EÚ chystá skvelú novinku. Pokazené spotrebiče už nebudú musieť putovať do koša

Ekonomika EÚ chce viac dohliadať na opravy spotrebičov
EÚ chce viac dohliadať na opravy spotrebičov. Zdroj: shutterstock.com/Evgeny Atamanenko
BitmarketsBitmarkets

Krajiny Európskej únie vyprodukujú ročne stovky ton odpadu. S cieľom čo najviac ho minimalizovať navrhuje Európsky parlament novú smernicu, viac o nej informuje denník Pravda.

Environmentálna záťaž je na území Európy enormná. Napríklad v roku 2021 tvorili až 52 % vyzbieraného elektroodpadu veľké spotrebiče ako napríklad chladničky alebo práčky. Vo všeobecnosti pripadá na jedného Slováka až 9,5 kilogramu elektroodpadu, v meradle EÚ je to 11 kilogramov na osobu.

V súčasnosti je bežnou praxou pri pokazení sa výrobku jeho vyhodenie a kúpa nového. Zámienkou na vyhodenie pokazeného produktu je aj uplynutie zákonnej dvojročnej záručnej lehoty, pokiaľ si zákazník nezakúpil predĺženú záruku, ktorú už mnohé elektroobchody ponúkajú, a to za dodatočný poplatok.

Idea práva na opravu je taká, že by sa najmä spotrebiče pri poruche hneď nevymieňali, ale by sa prioritne kládol dôraz na ich opravu. Išlo by aj o výrobky po záručnej lehote, teda na Slovensku po dvoch rokoch.

EÚ chce zaviesť právo na opravu

EÚ chce zaviesť právo na opravu. Zdroj: shutterstock.com/My Ocean Production

Dôležité bude naučiť obyvateľov, že aj po uplynutí záruky je tu stále možnosť opravy spotrebiča. Dôležitým činiteľom bude taktiež cenový rozdiel medzi opravou a novým spotrebičom.

Európsky parlament okrem toho navrhuje aj internetovú platformu, kde spotrebiteľ jednoducho nájde opravára vo svojej blízkosti. Po vykonaní opravy by mala byť k dispozícii aj dodatočná 6-mesačná záručná lehota.

Je to však aj v rukách samotných výrobcov. Tí by mali dopredu zákazníka informovať o tom, ktoré spotrebiče sa dajú opravovať, prípadne samotný opravár by mal zákazníkovi podať správu o podmienkach a cenách opravy.

Z prieskumu navyše vyplýva, že 77 % Európanov by uprednostnilo opravu pred kúpou nového tovaru. To je však často nemožné, a tak v priemere takýchto spotrebiteľov stoja nové spotrebiče ročne až 12-miliárd eur.

Právo na opravu bolo v Európskom parlamente témou už 21. novembra a prvé stretnutie Rady a Európskeho parlamentu je naplánované na 7. decembra.

Binance
97%

Zarábaj aj ty na raste kryptomien.

Začni ich nakupovať na Binance a získaj 100 dolárový vstupný bonus.

Sponzorovaný obsah

Problémom je aj plytvanie potravinami

Celosvetovo sa vyhodí každý rok 1,3 miliardy ton potravín, čo predstavuje až jednu tretinu všetkých vyrobených potravín. Potravinami plytvajú farmári, poľnohospodári, výrobcovia, spracovatelia, maloobchodníci, dodávatelia a aj konzumenti.

Ministerstvo životného prostredia SR dokonca vydalo tipy ako neplytvať potravinami. Toto je 10 konkrétnych tipov ako znížiť plytvanie potravinami:

  1. Neplytvajte potravinami a nebudete zbytočne vyhadzovať peniaze
  2. Plánujte si svoje nákupy. Kupujte len to, čo potrebujete
  3. Všímajme si dátumy exspirácie
  4. Skladujte potraviny správne
  5. Uložte potraviny v chladničke podľa zón teploty
  6. Naučte sa variť správne veľké porcie jedla
  7. Spotrebujte všetky potraviny
  8. Konzervujte, sušte a mrazte potraviny
  9. Buďte solidárni
  10. Premeňte odpad z potravín na kompost

Prečítajte si aj: Rezort financií plánuje zmeny. Negatívne sa dotknú tejto skupiny ľudí

txbtxb
Autor:
Michal Sobek
Michal Sobek

Vyštudoval odbor masmediálne štúdia. Od skončenia školy sa venuje redaktorstvu, pričom okrem technológií aktívne sleduje aj politické dianie, ktoré s jeho témami často úzko súvisí.