ETF na Solane sa pravdepodobne schvália ešte tento rok. Ako to ovplyvní kryptotrh?

  • SEC schválila registráciu solanových ETF od spoločnosti Grayscale.
  • Očakávaný prílev investícií môže dosiahnuť 6 miliárd dolárov.
  • Solaxy ponúka prvé škálovateľné riešenie druhej vrstvy Solany.
Sponzorované články
ETF na kryptomenu Solana. Zdroj: shutterstock.com
BitmarketsBITmarkets Valentín mobil

Americká komisia pre cenné papiere a burzy (SEC) schválila upravenú žiadosť spoločnosti Grayscale o zavedenie burzou obchodovaných fondov na Solane. Tento krok predstavuje významný posun k širšej adopcii digitálnych aktív, ktorý ovplyvní ďalší vývoj kryptomenového prostredia. ETF na Solane by sa tak pridali k ethereovým a bitcoinovým ETF, ktoré lámu rekordy.

Prvé škálovateľné riešenie siete Solana

Nová administratíva prináša pozitívne zmeny

6. februára Americká komisia pre cenné papiere a burzy (SEC) vydala oznámenie, v ktorom schvaľuje návrh registrácie solanových ETF spoločnosti Grayscale.

Schválením dokumentu „Form 19b-4″ začína časový odpočet, počas ktorého musí regulačný orgán do 11. októbra žiadosť buď schváliť, alebo zamietnuť.

Proces schvaľovania zvyčajne pozostáva z piatich krokov:

  1. Regulačný orgán má 15 dní na zverejnenie zmeny pravidiel vo Federálnom registri. Tým sa otvára obdobie na verejné pripomienkovanie, zvyčajne 21 dní.
  2. Nasleduje 45-dňové obdobie skúmania, počas ktorého môže SEC zaujať tri stanoviská: schválenie, zamietnutie a predĺženie. Ak sa nepodnikne žiadna akcia, dôjde k automatickému schváleniu.
  3. Ďalšie 45-dňové obdobie preskúmania, ak je vyžiadané.
  4. Posledné 90-dňové obdobie dodatočného preskúmania, ak je vyžiadané.
  5. Záverečný verdikt o schválení alebo zamietnutí. Žiadateľ môže návrh stiahnuť a znovu predložiť, čím sa proces začne odznova.

Eric Balchunas, ktorý sa zameriava na digitálne aktíva, poznamenal, že iba pred šiestimi týždňami SEC už raz zamietla dokumenty 19b-4 burzy CBOE o zavedení ETF na Solane. Balchunas však podotkol, že vtedajším predsedom Americkej komisie pre cenné papiere bol konzervatívny Gary Gensler.

James Seyffart, ďalší analytik spoločnosti Bloomberg, hovorí, že tento krok predstavuje skutočne významný posun k širšej adopcii kryptomien, keďže predošlé pokusy o zavedenie burzou obchodovaných fondov na Solane boli neúspešné.

Čo je to Layer 2?

Schválenie solanových ETF v spojitosti s kryptotrhom

SEC v posledných týždňoch zaznamenala viac žiadostí o zavedenie burzou obchodovaných fondov ako zvyčajne. Spoločnosti 21Shares, VanEck, Canary Capital a tiež Bitwise podali prostredníctvom CBOE BZX Exchange žiadosti o schválenie solanových ETF.

JPMorgan predpokladá, že v prípade schválenia všetkých žiadostí by spotové ETF na Solane mohli prilákať nový kapitál vo výške až 6 miliárd dolárov, a to len počas jedného roka od oficiálneho spustenia.

Solanové burzou obchodované fondy predstavujú významný míľnik aj pre všeobecný kryptomenový trh. Z digitálneho aktíva, o ktoré sa málokto zaujímal, sa stala vysoko žiadaná kryptomena. Navyše čerstvé investície do Solany by urýchlili aj rast natívneho ekosystému, ktorého aplikácie už teraz generujú rekordné čísla.

Reálna ekonomická hodnota (REV) solanového ekosystému sa v poslednom štvrťroku 2024 zvýšila o 318 % na 819 miliárd dolárov a medziročne až o 5 649 %. Hodnota REV sa získava sčítaním príjmov zo sieťových poplatkov a maximálnej extrahovateľnej hodnoty (MEV). Celková trhová kapitalizácia ekosystému SOL na konci minulého roka dosiahla hodnotu 90 miliárd dolárov.

Reálnu ekonomickú hodnotu solanového ekosystému dopĺňa aj projekt Solaxy, ktorý ako jediný hlavnej sieti (Layer 1) Solany ponúka škálovateľné riešenie druhej vrstvy.

