- Šéfka bankového dohľadu ECB kritizuje banky v eurozóne.
- Banky netvoria dostatočné rezervy pre prípad nesplácania poskytnutých úverov.
Mnohé banky v eurozóne naďalej nespĺňajú účtovné pravidlá, týkajúce sa tvorby rezerv, potrebných na ochranu pred stratami z poskytnutých úverov. TASR o tom informuje na základe správy agentúry Reuters, ktorá sa uplynulý pondelok odvolala na orgán bankového dohľadu Európskej centrálnej banky (ECB).
Štandardy prijaté v reakcii na globálnu finančnú krízu vyžadujú, aby banky pri poskytnutí úveru vytvorili rezervu a navýšili ju v prípade, ak sa objavia náznaky, že nebude splatený. Banky v eurozóne však s uplatňovaním medzinárodných štandardov finančného výkazníctva (IFRS) otáľajú, vyhlásila v utorok Claudia Buchová, šéfka bankového dohľadu ECB.
Hoci sa dosiahol pokrok, najmä v oblasti klimatických a environmentálnych rizík, mnohé banky ešte zďaleka nespĺňajú očakávania v zmysle IFRS,” uviedla Buchová na konferencii ECB.
Podiel nesplatených úverov v súvahách bánk eurozóny sa od finančnej a dlhovej krízy spred 15 rokov zmenšil na historické minimum, čiastočne aj vďaka tlaku samotnej ECB. Prudký nárast úrokových sadzieb a nové geopolitické riziká, od vojny na Ukrajine až po narušenie obchodných vzťahov s Čínou a USA, však regulačné orgány opäť znepokojujú. Banky sa príliš spoliehajú na svoje štandardné interné postupy, ktoré nedokážu v dostatočnej miere zachytiť nové riziká, povedala Buchová.
Už sa viac neboj o svoje peniaze.
Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.
Banky nedostatočne riadia riziko
Banky napríklad ignorujú skutočnosť, že prípadné narušenie štruktúry medzinárodného obchodu môže ohroziť niektorých klientov orientovaných na vývoz, zatiaľ čo na celkový vývoj ekonomiky to bude mať len okrajový vplyv, priblížila Buchová na konferencii ECB.
Kvalitné riadenie rizík si vyžaduje, aby banky uplatňovali viac ukazovateľov s cieľom presnejšie posúdiť, aká je pravdepodobnosť, že poskytnuté úvery nebudú splatené, uzavrela šéfka bankového dohľadu ECB.