EÚ sprísňuje pravidlá pre „zázračnú” zložku v kozmetike. Tieto produkty budú čoskoro zakázané

  • Dermatológ objasňuje, že nedávne rozhodnutie Európskej únie je motivované snahou chrániť spotrebiteľov.
  • Odborníci odporúčajú zvážiť alternatívne zdroje vitamínu A.
  • Napriek týmto pozitívnym účinkom na pleť môže retinol, najmä u nových užívateľov, vyvolať nežiaduce reakcie.
Novinky Koniec éry retinolu
Koniec éry retinolu? Zdroj: Shutterstock.com/Zigres, Oksana Mizina
Best Wallet PCBitmarkets

Retinol, dlho považovaný za zlatý štandard v starostlivosti o pleť, čelí novým výzvam. Európska únia oznámila plány na obmedzenie množstva tejto populárnej zložky v kozmetických výrobkoch, čo vyvoláva otázky o budúcnosti starostlivosti o pleť. Informoval o tom magazín Elle.

Vedecký výbor pre bezpečnosť spotrebiteľov (SCCS) – skupina expertov na toxikológiu a bezpečnosť nepotravinárskych spotrebných výrobkov – stojí za týmto rozhodnutím. Ich cieľom je zabezpečiť bezpečnosť kozmetických výrobkov pre spotrebiteľov. Regulačné orgány zvažovali scenáre najhoršieho prípadu, keď ľudia môžu byť vystavení nadmernému množstvu vitamínu A z rôznych zdrojov, vrátane stravy, doplnkov a liekov.

Čo presne nové nariadenie stanovuje?

Od konca roka 2024 s 36-mesačným prechodným obdobím budú platiť nasledujúce limity:

  • 0,3 % retinolu pre výrobky starostlivosti o pleť a tvár.
  • 0,05 % retinolu pre výrobky starostlivosti o telo.

Tieto limity sú výrazne nižšie než súčasná maximálna koncentrácia 1 %.

Je nižšia koncentrácia stále účinná?

Odborníci ubezpečujú, že aj nižšie koncentrácie retinolu môžu byť účinné. Dr. Malvina Cunningham, dermatologička, poznamenáva, že už 0,01 % retinolu môže mať priaznivé účinky na pokožku, vrátane zmiernenia známok starnutia. Dr. Ahmed El Muntasar, praktický lekár a ocenený estetik, dodáva, že dokonca aj 0,1 % koncentrácia môže priniesť viditeľné výsledky.

Hoci je retinol vo všeobecnosti považovaný za bezpečný, nadmerné používanie môže viesť k podráždeniu pokožky, vysušeniu a odlupovaniu. U ľudí s tmavšou pokožkou môže dokonca spôsobiť hyperpigmentáciu. Systémové účinky nadmerného príjmu vitamínu A (viac ako 3 000 μg denne) môžu zahŕňať poškodenie pečene, bolesti hlavy, nevoľnosť a rednutie kostí.

Spotrebitelia nemusia okamžite panikáriť. Značky majú čas do roku 2026 na prispôsobenie svojich produktov novým limitom. Niektoré výrobky môžu byť stiahnuté z trhu alebo sa stanú dostupnými len na predpis.

Daniel Isaacs, hlavný produktový riaditeľ spoločnosti Medik8, upokojuje:

Tieto všeobecné obmedzenia sú preventívnym opatrením na zníženie rizika nadmernej expozície vitamínu A.

98 %

Už sa viac neboj o svoje peniaze.

Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.

Sponzorovaný obsah
Finančné rozdielové zmluvy sú zložité nástroje a sú spojené s vysokým rizikom rýchlych finančných strát v dôsledku pákového efektu. Na 74 % účtov retailových investorov dochádza k finančným stratám pri obchodovaní s finančnými rozdielovými zmluvami u tohto poskytovateľa. Mali by ste zvážiť, či chápete, ako finančné rozdielové zmluvy fungujú, a či si môžete dovoliť podstúpiť vysoké riziko, že utrpíte finančné straty.

Retinol a jeho náhrady

Späť
Strana 1/3Ďalej
Kvakomat PC bannertxb
Autor:
Karina Daráková
Karina Daráková

Karina Daráková pochádza spod Tatier a vyštudovala žurnalistiku na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre. V minulosti pôsobila v Novom Čase a na pozícii vedúcej domáceho spravodajstva v Startitup. V Kryptomagazine sa venuje ekonomickým a realitným témam.