Solaxy zvyšuje potenciál solanovej siete

Solaxy predstavuje úplne prvé Layer 2 riešenie pre solanovú sieť. Projekt ponúka riešenie jedného z najväčších problémov Solany – preťaženia siete v čase obchodnej špičky. Druhá vrstva (L2) umožňuje spracovávať transakcie mimo hlavnej siete (Layer 1), čím dosahuje rýchlejšie spracovanie transakcií a nižšie poplatky.

Predpredaj kryptomeny Solaxy

Predpredaj kryptomeny Solaxy. Zdroj: solaxy.io

Technologická architektúra Solaxy ponúka niekoľko kľúčových výhod:

  • Presmerovaním na druhú vrstvu výrazne skracuje čas spracovania transakcií
  • Vývojárom decentralizovaných aplikácií (dApps) ponúka modulárnu infraštruktúru, ktorá im umožňuje vytvárať škálovateľné riešenia
  • Vďaka svojej rýchlosti a efektivite spracovania transakcií vytvára ideálne prostredie pre obchodovanie s meme coinmi, NFT a inými digitálnymi aktívami

Projekt si za krátky čas získal značnú dôveru investorov. Tvorcom projektu sa doteraz podarilo vyzbierať viac ako 20 miliónov dolárov. O vysokom potenciáli Solaxy vo svojom videu hovorí aj krypto YouTuber NBA Ondrei, ktorý vysvetľuje, čo dokupovať v čase prepadu.

Súčasná predpredajná fáza projektu skorým záujemcom ponúka možnosť doplniť si tokeny SOLX za najvýhodnejšiu cenu vôbec, a to 0,001632 dolára. Tokeny si investori môžu zakúpiť na oficiálnej webovej stránke projektu prostredníctvom ETH, SOL, BNB, USDT alebo platobnou kartou.

Držiteľov natívnych tokenov určite osloví aj možnosť uzamknúť SOLX výmenou za atraktívne odmeny. Výška stakingových odmien v čase písania článku je až 204 % APY.

Objaviť viac o funkciách druhej vrstvy

Záver

Vďaka modulárnej architektúre a inovatívnemu prístupu k škálovaniu hlavnej siete SOL má Solaxy vysoký potenciál prispieť k rastu solanového ekosystému. S očakávaným prílevom nového kapitálu prostredníctvom ETF fondov by mohla druhá vrstva zohrať kľúčovú úlohu v zabezpečení plynulého fungovania siete.

Solaxy tak predstavuje projekt, ktorý by mohol prilákať novú vlnu používateľov. Kombinácia nízkych poplatkov a rýchleho spracovania transakcií vytvára predpoklady pre dlhodobý a udržateľný rast celej platformy.

Článok vznikol v spolupráci s firmou Clickout.

Disclaimer: Tento článok je súčasť platenej propagácie. Názory a postoje uvedené v tomto článku nemožno spájať s názormi redakcie kryptomagazin.sk. Investovanie do kryptomien je vysoko rizikové. Obzvlášť investovanie do predpredaja (ICO). Zdôrazňujeme, aby ste si dôkladne preverili každý projekt a investovali iba to, o či si môžete dovoliť prísť.

Kvakomat PC bannerCoinfactory mobil baner

Najčítanejšie články

1

Slovenskí dôchodcovia v pasci: Valorizácia prehrala boj s infláciou

2

Top 5 najhoršie platených profesií na Slovensku. Títo ľudia zarábajú menej ako 1 000 eur v hrubom

3

Mince, ktoré vám môžu zmeniť život: Tieto dvojeurovky majú hodnotu tisícov eur

4

Slovensko stojí na prahu fatálnej krízy: Dôchodkovému systému hrozí úplný kolaps

5

Štát chystá veľké zmeny v dôchodkoch. Majú sa Slováci báť o peniaze?

PR články

BITmarkets rozdáva kryptomeny úplne zadarmo

PR články  | 13. februára 2025

PR článok spoločnosti Bitmarkets. S blížiacim sa Valentínom predstavuje kryptomenová burza BITmarkets moderný spôsob, ako osláviť sviatok lásky: darovaním kryptomeny.

Je Bitcoin skutočne digitálnym zlatom? Realita je zložitejšia

PR články  | 13. februára 2025

Článok vznikol v spolupráci s XTB. Bitcoin za poslednú dekádu vyrástol z undergroundovej technologickej novinky na jedno z najdiskutovanejších investičných aktív súčasnosti.

Bitcoin sa nespráva ako digitálne zlato