Ethereum Classic vstal z mŕtvych a stúpol o 500% za týždeň – Ale ako dlho mu to vydrží?

BitmarketsBitmarkets

Aktuálnu situáciu na trhu vieme popísať krásnym slovným spojením – “dumb money”, čo v praxi znamená chamtivý a málo vzdelaný retail, ktorý sa vrhá po všetkom čo nejak významnejšie začne rásť a následne sa tak cena vytlačí nezmyselne vysoko. Ethereum Classic je toho čistým príkladom. V článku sa teraz pokúsim rozobrať pozitíva a negatíva, ktoré táto kryptomena má. Pokiaľ čakáte nejaké cenové predikcie, tak vás sklamem – predpovedať akýkoľvek vývoj bubliny/paraboly je nemožný, isté je len že to padne – otázkou je ale kedy. No a to nevie nikto.

Ethereum Classic v skratke

Pôvodnú kryptomenu Ethereum založili Vitalik Buterin a Gavin Wood v roku 2015. V roku 2016 došlo k hacku v sieti Ethereum, čo malo za následok odcudzenie 3,6 milióna ETH. Tento incident rozdelil komunitu Ethereum v otázke riešenia hacku. V reakcii na to bolo Ethereum Classic vytvorené ako hard fork v blockchaine Ethereum v júli 2016. Stručne povedané, Ethereum Classic je pokračovaním pôvodného blockchainu Etherum bez žiadnej z nových funkcií, ktoré existujú v novej sieti Ethereum, ktorá získala veľa bezpečnosti a aktualizácií v dôsledku hackingu. To znamená, že tento coin ďalej beží a bude bežať na algoritme PoW, k čomu sa dostaneme nižšie v článku.

Zaujíma vás farming kryptomien? NÁVOD na farming kryptomien od A po Z – Postup, riziká, benefity a štatistika ziskov

Výhody a nevýhody ETC

Teraz sa skúsime pozrieť na výhody a nevýhody tejto kryptomeny a na to, či si v konečnom dôsledku takýto rast zaslúži.

Medzi veľké výhody respektíve najväčšie argumenty stojace na strane ETC aktuálne stojí to, že ETC má vo svojom portfóliu aj Grayscale. Táto spoločnosť drží takmer 2 miliardy dolárov v ETC, čo je tretí najvyšší podiel ich portfóliu hneď po BTC a ETH. Čo už však pozitívne nie je je to, že sa už posledné dva mesiace obchoduje v zápornej prémii, čo značí nezáujem investorov o túto kryptomenu.

Medzi ďalšie výhody ETC môže patriť to, že sa dá ťažiť, keď funguje na algoritme PoW. Vďaka aktuálnemu rastu ceny je táto ťažba takisto slušne profitabilná. Do budúcnosti mu nahráva fakt, že až Ethereum plne prejde na PoS, ostane hromada ťažobných zariadení, ktoré budú chcieť ťažiari plne využiť a jednou z možností je prechod na ETC. Tu však opäť narážame na argument, prečo by niekto chcel ťažiť mŕtvy coin? A prečo by ho niekto hodloval a vyťažené mince hneď nepredával?

Ide totiž o to, že Ethereum Classic nemá veľkú podporu a záujem zo strany vývojárov a aktivita je takmer nulová. Zároveň takmer všetky projekty postavené na tejto na platforme sú vo vlastníctve spoločnosti Parity Technologies, čo vyvoláva obavy z centralizácie kryptomeny ETC. Navyše konkurencia v oblasti smart kontraktov tak výrazne stúpla, že ETC nemá aktuálne žiadnu šancu konkurovať.

Ak hľadáte možnosť pasívneho príjmu, môžete využiť lending aplikáciu Celsius, ktorá ponúka zhodnotenie niekoľkých percent ročne + vstupný bonus 80 USD po splnení jednoduchých podmienok: Celsius Wallet: Získavajte odmeny za držanie BTC, ETH, USDT a mnohých iných bez rizika (+BONUS 80 USD)

Medzi výhody ešte môže patriť to, že ETC má pôvodný kód Ethereum a takisto to, že v porovnaní s ETH stojí ETC rádovo oveľa oveľa menej. To môže osloviť potencionálnych špekulantov, ktorí si nechcú/nemôžu dovoliť “drahé” Ethereum. Toto je však už skutočne varenie z vody a hľadanie akýchkoľvek možných pozitív v mori plnom negatív.

Opäť sú ale tieto maličké výhody zostrelené ďalším negatívom – 51% útoky. Ethereum Classic z dôvodu veľkého nezáujmu o tento coin trpelo častými 51% útokmi, vďaka ktorým boli odcudzené milióny dolárov. 500% rast však spôsobil vzostup hash rate ETC o 100% behom pár dní, čo značí značný záujem a prechod mnohých minerov na ťažbu ETC. Takisto je to však len nárazová reakcia na prudký vzostup ceny, minulosť už pri ETC ukázalo niekoľko takýchto parabolických výletov hash rate, ktoré následne vždy padli tak rýchlo ako stúpli.

Parabolický rast ETC taktiež spôsobil, že na burzách začali rýchlo dochádzať zásoby ETC, čo cenu hnalo na viacerých zmenárňach nerovnomerne. Najviac cena vyletela na Coinbase Pro, kde museli pristúpiť k dočasnému zákazu market orderov na ETC.

Problémom nedostatku ETC na burzách podľa slov viacerých užívateľov je ten, že je veľký problém dostať ETC na burzy, z dôvodu vyžadovaného veľkého množstva nutných potvrdení transakcií. Na druhej strane, tieto značné problémy ako aj fakt, že ETC je zalistovaný na najväčších krypto burzách a brokeroch favorizuje možnosť ďalšieho rastu z dôvodu ľahkej dostupnosti.

Záver

Predikovať budúci cenový vývoj pri ETC je nemožné. Takéto podobné parabolické výlety však vždy končia buď ostrým alebo postupným vyklesaním, pričom tieto paraboly vždy niekto musí zaplatiť, a vždy sú to “dumb money”. Na druhej strane nielen pre inštitúcie, ale aj pre šikovných retail obchodníkov sú podobné paraboly skvelou možnosťou ako zarobiť. Z fundamentálneho hľadiska si ETC takýto rast určite nezaslúži. Ako som však napísal už na začiatku – trh ovládajú dumb money a pokiaľ tomu tak bude, budú náhodné coiny (väčšinou najväčšie shitcoiny) robiť takéto nezmyselné pumpy. Už to len chce vytipovať si tie možné budúce 🙂

 

txbtxb