- Analytici varujú aj pred dlhodobejšími následkami.
- Európska komisia sa snaží situáciu upokojiť tvrdením, že bezpečnosť dodávok v strednej a východnej Európe nie je ohrozená.
- Slovensko patrí medzi krajiny najviac zasiahnuté súčasnou situáciou.
Analytici však varujú pred dlhodobejšími následkami. „Existuje rastúce riziko, že EÚ ukončí zimu s nízkymi zásobami plynu, čo značne predraží ich následné dopĺňanie,” upozorňuje Arne Lohmann Rasmussen, hlavný analytik spoločnosti Global Risk Management v Kodani.
Jediná zostávajúca trasa pre ruský plyn do Európy vedie cez Turecko do Maďarska. Väčšina stredoeurópskych zákazníkov Gazpromu si už zabezpečila alternatívne dodávky, ale za vyššie ceny. Rakúsko napríklad prijíma viac plynu cez Nemecko a Taliansko.
Európa bude musieť v roku 2025 intenzívnejšie súťažiť o dodávky skvapalneného zemného plynu, najmä počas leta, keď v Ázii stúpa dopyt kvôli klimatizácii. Hoci sa vo svete budujú nové závody na LNG, významné zvýšenie kapacít sa očakáva až o niekoľko rokov.
Pre európskych spotrebiteľov to znamená jediné – vyššie účty za energie aj v dlhodobom horizonte. Veľkoobchodné ceny plynu na rok 2025 by mali prevýšiť priemerné sadzby z minulého roka, čo sa nevyhnutne premietne do nákladov domácností a priemyslu.