EÚ chystá nový prísny zákaz. Zbohom dáme výrobkom, ktoré používame denne

  • EÚ zakáže malé jednorazové obaly a nadmerné balenie v e-shopoch.
  • Samozrejme, mnohí ľudia s návrhom nesúhlasia.
  • Nariadenia sa dotknú aj bežných občanov.
Novinky EÚ chystá nový, prísny zákaz
EÚ chystá nový, prísny zákaz. Zdroj: Shutterstock.com/Prostock-studio, polinaloves
Kvakomat PC bannerOkazio mobil

Európska únia pokračuje vo svojom ambicióznom pláne na zníženie plastového odpadu. Najnovšie nariadenie, ktoré má vstúpiť do platnosti v roku 2030, prinesie významné zmeny v každodennom živote spotrebiteľov. Hlavným cieľom je znížiť množstvo obalového odpadu v EÚ do roku 2040 o 15 percent. Informuje o tom český portál novinky.cz.

Ide o prelomové rozhodnutie v boji proti plastovému znečisteniu,” hovoria predstavitelia Európskej únie. Medzi najvýraznejšie zmeny patrí zákaz jednorazových obalov na malé balenia potravín. To znamená, že z prevádzok rýchleho občerstvenia zmiznú obľúbené miniatúrne kečupy, z kaviarní malé balenia smotany do kávy a z hotelov jednorazové hygienické potreby.

Zákaz ovplyvní aj internetové obchody

Významný dosah pocítia aj internetové obchody. Nové nariadenie totiž zakazuje používanie nadmerných obalov pri preprave tovaru. Koniec tak príde pre dvojité steny, falošné dná a neprimerane veľké balenia. „Chceme skoncovať so situáciami, keď zákazník dostane malý produkt zabalený v niekoľkonásobne väčšej škatuli vyplnenej plastovou výplňou,” vysvetľujú predstavitelia EÚ.

Zmeny sa dotknú aj cestovania. Na letiskách už nebude možné zabaliť batožinu do ochrannej plastovej fólie, ktorú mnohí cestujúci využívali ako ochranu pred poškodením či vykradnutím.

Výrobcovia tak budú musieť prehodnotiť spôsob balenia produktov. Nové pravidlá stanovujú, že obaly môžu obsahovať maximálne 50 percent vzduchu. Toto opatrenie má znížiť počet jázd kamiónov a dodávok, ktoré v súčasnosti často prevážajú viac vzduchu ako skutočného tovaru.

98 %

Už sa viac neboj o svoje peniaze.

Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.

Sponzorovaný obsah
Finančné rozdielové zmluvy sú zložité nástroje a sú spojené s vysokým rizikom rýchlych finančných strát v dôsledku pákového efektu. Na 74 % účtov retailových investorov dochádza k finančným stratám pri obchodovaní s finančnými rozdielovými zmluvami u tohto poskytovateľa. Mali by ste zvážiť, či chápete, ako finančné rozdielové zmluvy fungujú, a či si môžete dovoliť podstúpiť vysoké riziko, že utrpíte finančné straty.

Nariadenie EÚ sa mnohým nepáči

Späť
Strana 1/2Ďalej
txbMind of Pepe mobil
Autor:
Karina Daráková
Karina Daráková

Karina Daráková pochádza spod Tatier a vyštudovala žurnalistiku na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre. V minulosti pôsobila v Novom Čase a na pozícii vedúcej domáceho spravodajstva v Startitup. V Kryptomagazine sa venuje ekonomickým a realitným témam.