Európa čelí hrozbe náhleho zastavenia plynu. Problém sa týka aj Slovenska

  • Obsadenie kľúčovej stanice Sudža ukrajinskou armádou zvyšuje riziko zastavenia tranzitu.
  • Zostal jediný tranzitný plynovod z Ruska cez Ukrajinu do Európy.
  • Európske štáty musia urýchlene zaistiť energetickú bezpečnosť bez ruského plynu.
Ekonomika Európa čelí hrozbe náhleho zastavenia plynu
Európa čelí hrozbe náhleho zastavenia plynu. Zdroj: Shutterstock.com/Oksana Sahinoglu
BitmarketsBitmarkets

Ruský plyn, tečúci cez Ukrajinu do Európy, sa môže zo dňa na deň zastaviť. Naplnenie takéhoto scenára stupňuje nielen vojna na Ukrajine, ale aj útoky na dôležité body energetickej infraštruktúry. Poukázal na to portál STVR.

Riziko, že potrubia z východu na západ zostanú prázdne, zvyšuje končiaca sa zmluva o tranzite ruského plynu cez ukrajinské územie. Karty okolo plynu môžu navyše zamiešať súdne spory kľúčových európskych odberateľov voči ruskému Gazpromu za neplnenie dodávok plynu z minulosti. Európske štáty tak opäť stoja pred výzvou, či si dokážu zaistiť energetickú bezpečnosť aj bez plynu z Ruska.

Nedobré časy

Trh s plynom zažíva turbulentné časy. Aj keď ruský plyn do Európy stále prúdi, napätie v plynárenstve vyvoláva najmä neistota v bezpečnosti dodávok.

 

„Do hry vstúpilo to, že ukrajinská armáda začala operovať aj na ruskom území a obsadila kľúčovú stanicu Sudža, ktorá sa nachádza blízko ukrajinských hraníc. Tým sa zvýšilo riziko, že ten tranzit sa môže zastaviť náhle,” hovorí energetický analytik Radovan Potočár pre STVR,

„Tranzitný plynovod z Ruska smerom na Ukrajinu a ďalej ku nám na Užhorod, Veľké Kapušany, vedie práve cez Sumskú oblasť. Zostal jediný v prevádzke, vysvetľuje energetický konzultant a bývalý minister hospodárstva SR Karel Hirman.

98%

Už sa viac neboj o svoje peniaze.

Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.

Sponzorovaný obsah
Finančné rozdielové zmluvy sú zložité nástroje a sú spojené s vysokým rizikom rýchlych finančných strát v dôsledku pákového efektu. Na 74 % účtov retailových investorov dochádza k finančným stratám pri obchodovaní s finančnými rozdielovými zmluvami u tohto poskytovateľa. Mali by ste zvážiť, či chápete, ako finančné rozdielové zmluvy fungujú, a či si môžete dovoliť podstúpiť vysoké riziko, že utrpíte finančné straty.

Situácia sa ostro sleduje

Späť
Strana 1/3Ďalej
txbtxb
Autor:
Karina Daráková
Karina Daráková

Karina Daráková pochádza spod Tatier a vyštudovala žurnalistiku na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre. V minulosti pôsobila v Novom Čase a na pozícii vedúcej domáceho spravodajstva v Startitup. V Kryptomagazine sa venuje ekonomickým a realitným témam.