Ekonomika USA balansuje na pokraji recesie, varujú ekonómovia

  • Nezamestnanosť v USA prekračuje 36 % pohyblivý priemer.
  • Federálny rezervný systém znižuje úrokové sadzby v snahe odvrátiť ekonomický pokles.
  • Investori zostávajú optimistickí napriek varovným signálom.
Novinky Ekonomika v USA na pokraji recesie
Ekonomika v USA na pokraji recesie. Zdroj: shutterstock.com/Morrowind/M. Knijnenburg
BitmarketsOkazio mobil

Ekonomika USA je na pokraji recesie. Analytici začínajú upozorňovať na skryté riziká, ktoré by mohli predznamenávať príchod recesie. Trh práce, ktorý je často považovaný za kľúčový indikátor ekonomického zdravia, odhaľuje znepokojujúce trendy pripomínajúce obdobia pred predchádzajúcimi ekonomickými poklesmi, uvádza správa Finbold.

Varovné signály z trhu práce spôsobujú obavy

Podľa podrobnej analýzy zakladateľa prestížnej finančnej analytickej platformy GLJ Research Gordona Johnsona sa americká ekonomika pravdepodobne už nachádza v recesii. Johnson vo svojej analýze detailne rozoberá historické dáta, ktoré jednoznačne poukazujú na skutočnosť, že od roku 1951 každému významnému ekonomickému poklesu predchádzal charakteristický vzorec – nárast nezamestnanosti nad jej 36-mesačný pohyblivý priemer.

Myslíte si, že sme svedkami počiatku recesie?

Momentálna sila amerického akciového trhu efektívne maskuje túto znepokojujúcu realitu, ale podrobné údaje o pracovných miestach jasne ukazujú skutočný stav ekonomiky, vysvetľuje Johnson vo svojej analýze. Následne dodáva, že táto situácia sa stane zrejmou pre širokú verejnosť v priebehu nasledujúcich mesiacov.

98 %

Už sa viac neboj o svoje peniaze.

Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.

Sponzorovaný obsah
Finančné rozdielové zmluvy sú zložité nástroje a sú spojené s vysokým rizikom rýchlych finančných strát v dôsledku pákového efektu. Na 74 % účtov retailových investorov dochádza k finančným stratám pri obchodovaní s finančnými rozdielovými zmluvami u tohto poskytovateľa. Mali by ste zvážiť, či chápete, ako finančné rozdielové zmluvy fungujú, a či si môžete dovoliť podstúpiť vysoké riziko, že utrpíte finančné straty.

Zásadná úloha Federálneho rezervného systému

Uznávaná finančná analytická platforma The Kobeissi Letter poskytla v tejto súvislosti dodatočný, hlbší pohľad na vznikajúcu situáciu. Od septembra tohto roka, keď Federálny rezervný systém inicioval proces znižovania úrokových sadzieb, prestížny akciový index S&P 500 zaznamenal pozoruhodný nárast o 9 %.

Historické údaje však naznačujú podstatne odlišný trend – počas predchádzajúcich cyklov znižovania sadzieb v prípadoch, keď sa podarilo úspešne vyhnúť recesii, tento index typicky zaznamenal len mierny nárast pohybujúci sa okolo 3 %. Včera to však vypuklo, keďže americké akcie zaznamenali najväčší pád od roku 2022.

Pád amerických akcií

Pád amerických akcií. Zdroj: TradingView

Známy ekonóm Henrik Zeberg v tejto súvislosti zastáva výrazne pesimistickejší pohľad na situáciu. Verí, že Federálny rezervný systém síce príde na pomoc ekonomike, ale jeho reakcia prichádza už príliš neskoro. Súčasní politici sa príliš sústreďujú na infláciu, ktorá je v skutočnosti len oneskorujúcim sa ukazovateľom v komplexnom obchodnom cykle.

Banky majú pozitívne vyhliadky

Napriek týmto závažným varovaniam prestížna Bank of America uvádza povzbudivejšie zistenie – väčšina globálnych investorov neočakáva tvrdý ekonomický pád v horizonte nasledujúcich 12 mesiacov. Renomovaná investičná banka Goldman Sachs dokonca výrazne znížila svoju predpoveď pravdepodobnosti recesie z pôvodných 20 % na optimistickejších 15 %, pričom toto rozhodnutie podporila najmä pozitívnymi údajmi o zamestnanosti zo septembra tohto roka.

Celkovú situáciu však významne komplikuje paradoxný jav – zatiaľ čo akciový trh doteraz vykazoval známky prosperity, základné ekonomické ukazovatele začínajú signalizovať potenciálne problémy.

Robert Kiyosaki, svetoznámy investor a autor bestsellerov, zostáva výrazne skeptický voči reálnej schopnosti Federálneho rezervného systému efektívne zasiahnuť a zachrániť ekonomiku, pričom investorom odporúča preorientovať sa na tradičné bezpečné prístavy – zlato, striebro a perspektívny Bitcoin.

Ak sa viac zaujímate o ekonomiku, odporúčame vám pozrieť sa aj na nasledujúce video:

txbCatslap ICO mobil baner
Autor:
Marek Jendrál
Marek Jendrál

Vyštudoval financie, bankovníctvo a investovanie. O kryptomeny sa zaujíma od roku 2015. V článkoch sa špecializuje na technickú analýzu a sieťové dáta z blockchainu.

Najčítanejšie články

1

Tisícky Slovákov dostanú každý mesiac 600-eurový príspevok. Ste medzi nimi?

2

Slovensku hrozí bankrot. Z tigra Európy sa stala myš v pasci

3

Bankový účet navždy zadarmo ponúka až 7 bánk. Slováci si majú z čoho vyberať

4

Vodičáky sa budú v EÚ odoberať po novom. Týka sa to každého šoféra

5

10 oblastí, v ktorých je Slovensko najhoršie v rámci EÚ

PR články

Tyson Fury a XTB spájajú sily: Kráľ ringu podporí vašu cestu k finančnému úspechu

Ľuboš Kovár  | 19. decembra 2024 Horúca novinka

Globálna fintech spoločnosť XTB, popredný poskytovateľ online investičnej platformy a mobilnej aplikácie, oznámila vzrušujúce partnerstvo s boxerskou legendou Tysonom Furym pred historickým odvetným zápasom.

Tyson Fury a XTB spájajú sily
Horúca novinka

Ropa a zemný plyn: Ako Spojené štáty formujú budúcnosť energetiky

Henrieta Balázsová  | 14. decembra 2024

Článok vznikol v spolupráci s XTB. Spojené štáty americké zohrávajú kľúčovú úlohu na globálnom trhu so zemným plynom a ropou.