Ethereum dosiahlo nové ATH $2250 pár hodín pred Berlin hard-forkom

0

Kryptomena Ethereum dnes opäť oslavuje dosiahnutie nového historického maxima. Prvýkrát v histórii sa obchoduje za viac než 2200 dolárov. Na niektorých burzách to bolo až 2250 USD. Tento cenový rast prišiel iba pár hodín pred očakávaným Berlin hard-forkom, ktorý prináša množstvo malých vylepšení na ceste k zníženiu transakčných poplatkov.

Ethereum v roku 2021
Ethereum v roku 2021

Popularita siete a problémy s vysokými poplatkami

Práve vysoké poplatky sú totiž Achillovou pätou tohto projektu. Vývoj platformy Ethereum 2.0 trvá pridlho a Optimism rollup technológia, ktorá umožní 100X škálovanie, príde až niekedy v lete.

Kryptomena ETH má za sebou skvelý rok. Za posledných 365 dní jej cena stúpla o 1328%. Na Ethereum začalo fungovať mnoho kvalitných projektov, väčšinou z DeFi sektoru, a uchytili sa aj NFT. Mánia okolo non-fungible tokenov vyvrcholila pred niekoľkými týždňami predajom digitálneho obrazu od Beeple za 69,3 miliónov dolárov! Ide o jeden z najdrahších kúskov umenia na svete a existuje iba v digitálnej forme.

Mediánová hodnota poplatku za transakciu v ETH sieti
Mediánová hodnota poplatku za transakciu v ETH sieti

Bohužiaľ, Ethereum blockchain už niekoľko mesiacov nezvláda túto záťaž a väčšina ľudí ho nechce používať. Za bežnú transakciu v tejto sieti zaplatíte 4-8 dolárov. Používanie smart kontraktov vás vyjde na desiatky dolárov.

Berlin hard-fork – malé vylepšenie a krok správnym smerom

A v tejto prekérnej situácii prichádza najnovšie vylepšenie siete. Nejde o nič svetoborné. Ako sme spomínali, tie skutočné bomby prídu až neskôr. Berlin update obsahuje zopár zmien, ktoré umožnia lepšie fungovanie blockchainu a uvedenie nových technológií.

Hlavne pre letný London hard-fork, ktorý uvedie do produkcie kontroverzné EIP-1559 a kompletne zmení spôsob, akým sa počítajú poplatky za transakcie.

Berlin prináša štyri hlavné zmeny, ktoré sme podrobne rozobrali v tomto článku. V skratke, umožní znížiť poplatky pre niektoré typy transakcií a jednoduchšie spájať viac malých transakcií do jednej veľkej.

Zistite viac o Berlin hard-forku:

Ethereum Berlin hard-fork potvrdený! Obsahovať bude štyri vylepšenia

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Pozrieť všetky komentáre