európskej úrovni.

Politológ o kampani

Ako mnohí Slováci sami vidia, volebná kampaň pred týmito voľbami nie je veľmi dynamická. Podľa politológa Juraja Marušiaka zo Slovenskej akadémie vied výraznejšie zmeny v preferenciách voličov už nenastanú.

 Kampaň pred eurovoľbami bola aj pred atentátom na premiéra mdlá.

Atentát na premiéra Roberta Fica môže podľa neho paradoxne zvýšiť podporu pre jeho stranu Smer-SD a prispieť k mobilizácii jej voličov, ale očakávané výraznejšie posuny v preferenciách sa nenaplnili.

Preferencie voličov

Z výsledkov májových prieskumov vyplýva, že voliči vidia ako hlavných rivalov strany Smer-SD a Progresívne Slovensko (PS), pričom podpora pre stranu Hlas-SD podľa predvolebných modelov výrazne klesá.

Môže sa stať, že do Európskeho parlamentu sa nedostane SNS, namiesto ktorej by mohla uspieť strana Republika.

Táto situácia podľa odborníka naznačuje, že aj keď sa kampaň možno v nasledujúcich týždňoch zintenzívni, v súčasnosti sú voliči relatívne pasívni a neangažovaní, čo je zrejme dôsledok predchádzajúcich volieb a celkovej atmosféry na politickom poli.

0 Dní
0 Hodin
0 Minút
0 Sekúnd
Zdroj: Ministerstvo vnútra SRTAGY:
Autor:
Vanessa Massayova
Vanessa Massayova

Pochádza z Bratislavy, kde vyštudovala ruské a východoeurópske štúdiá na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského. Žurnalistika bola najskôr iba jej hobby, neskôr sa však stala redaktorkou v Startitup. Teraz sa v Kryptomagazíne venuje aktualitám a zaujímavým témam.