Ekonomická búrka sa blíži. Hlavný ekonóm NBS odhaľuje, čo čaká Slovensko

  • Svetová ekonomika zápasí s nestabilitou, ktorá priamo zasahuje aj Slovensko.
  • Európu môže zaskočiť náhly prílev čínskeho tovaru pre obchodné vojny.
  • Obchodná vojna by mohla na Slovensku zrušiť približne 20-tisíc pracovných miest.
Ekonomika Ekonomická búrka sa blíži
Ekonomická búrka sa blíži. Zdroj: shutterstock.com/PT Pictures
Kvakomat PC bannerCoinfactory mobil baner

Svetová ekonomika aktuálne zápasí s obdobím výraznej nestability, ktorá priamo zasahuje aj Slovensko. Obchodné spory, geopolitické konflikty a domáce faktory vytvárajú prostredie, v ktorom ekonomickí analytici len ťažko odhadujú budúci vývoj.

Hlavný ekonóm a výkonný riaditeľ úseku menovej politiky a bankových obchodov Národnej banky Slovenska Michal Horváth v rozhovore pre HNonline.sk objasňuje, ako tieto faktory ovplyvňujú našu ekonomiku a aké výzvy nás čakajú v najbližších mesiacoch.

Nie je to úplne jednoduché

„Makroekonomické predikcie sa v súčasnom nepredvídateľnom prostredí tvoria veľmi ťažko,” vysvetľuje Horváth. „V takýchto situáciách zvyčajne pracujeme s viacerými scenármi. Prechádzame od štandardných postupov k alternatívnym možnostiam vývoja, pričom jeden z nich musíme označiť ako najpravdepodobnejší.”

Odborník zdôrazňuje, že v období zvýšenej neistoty žijeme už dlhší čas. Po finančnej kríze nasledoval covid, vojna na Ukrajine a teraz obchodné vojny.

„Jednoducho predvídateľná ekonomika a ľahké plánovanie patria už dávno minulosti,” konštatuje.

98 %

Už sa viac neboj o svoje peniaze.

Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.

Sponzorovaný obsah
Finančné rozdielové zmluvy sú zložité nástroje a sú spojené s vysokým rizikom rýchlych finančných strát v dôsledku pákového efektu. Na 69 % účtov retailových investorov dochádza k finančným stratám pri obchodovaní s finančnými rozdielovými zmluvami u tohto poskytovateľa. Mali by ste zvážiť, či chápete, ako finančné rozdielové zmluvy fungujú, a či si môžete dovoliť podstúpiť vysoké riziko, že utrpíte finančné straty.

Clá a ich vplyv na slovenské hospodárstvo

Nedávne rozhodnutia amerického prezidenta Donalda Trumpa v oblasti obchodnej politiky vyvolali obavy z možného rozšírenia obchodných konfliktov. Horváth upozorňuje, že väčšinu tohto roka poznačí vysoká neistota v globálnej ekonomike, čo nevyhnutne ovplyvní aj výkonnosť slovenského hospodárstva.

„Bez ohľadu na konečný výsledok colných opatrení, už samotná neistota od apríla do leta ohľadom konečných sadzieb vyvolá značnú opatrnosť,” vysvetľuje. Táto zdržanlivosť zasiahne investorov aj spotrebiteľov v mnohých krajinách a spomalí ekonomický rast globálne vrátane Európy a Slovenska.

„Ako malá otvorená ekonomika sme hlboko zapojení do medzinárodných obchodných vzťahov. Každé narušenie tohto systému okamžite pocítime aj u nás,” zdôrazňuje Horváth.

Expert poukazuje na zaujímavý aspekt obchodných sporov medzi USA a Čínou:

Jeden z dôsledkov spočíva v presmerovaní tovarových tokov cez iné časti sveta. Európu môže zaskočiť, keď náhle bude čeliť masívnej ponuke z Číny.

Späť
Strana 1/2Ďalej
Coinfactory PC baner
Autor:
Karina Daráková
Karina Daráková

Karina Daráková pochádza spod Tatier a vyštudovala žurnalistiku na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre. V minulosti pôsobila v Novom Čase a na pozícii vedúcej domáceho spravodajstva v Startitup. V Kryptomagazine sa venuje ekonomickým a realitným témam.