EÚ hrozí Nemecku žalobou za to, že nechce protiústavne zachraňovať ostatné štáty

0

Európska únia od vzniku momentálne zažíva najhoršiu hospodársku krízu. HDP štátov klesá, nezamestnanosť rastie a štáty sa nevedia medzi sebou dohodnúť. EÚ dokonca chce žalovať Nemecko za zákon o programe nákupu dlhopisov ECB.

Nemecko nepomôže EÚ!

Nemecko sa zatiaľ rozhodlo nepomôcť EÚ v boji s korona krízou. Ešte počas roka 2018 15-členná rada schválila nový zákon o nákupe dlhopisov. Nemecko opakovane odmietlo pomoc Eurozóne a nemeckí sudcovia uviedli, že sudcovia z rady EÚ hrubo porušili svoje právomoci.

O tomto rozhodnutí sme už dávnejšie informovali. Viac informácií nájdete v tomto článku: Nemci kašlú na Európu? Odmietli návrh záchrany Talianska, Španielska a Francúzska od ECB

Dohodnú sa konečne, alebo padne EÚ?

Dohoda je teda na bode mrazu! Môže byť na rade rozpad EÚ a celej eurozóny? Takáto možnosť zatiaľ nehrozí. Posledné slovo v tomto konflikte bude mať najvyšší Európsky súd, ktorý rozhodne. Pokiaľ by Nemecko aj naďalej odmietalo pomoc, môže to byť vážny problém pre EÚ. Európska únia nemá veľké zdroje vlastného príjmu, je plne závislá od príspevkov štátov a ich rozhodnutia. Pokiaľ by sa väčšina štátov rozhodla neprispievať do kasy, môže to znamenať koniec tohto celoeurópskeho projektu.

Práve na tento účel bola EÚ založená. Aby si štáty navzájom pomáhali a nie voči sebe viedli „vojny“ a súdne spory. Pokiaľ Nemecko nepomôže, tak ECB bude musieť sama zachraňovať Eurozónu.

Mnohí ľudia začínajú mať pocit, že toto je začiatok niečoho veľkého. Možno tretej svetovej vojny? V ktorej sa však namiesto konvenčných zbraní a atómových bômb používajú iné taktiky… Tému sme viac rozobrali v tomto článku – III. Svetová vojna nebude otvorený boj, ale nenápadné zásahy do rovnováhy moci

Je to veľký problém, Nemecko nemá riešenia

Nemecko zatiaľ dalo ECB 3 mesiace, aby pripravili vlastný plán záchrany. Na pomoc sa má rozdať až 2,3 bilióna dolárov. Nemecko túto záchranu ale odmieta podporiť. Podľa ústavného súdu totiž nie je v súlade s európskymi dohodami. Ďalším spôsobom, ako toto rozhodnutie zvrátiť, je zmeniť ústavu. To však budú musieť urobiť nemeckí politici a ústava rozhodne nie je niečo, čo sa mení ľahko.

Situácii nepomáha ani fakt, že svetoví lídri stále viac kritizujú Čínu a vyzerá to, že sa chystá ďalšia obchodná vojna. Tentoraz by sa jej však mohlo zúčastniť oveľa viac krajín.

Príde ďalšia obchodná vojna? – Krajiny postihnuté pandémiou sa zjednocujú proti Číne

Disclaimer/ Tento článok slúži iba pre prehľad, nemožno ho považovať za investičné poradenstvo. Trhy sú nevyspytateľné a bez dostatočných znalostí je obchodovanie hazard. Za prípadné straty nenesieme zodpovednosť.
0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Pozrieť všetky komentáre