Ethereum je po Bitcoine druhá najväčšia a najstabilnejšia kryptomena. Aktuálne jej marketcap je niečo vyše 300 miliárd. Ethereum okrem toho ponúka pre používateľov možnosť vytvárať Dapps. Je táto kryptomena to pravé aktívum, do ktorého by mal investor vložiť svoje peniaze?
Čo je to Ethereum?
Ethereum je decentralizovaný open-source systém založený na technológii blockchain. Ako palivo, alebo mena, ktorá sa na sieti používa, je Ethereum. Ethereum sa hlavne využíva na vykonávanie decentralizovaných inteligentných kontraktov. Odhaduje sa, že na sieti vzniklo viac ako 90 % všetkých kryptomien, ktoré dodnes naďalej fungujú na rovnakej sieti. Buterin a ďalší spoluzakladatelia začali financovanie projektu v internetovej crowdfundingovej kampani počas leta 2014. Prvú verziu sa podarilo spustiť o rok neskôr 30. júla 2015. Hlavným cieľom kryptomeny je stať sa globálnou menou a zároveň aj platformou pre decentralizované aplikácie. Tak, aby úplne každý aj so základnými skúsenosťami si vedel vytvoriť vlastnú Dapps a kryptomenu. Nová kryptomena nesie názov ERC-20 token.
Chceš nakupovať Ethereum alebo ďalšie kryptomeny? Odporúčame burzu Binance, kde nájdeš široký výber kryptomien. A ako bonus, keď si vytvoríš účet cez >>>tento odkaz<<<, získaš navyše doživotnú zľavu na obchodné poplatky.
Minulosť a budúcnosť
Ethereum nemá práve najsvetlejšiu minulosť. Neznamená to však, že ide o podvodný projekt, prípadne nekvalitne spracovanú kryptomenu. Práveže naopak. Počas DAO hacku v roku 2016 nastal temný moment pre aktuálne druhú najznámejšiu kryptomenu. Vývojári Etherea vtedy navrhli opravu, ktorá mala zneškodniť útočníka a zabrániť míňaniu ukradnutých prostriedkov. Celkovo vtedy bola škoda vyčíslená na približne 50 miliónov dolárov. Doteraz je to jeden z najväčších hackov. Následne prišlo delenie mincí na Ethereum Classic a Ethereum. Ethereum Classic zostala ako pôvodná verzia kryptomeny a vznikla zároveň nová paralelná sieť, na ktorú prešla väčšina nadšencov tejto kryptomeny. V tomto nie moc priaznivom období sa jasne ukázalo, že komunita je silná a vývojári odvádzajú veľmi dobrú prácu. Vo veľmi krátkej dobe sa následne Ethereum dostalo na druhé miesto za Bitcoin.
Ďalší veľký update na ETH 2.0 prišiel v roku 2020. Vtedy sa prišlo s návrhom ukončiť ťažbu a prejsť na PoS algoritmus. Táto fáza je zatiaľ skôr v testovacom režime a iba približne 5 % všetkých používateľov ETH využíva túto vylepšenú verziu. Všetko sa má zmeniť v roku 2022, keď príde k zlúčeniu týchto 2 sietí a prejde na takzvanú 2.0 verziu. Tá prináša lepšiu priepustnosť a práve spomenutý koniec ťažby.
Aké sú výhľady do budúcnosti?
Ethereum posledné 4 roky prevažne rastie rovnako ako Bitcoin. Čo je veľmi dobrá správa pre investorov, ktorí hľadajú stabilné spôsoby ako zhodnocovať svoje peniaze. Spoločne s Bitcoinom tak tvoria silnú dvojicu, do ktorej investuje takmer každý veľký kryptomenový fond. Pravdepodobne to nebude jedna z tých kryptomien, od ktorej čakať podobné zisky ako urobili mince Dogecoin a Shiba Inu. Pokiaľ niekto chce mať fakt kvalitné portfólio, tak by v prvom rade mal začať vyberať dôveryhodné a stabilné projekty ako Bitcoin, Ethereum a napríklad aj Binance coin. Preto by Ethereum malo byť v portfóliu každého hodlera, ktorý chce mať nakúpené kvalitné kryptomeny.
Prečítaj si aj: Koľko percent z portfólia by ste mali investovať do kryptomien?