Európska komisia rozhodla. Nová regulácia platieb je na ceste

  • Medzi európskymi inštitúciami sa črtá dohoda, ktorej výsledkom bude nová regulácia aj v oblasti kryptomien.
  • Obmedzia sa tak obchodníci s kryptomenami, ale rovnako aj menší investori tým, že budú musieť preukazovať svoju totožnosť.
  • Regulácia má za účel obmedziť priestor pre pranie špinavých peňazí a rovnako aj financovanie terorizmu.
Ekonomika Regulácia v Európe zasiahne znova kryptomeny
Regulácia v Európe zasiahne znova kryptomeny. Zdroj: shutterstock.com/Gligoric/RomanR
Anycoin pc bannerBitmarkets

Existuje predbežná dohoda medzi európskymi inštitúciami, ktorá bude bojovať proti financovaniu terorizmu a praniu špinavých peňazí. Tento pozitívny úmysel však môže priniesť rad problémov pre kryptomenové spoločnosti, ale aj samotných obchodníkov.

Dohodou medzi Radou Európskej únie a Parlamentom budú poskytovatelia služieb kryptomien povinní overovať fakty a informácie o používateľoch, ktorých transakcie presahujú 1 090 USD, teda 1 000 eur. Na ceste je teda nová regulácia.

Nové opatrenia mieria na self custody

Cieľ zmien je legitímny a má pomôcť zabezpečiť to, aby potenciálnym podvodníkom, organizovanému zločinu a teroristom nezostal žiadny priestor na legitimizáciu ich nelegálnych výnosov prostredníctvom finančného systému. Deje sa to pod tlakom medzinárodných inštitúcií

Určitý problém je v samotnom riešení. Podľa predbežnej dohody medzi Radou Európskej únie (Rada EÚ) a Európskym parlamentom budú musieť poskytovatelia kryptografických služieb teraz figurovať v zozname povinných osôb. Účasť na tomto zozname sa spája sa povinnosťou vykonávať náležitú starostlivosť o svojich zákazníkov.

Inak povedané, poskytovatelia budú musieť overiť informácie o používateľoch, ktorých transakcie presahujú 1 090 USD alebo 1 000 EUR.

Rada EÚ vo svojom vyhlásení z 18. januára tvrdila, že hĺbková kontrola, ktorá zahŕňa aj nahlásenie podozrivej aktivity, posilňuje opatrenia na zmiernenie rizík v súvislosti s transakciami s peňaženkami, ktoré sú self custody.

Dokument takisto vysvetľuje, že sa tak pridávajú poskytovatelia kryptogtafických služieb do zoznamu, ktorý už zahŕňa banky, kasína, realitné kancelárie a služby správy aktív.

Uvedená dohoda je neoddeliteľnou súčasťou nového systému EÚ zameranému proti praniu špinavých peňazí. Zlepší spôsob organizácie a spolupráce vnútroštátnych systémov proti praniu špinavých peňazí a financovaniu terorizmu.

To zabezpečí, že podvodníkom, organizovanému zločinu a teroristom nezostane žiadny priestor na legitimizáciu svojich príjmov prostredníctvom finančného systému.

Podľa predbežnej dohody sa povinnými osobami stávajú aj obchodníci s predmetmi, ako sú luxusné autá, lietadlá, jachty a kultúrny tovar. Okrem toho sa povinnými subjektmi stávajú aj profesionálne futbalové kluby. Všetky tieto oblasti činnosti bude Európska únia kontrolovať pre naplnenie svojho cieľa. 

Binance
97 %

Zarábaj aj ty na raste kryptomien.

Začni ich nakupovať na Binance a získaj 100 dolárový vstupný bonus.

Sponzorovaný obsah

Regulácia a limity platieb

Navrhovaný dokument uvádza, že povinné osoby budú musieť zaviesť limit na platby v hotovosti vo výške necelých 11 000 dolárov, a teda cca 10 000 eur.

Prostredníctvom obmedzenia hodnoty hotovostných platieb sa Európska únia snaží klásť prekážky zločincom v oblasti prania tzv. špinavých peňazí. Dôležité z nášho pohľadu je, ako sa to dotkne firiem pôsobiacich v kryptopriemysle, a teda aj obchodníkov a ďalších príležitostných používateľov kryptomien.

https://twitter.com/_electronicCash/status/1691445028907040768

Dohoda zahŕňa aj pravidlo, že budú povinné osoby zaradené v zozname podľa predbežnej dohody musieť identifikovať a overiť totožnosť osoby, ktorá vykonáva príležitostnú hotovostnú transakciu od 3 000 do 10 000 eur. To sú však už sumy, ktoré sa podstatným spôsobom týkajú aj bežných užívateľov kryptomien. Nie len obchodníkov.

Navrhovaný dokument takisto rieši prístup k informáciám zo strany dotknutých inštitúcií. Finančné a spravodajské inštitúcie, ako ich označuje dohoda, získajú okamžitý a priamy prístup k finančným, administratívnym informáciám a informáciám o presadzovaní práva. Tieto informácie môžu zahŕňať prevody kryptomien, národné motorové vozidlá a colné údaje.

Po dohode medzi Radou a Parlamentom sa má text predbežnej dohody predložiť na schválenie zástupcom členských štátov a EÚ. Nejde teda ešte o uzatvorený proces a bude možné tieto snahy zmeniť.

Európska únia už má regulovanú oblasť kryptomien v podobe najrozvinutejšej a najkomplexnejšej regulácie sveta – MiCa. Ďalšie pravidlá by mohli situáciu skomplikovať.

Mohlo by Vás zaujať: Poznáme prvé informácie o novej regulácii kryptomien

txbBest Wallet mobil
Autor:
Marek Rodák
Marek Rodák

Vyštudoval filozofiu a históriu. Počas svojho profesionálneho života skúsil viacero pozícií, od marketingu, cez učiteľa, asistenta až po zastupujúceho riaditeľa školy. Vo voľnom čase sa venuje kryptomenám. Píše od roku 2011.