Ethereum 2.0 o kusisko bližšie – Depozit smart kontrakt je formálne verifikovaný!

Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

O očakávanom update pre druhú najväčšiu kryptomenu súčasnosti píšeme stále častejšie. Ethereum 2.0 bude znamenať obrovský posun vpred pre celú sieť a ekosystém decentralizovaných aplikácií, ktoré na nej fungujú. Prechod z klasického spôsobu ťažby pomocou GPU na staking je o hodný kusisko bližšie po tom, čo spoločnosť Runtime Verification dokončila formálnu verifikáciu Ethereum 2.0 depozit smart kontraktu. -oznámenie-

“Počas kontroly sme pri depozit smart kontrakte narazili na niekoľko kritických problémov, [..] všetky však boli úspešne opravené v najnovšej verzii (v0.10.0).”

Ide o kľúčový kúsok kódu, ktorý umožní výmenu starých ETH 1.0 tokenov za tie nové na Proof of Stake Beacon blockchaine. Ide teda o akúsi bránu, ktorá spája súčasnú sieť s tou novou.

Nový Ethereum blockchain sa iba pred dvoma týždňami dostal do fáze testovania. Testnet zatiaľ oslavuje veľké úspechy. Nedávno sme informovali, že je na ňom už 22 000 validátorov.

>>>Nový Ethereum 2.0 testnet má úspech! – pritiahol už 22 000 validátorov<<<

Ako funguje Depozit kontrakt?

Depozit kontrakt je jedným z najdôležitejších Ethereum smart kontraktov tohto roka. Je určený na jednosmerný prenos tokenov z 1.X na nový Beacon chain. Ak chcete byť validátor na tomto novom Proof od Stake chaine, musíte cez 1.X sieť poslať ETH na depozit kontrakt. Ten ich následne uzamkne ako stake a vy si môžete vyzdvihnúť ETH 2.0 tokeny.

Problémy pri programovaní

Depozit smart kontrakt je napísaný v programovacom jazyku Vyper (jazyk, ktorý sa používa pri programovaní na Ethereu). Spoločnosť Runtime Verification však netestovala program vo Vyperi ale preložený zdrojový kód, pretože nechcela veriť prekladaču.

To sa ukázalo ako dobrý krok, pretože počas formálnej verifikácie sa narazilo na niekoľko kritických chýb práve v prekladači.

Merkle Tree

Na ukladanie histórie depozitov používa smart kontrakt datovú štruktúru Merkle Tree, ktorá umožňuje efektívnejšie zoradenie dát. Tento Merkle Tree je s výškou 32 relatívne veľký a dokáže uschovať až 2 na 32 (teda 4 294 967 296) transakcií.

Naivná implementácia by však vzhľadom na potenciálnu veľkosť celej štruktúry nebola vhodná, keďže sa vyžaduje prepočítanie celého stromu po vložení každej novej transakcie. Aby sa ušetril čas a priestor (a hlavne gas), vývojári implementovali inkrementálny Merkle Tree algoritmus, ktorý na rekonštrukciu stromu vyžaduje iba O(h) operácií a priestoru (h je výška stromu). Pre porovnanie, naivný Merkle Tree potrebuje O(2^h) času alebo priestoru.

A presne to bol najväčší zádrhel, ktorý museli Ethereum vývojári pri programovaní depozit kontraktu prekonať. Nie je to však jediná prekážka, ktorá zdržiava spustenie novej siete.

Čo čítať ďalej?

Príde breakout ETH z 2-ročného bear marketu? Toto sú dôvody, prečo áno!

Zdroj:
runtimeverification.com