Už viac ako dva týždne je stará informácia, že Európska centrálna banka sa rozhodla vykonávať veľmi uvoľnenú monetárnu politiku. Skôr by sme to mohli označiť za veľmi stimulačnú politiku pomocou nástroja quantitative easing s objemom 750 miliárd eur. Úprimne, ani veľmi neviem, či ten stimul pôjde po nejakých vlnách, alebo to bude sústavný proces. Respektíve neočakávam, že to prebehne jednorazovo. Už včera som sa tejto téme venoval, ale to len v konotácii na USA. Teraz sa skôr zameriame na Európsku úniu.
Môj rozbor situácie v USA nájdete tu: Čo bolo skutočným dôvodom na príchod ekonomickej recesie?
Politika ECB
Z toho, čo som pochopil, Európska centrálna banka (ECB) bude v rámci QE nakupovať absolútne všetky cenné papiere, a to zo všetkých segmentov ekonomiky. Takže nielen korporátne dlhopisy, ale aj akcie firiem. Ako by povedal jeden môj profesor, je to skoro, ako keby ECB chcela budovať komunizmus, pretože podstatná časť kapitálu, z ktorého sa bude hradiť výroba, bude od ECB. Je potrebné upozorniť, že držanie akcií súkromných spoločností akoukoľvek centrálnou bankou je naozaj ťažký kaliber a nie je to skutočne fundamentom centrálnych bánk. Ľudovo povedané, lezú do kapusty, do ktorej im nič nie je. Ale taká je holt doba.
Aktuálna situácia na 1D TF indexe DAX
Ďalším kameňom úrazu ECB je fakt, že už nejakú tú dobu držala úrokové sadzby na nule. Neexistoval teda ten tzv. vankúš, ktorý im poskytuje určitú schopnosť manévrovať, keď je problém. Jednoducho povedané, už nemala čo znižovať. Respektíve jedine do záporných hodnôt, a to sa im asi veľmi nechcelo. Veľa optimizmu by to nevyvolávalo. V každom prípade ja osobne sledujem z EÚ hlavne nemecký index DAX, v ktorom je agregovaných 30 významných firiem. Nemecká ekonomika je najsilnejším motorom EU a tuzemská ekonomika je zase jeho menším príveskom.
Index DAX to za posledné týždne pekne schytal. A dokonca sa priblížil k hladine 8 065 bodov, čo je zároveň blízko HIGH z roku 2000 a 2007. Nad spomínanou úrovňou došlo k pullbacku, čím sa hroziaci breakdown oddialil. Ovšem je tu vysoké riziko, že trh skutočne významnú hladinu prerazí. A z technického hľadiska by to oznamovalo veľký problém…
Tuzemská situácia
Česká národná banka nemala ani inú možnosť a musela začať znižovať úrokové sadzby tiež. Spočiatku bolo zníženie repo sadzby miernejšie, a to o 0,5 p.b., no onedlho došlo k rozhodnutiu o znížení o ďalších 0,75 p.b. na 1 %. Česká centrálna banka mala práve ten pomyselný „vankúš”, ktorý využila.
Záver
Určitá skupina ekonómov dlhodobo avizuje, že prvé väčšia ekonomická kríza Európsku úniu zmetie. A aby sa tomu predišlo, Európska centrálna banka má vskutku neobmedzené možnosti ako pomocou stimulov všetko udržať. V každom prípade, znamená navyšovanie peňažnej bázy pomocou QE automaticky veľmi vysokú infláciu? Neznamená, tie operácie sú tu celkom špecifické a ich mechanizmus je taký, aby sa niečo také minimalizovalo. Samozrejme, pri voľnejšej monetárnej politike sa vyššej inflácii nevyhneme.
Čo čítať ďalej?
https://kryptomagazin.sk/co-bolo-skutocnym-dovodom-na-prichod-ekonomickej-recesie/
Preložené z českého originálu, ktorý pre vás pripravil Jaroslav Jarolím.