EÚ chystá bič na vodičov. Ak si nesplnia túto novú povinnosť, prídu o vodičák

  • Existujú obavy, že niektorí motoristi by mohli svoje zdravotné problémy podceniť alebo zatajovať.
  • Hlavným cieľom novej legislatívy je zvýšiť osobnú zodpovednosť vodičov za svoje zdravie a bezpečnosť na cestách.
  • Členské štáty budú mať možnosť ponechať si existujúce systémy povinných lekárskych prehliadok ako doplnkové opatrenie.
Novinky EÚ chystá bič na vodičov
EÚ chystá bič na vodičov. Zdroj: Shutterstock.com/FGC
BitmarketsBitmarkets

Európska únia pripravuje zásadnú zmenu v systéme posudzovania zdravotnej spôsobilosti vodičov. Namiesto pravidelných návštev lekára by si motoristi mali sami vyhodnocovať svoj zdravotný stav. Tento prevratný návrh prichádza potom, čo sa členské štáty nedokázali zhodnúť na plošných kontrolách pre vodičov v určitom veku. Informuje o tom portál Techbyte.sk.

„Každý vodič bude zodpovedný za pravidelné prehodnocovanie svojho zdravotného stavu,” uvádza sa v návrhu novej legislatívy. Motoristi budú povinní sami zvážiť, či sú schopní bezpečne šoférovať. V prípade pochybností o svojom zdravotnom stave by mali okamžite prerušiť vedenie vozidla a kontaktovať príslušné úrady.

Významné zmeny

Významnou novinkou bude povinný zdravotný dotazník pri každom predlžovaní vodičského preukazu. Zatiaľ čo v súčasnosti sa táto povinnosť vzťahuje len na profesionálnych vodičov a osoby nad 65 rokov, po novom sa bude týkať všetkých motoristov bez ohľadu na vek.

 

Dotazník má byť navrhnutý tak, aby vodičom pomohol uvedomiť si prípadné zdravotné obmedzenia. Bude obsahovať otázky týkajúce sa zraku, reakčného času či prítomnosti chronických ochorení, ktoré by mohli ovplyvniť bezpečnosť jazdy.

Členské štáty budú mať možnosť ponechať si existujúce systémy povinných lekárskych prehliadok ako doplnkové opatrenie. To znamená, že napríklad na Slovensku by mohli naďalej platiť súčasné pravidlá pre starších vodičov.

Hlavným cieľom novej legislatívy je zvýšiť osobnú zodpovednosť vodičov za svoje zdravie a bezpečnosť na cestách. Očakáva sa, že aktívne sledovanie zdravotného stavu motoristami by mohlo viesť k zníženiu počtu dopravných nehôd spôsobených zdravotnými problémami.

98%

Už sa viac neboj o svoje peniaze.

Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.

Sponzorovaný obsah
Finančné rozdielové zmluvy sú zložité nástroje a sú spojené s vysokým rizikom rýchlych finančných strát v dôsledku pákového efektu. Na 74 % účtov retailových investorov dochádza k finančným stratám pri obchodovaní s finančnými rozdielovými zmluvami u tohto poskytovateľa. Mali by ste zvážiť, či chápete, ako finančné rozdielové zmluvy fungujú, a či si môžete dovoliť podstúpiť vysoké riziko, že utrpíte finančné straty.

Ako to funguje na Slovensku?

Späť
Strana 1/2Ďalej
txbKvakomat mobil
Autor:
Karina Daráková
Karina Daráková

Karina Daráková pochádza spod Tatier a vyštudovala žurnalistiku na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre. V minulosti pôsobila v Novom Čase a na pozícii vedúcej domáceho spravodajstva v Startitup. V Kryptomagazine sa venuje ekonomickým a realitným témam.