Eurostat porovnal zdravotníctvo krajín. Slovensko je opäť na chvoste EÚ

  • Slovensko má jedny z najnižších výdavkov na zdravotníctvo v EÚ.
  • Nedostatok zdravotníckeho personálu ohrozuje dostupnosť a kvalitu starostlivosti.
  • Byrokracia brzdí efektivitu systému.
Novinky Slovenské zdravotníctvo je na chvoste EÚ
Slovenské zdravotníctvo je na chvoste EÚ. Zdroj: shutterstock.com/rewelda
BitmarketsBitmarkets

Podľa správy Eurostatu výdavky na zdravotníctvo v roku 2022 dosahovali v priemere 3 685 eur na obyvateľa v rámci EÚ, čo predstavuje nárast o 38,6 % v porovnaní s rokom 2014 (2 658 eur). Slovensko je však pod priemerom, pričom jeho výdavky sú podobné ako v Poľsku či Maďarsku.

Slovenské zdravotníctvo na chvoste EÚ

Najnižšie výdavky zaznamenali Rumunsko (858 eur), Bulharsko (990 eur) a Poľsko (1 137 eur). Slovensko dosiahlo hodnotu 1 560 eur podľa údajov Eurostatu. Slabé financovanie je spôsobené hneď niekoľkými významnými faktormi, medzi ktoré vieme zaradiť horšiu dostupnosť technológií, ale aj nízke mzdy zdravotníckeho personálu.

Naopak, najvyššie priemerné výdavky vykázalo Luxembursko (6 590 eur) pred Dánskom (6 110 eur) a Írskom (5 998 eur). Od roku 2014 došlo k zvýšeniu výdavkov v každej jednej členskej krajine, no najvyšší relatívny rast zaznamenalo Lotyšsko (140,5 %), Litva (125,6 %) a Rumunsko (123,1 %).

Výdavky krajín EÚ na zdravotníctvo

Výdavky krajín EÚ na zdravotníctvo. Zdroj: Eurostat

Pomer výdavkov k HDP

V roku 2022 bol pomer bežných výdavkov na zdravotnú starostlivosť k HDP v EÚ na úrovni 10,4 %. Najvyššie hodnoty dosiahli Nemecko (12,6 % HDP), Francúzsko (11,9 %) a Rakúsko (11,2 %). Naopak, najnižšie úrovne boli dosiahnuté v Luxembursku (5,6 %), Rumunsku (5,8 %) a Írsku (6,1 %). Len 6 krajín EÚ vykázalo v roku 2022 nižší pomer výdavkov na zdravotnú starostlivosť k HDP v porovnaní s rokom 2014.

Výdavky na zdravotníctvo vo vzťahu k HDP

Výdavky na zdravotníctvo vo vzťahu k HDP. Zdroj: Eurostat

98 %

Už sa viac neboj o svoje peniaze.

Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.

Sponzorovaný obsah
Finančné rozdielové zmluvy sú zložité nástroje a sú spojené s vysokým rizikom rýchlych finančných strát v dôsledku pákového efektu. Na 74 % účtov retailových investorov dochádza k finančným stratám pri obchodovaní s finančnými rozdielovými zmluvami u tohto poskytovateľa. Mali by ste zvážiť, či chápete, ako finančné rozdielové zmluvy fungujú, a či si môžete dovoliť podstúpiť vysoké riziko, že utrpíte finančné straty.

Aké problémy má Slovensko?

Slovensko čelí kritickému nedostatku zdravotníkov, čo negatívne ovplyvňuje čakacie doby a kvalitu starostlivosti. Mnohé nemocnice sú personálne poddimenzované, čo môže ohroziť pacientov. Taktiež sa často vyskytujú problémy spojené s byrokraciou a korupciou, ktoré brzdia potrebné reformy a inovácie. Tieto faktory taktiež oslabujú dôveru verejnosti v systém.

Ďalšie riziko je v podobe starnutia populácie, čo spôsobuje zvyšujúci sa počet seniorov a tlak na zdravotnú starostlivosť. Administratíva je často neefektívna a chýbajú moderné štandardy a digitalizácia procesov. V neposlednom rade je potrebné spomenúť aj nerovnomernú úroveň zdravotníctva naprieč celým územím Slovenska.

Potrebné reformy

Slovensko potrebuje čo najskôr významné reformy v oblasti zdravotníctva. Je nutné vyriešiť spôsob financovania, efektivitu procesov a odliv personálu do zahraničia. Modernizácia a lepšie pracovné podmienky by mohli stimulovať dopyt po práci v tomto sektore a taktiež by sa mohla zvýšiť úroveň starostlivosti.

Slovenské zdravotníctvo zápasí s dlhodobými problémami, ktoré ohrozujú jeho stabilitu. Nedostatok lekárov a sestier spôsobený nízkymi mzdami a zlými pracovnými podmienkami vedie k dlhým čakacím dobám a preťaženiu personálu. Bez zásadných reforiem a modernizácie hrozí, že systém nebude schopný zvládať výzvy, ktoré sme si v tomto článku definovali.

Ak sa viac zaujímate o ekonomiku, odporúčame vám pozrieť aj na nasledujúce video:

Kvakomat PC bannertxb
Autor:
Marek Jendrál
Marek Jendrál

Vyštudoval financie, bankovníctvo a investovanie. O kryptomeny sa zaujíma od roku 2015. V článkoch sa špecializuje na technickú analýzu a sieťové dáta z blockchainu.