EÚ chystá nový prísny zákaz. Zbohom dáme výrobkom, ktoré používame denne

  • EÚ zakáže malé jednorazové obaly a nadmerné balenie v e-shopoch.
  • Samozrejme, mnohí ľudia s návrhom nesúhlasia.
  • Nariadenia sa dotknú aj bežných občanov.
Novinky EÚ chystá nový, prísny zákaz
EÚ chystá nový, prísny zákaz. Zdroj: Shutterstock.com/Prostock-studio, polinaloves
BitmarketsBitmarkets

Nariadenie však vyvoláva aj vlnu kritiky. Európski výrobcovia plastových obalov sa obávajú ekonomických dosahov. Niektoré odborné zväzy už pripravujú žaloby na Európsky súdny dvor, pričom argumentujú nezákonnosťou niektorých ustanovení.

Prvé opatrenia prídu už čoskoro

Hoci väčšina zmien začne platiť až od roku 2030, niektoré opatrenia sa začnú zavádzať už o dva roky. Týka sa to najmä obmedzení v oblasti balenia ovocia a zeleniny s hmotnosťou do 1,5 kilogramu, ktoré už nebudú môcť byť balené v plastových obaloch.

Tieto zmeny predstavujú významný krok v európskej environmentálnej politike a vyžiadajú si značné prispôsobenie zo strany výrobcov aj spotrebiteľov. Cieľom je nielen znížiť množstvo odpadu, ale aj podporiť udržateľnejšie alternatívy a zmeniť spotrebiteľské návyky európskych občanov.

O slamky sme prišli pred pár rokmi

V Európskom parlamente došlo v roku 2019 k významnému rozhodnutiu v oblasti boja proti plastovému odpadu. Drvivou väčšinou hlasov prešiel návrh na zákaz jednorazových plastových výrobkov v celej EÚ. Nová legislatíva, ktorá vstúpila do platnosti v roku 2021, sa dotkla širokého spektra produktov.

Od stanoveného termínu už nemožno v Európskej únii predávať jednorazové plastové príbory, taniere, slamky či vatové tyčinky. Zákaz sa vzťahuje aj na obaly rýchleho občerstvenia z expandovaného polystyrénu a ďalšie jednorazové plastové výrobky.

Legislatíva prináša aj konkrétne recyklačné ciele. Členské štáty budú musieť do roku 2029 zabezpečiť zber 90 percent plastových fliaš. Postupne sa má zvyšovať aj podiel recyklovaného materiálu v nových fľašiach – na 25 percent do roku 2025 a 30 percent do roku 2030.

Významnou zmenou je rozšírenie zodpovednosti výrobcov, ktorí budú musieť prispievať na náklady spojené s čistením životného prostredia. Toto sa týka najmä tabakových spoločností a výrobcov rybárskeho vybavenia obsahujúceho plasty.

Nové pravidlá majú pomôcť znížiť environmentálne škody o 22 miliárd eur do roku 2030. Podľa odborníkov je to dôležitý krok, keďže plasty tvoria až 80 percent morského odpadu, pričom sa dostávajú do potravinového reťazca a ohrozujú morské živočíchy aj ľudské zdravie.

SpäťStrana 2/2
Ďalej
Okazio PCOkazio mobil
Autor:
Karina Daráková
Karina Daráková

Karina Daráková pochádza spod Tatier a vyštudovala žurnalistiku na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre. V minulosti pôsobila v Novom Čase a na pozícii vedúcej domáceho spravodajstva v Startitup. V Kryptomagazine sa venuje ekonomickým a realitným témam.