Európsky zdravotný preukaz poistenca vám nepomôže stále. Toto sú výnimky

  • Ľudia by pred dovolenkou mali zvážiť uzatvorenie cestovného poistenia.
  • Toto poistenie poskytuje poistencom širší prístup k lekárskej starostlivosti.
Off topic Európsky zdravotný preukaz poistenca vám nepomôže stále
Európsky zdravotný preukaz poistenca vám nepomôže stále. Zdroj: Shutterstock.com/Andrzej Rostek, ORION PRODUCTION
BitmarketsOkazio mobil

Európsky zdravotný preukaz poistenca nepokrýva všetky zdravotné služby v zahraničí. Preukaz plne nehradí niektoré náklady na lekárske ošetrenie, najmä v súkromných nemocniciach. Pri plánovaní dovolenky by si preto ľudia mali zabezpečiť cestovné poistenie, aby sa chránili pred neočakávanými finančnými výdavkami. Upozornil na to portál Interez.sk.

Tento preukaz poistenca platí na lekárske ošetrenia v štátnych nemocniciach, ale v súkromných zariadeniach ho neakceptujú. V dôsledku toho si ľudia v zahraničí budú musieť za niektoré úkony priplatiť. Takéto poplatky však môžu byť často vyššie.

Čo na dovolenkách trápi Slovákov?

Podľa údajov poisťovne Wüstenrot bolo v období od júna do augusta 2023 najviac prípadov z cestovného poistenia hlásených v rámci poistenia liečebných nákladov, a to až v 72,6 %. Z týchto prípadov dominovali zdravotné problémy súvisiace s gastroenteritídou, ktoré predstavovali 12,6 %, a v menšom počte sa vyskytovali rôzne druhy úrazov či alergické reakcie,” uviedol vedúci oddelenia likvidácie v neživotnom poistení poisťovne Wüstenrot Vladimír Jakúbek.

Jakúbek zároveň uviedol, že najviac zdravotných problémov u klientov poisťovne sa vyskytlo v Chorvátsku a Turecku, pričom v oboch krajinách predstavovali poistné udalosti cca 15 %. Medzi ďalšie nahlásené poistné udalosti patrili aj poistenia storna cesty z dôvodu úrazu alebo hospitalizácie v nemocnici.

Minulé leto sa poistenie týkalo aj tropických ochorení, ktoré si vyžadovali špeciálnu zdravotnú starostlivosť. Poisťovňa zaznamenala prípady ako horúčka dengue alebo bodnutie rajou v Karibiku, čo si vyžadovalo okamžitú hospitalizáciu a liečbu. Pre ľudí bez cestovného poistenia môžu byť takéto ošetrenia veľmi nákladné.

Jakúbek preto odporúča, aby ľudia pred cestou do zahraničia zvážili uzatvorenie cestovného poistenia. Poistenie poskytuje poistencom širší prístup k lekárskej starostlivosti.

Podľa poisťovne môže cestovné poistenie zahŕňať asistenčnú službu, ktorá klientovi v zahraničí poskytne poradenstvo pri zdravotných problémoch a odporučí mu najlepšiu dostupnú lekársku starostlivosť.

98 %

Už sa viac neboj o svoje peniaze.

Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.

Sponzorovaný obsah
Finančné rozdielové zmluvy sú zložité nástroje a sú spojené s vysokým rizikom rýchlych finančných strát v dôsledku pákového efektu. Na 74 % účtov retailových investorov dochádza k finančným stratám pri obchodovaní s finančnými rozdielovými zmluvami u tohto poskytovateľa. Mali by ste zvážiť, či chápete, ako finančné rozdielové zmluvy fungujú, a či si môžete dovoliť podstúpiť vysoké riziko, že utrpíte finančné straty.

Aký je rozdiel medzi kartou poistenca a poistením?

Občania Európskej únie majú právo na nevyhnutnú zdravotnú starostlivosť v členských štátoch EÚ, ako aj v Nórsku, na Islande, vo Švajčiarsku a Lichtenštajnsku. Toto právo pre nich platí za rovnakých podmienok a v rovnakom rozsahu ako pre poistencov a poistenky z týchto krajín, teda pre osoby s trvalým pobytom v týchto krajinách.

Liečba poskytovaná na základe Európskeho preukazu zdravotného poistenia je však obmedzená na ambulancie štátnych zdravotníckych zariadení. Európsky preukaz zdravotného poistenia nezahŕňa napríklad náklady na prevoz poisteného jedinca späť na Slovensko – musí ich „znášať” sám.

Okazio PCtxb
Autor:
Karina Daráková
Karina Daráková

Karina Daráková pochádza spod Tatier a vyštudovala žurnalistiku na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre. V minulosti pôsobila v Novom Čase a na pozícii vedúcej domáceho spravodajstva v Startitup. V Kryptomagazine sa venuje ekonomickým a realitným témam.