Ekonómovia varujú: Donald Trump môže spustiť vyššiu infláciu ako v roku 2022

  • Donald Trump so svojou politikou môže prispieť k inflácii podobnej roku 2021.
  • Ekonómovia odporúčajú prehodnotenie sľubov, aby sa predišlo hospodárskym šokom.
  • Kritici varujú pred neústálymi rizikami spojenými s jeho politikou.
Ekonomika Donald Trump môže spôsobiť infláciu
Donald Trump môže spôsobiť infláciu. Zdroj: shutterstock.com/mark reinstein/jira pliankharom
Catslap PC banerFreedum fighter mobil

Ako konkrétne môže Donald Trump zvýšiť infláciu

S blížiacim sa nástupom Trumpa do úradu by bolo rozumné, keby jeho administratíva zvážila ekonomické riziká a zmenila kurzy svojich programov. Kľúčové faktory zahŕňajú fiškálnu politiku, obchodné politiky a regulácie. Tu je niekoľko konkrétnych mechanizmov, ktorými by politika Donalda Trumpa mohla prispieť k zvýšeniu inflácie:

  • Monetárna politika: Donald Trump často vyvíja tlak na Federálny rezervný systém za účelom znižovania úrokovej sadzby. Síce tento krok stimuluje ekonomiku, prispieva zároveň k rastu cien.
  • Fiškálna politika: Trumpova administratíva zaviedla rozsiahle fiškálne stimuly, ako napríklad daňové úľavy. Vďaka nižším daniam sa zvyšuje dopyt, čo opäť tlačí ceny na nové maximá.
  • Obchodná politika: Trumpova administratíva zaviedla clá na import z Číny. V súčasnosti sa uvažuje aj o Európe. Clá navýšili náklady na dovážané tovary a služby, čo priamo zvýšilo ceny pre amerických spotrebiteľov.
  • Regulácie: Deregulačné opatrenia by mohli viesť k navýšeniu produkcie v mnohých sektoroch, ale zároveň by to prispelo k inflačnému tlaku.
  • Trh práce: V minulosti Trump tlačil na najnižšiu nezamestnanosť, čo vytvára tlak na rast miezd a predražuje výrobné náklady, ktoré sa prejavia na vyšších cenách konečných produktov a služieb.

Na záver hodnotíme, že Donald Trump má priamy vplyv na to, aký smerom sa uberie inflácia v USA. Vie dokonca ovplyvniť aj rast cien mnohých produktov u nás v Európe prostredníctvom ciel. Ak v skutočnosti dodrží svoje sľuby, nárastu cien sa zrejme dočkáme už v nasledujúcom roku.

Ak sa viac zaujímate o ekonomiku, odporúčame vám pozrieť sa aj na nasledujúce video:

SpäťStrana 3/3
Ďalej
txbtxb
Autor:
Marek Jendrál
Marek Jendrál

Vyštudoval financie, bankovníctvo a investovanie. O kryptomeny sa zaujíma od roku 2015. V článkoch sa špecializuje na technickú analýzu a sieťové dáta z blockchainu.