ECB rozhodla o obrovskom znížení úrokových sadzieb

  • ECB už druhýkrát v tomto roku znížila úrokové sadzby.
  • Došlo k poklesu z úrovni 4,25 % na 3,65 %.
  • Tento trend bude pokračovať, ak inflácia nebude stúpať.
Ekonomika
ECB prudko znížila úrokové sadzby. Zdroj: shutterstock.com/Sheviakova Kateryna/Alexandros Michailidis
Memex PC bannerBitmarkets

Európska centrálna banka (ECB) na svojom poslednom monetárnom stretnutí rozhodla podľa údajov Trading Economics o výraznom znížení úrokovej sadzby. Uvoľnenie menovej politiky zrejme očakával takmer každý, no možno nie až na takej úrovni. Tento trend pravdepodobne bude pokračovať aj v poslednom kvartáli tohto roku.

ECB znížila sadzbu na 3,65 %

ECB znížila úrokové sadzby hlavných refinančných operácií a jednodňových refinančných obchodov na 3,65 % a 3,90 %. Ide celkovo o druhý pokles v tomto roku, pričom najprv nastalo zníženie zo 4,50 % na 4,25 % a teraz na 3,65 %. Centrálna banka tak rozhodla o celkovom znížení o 60 bázických bodov.

ECB znížila úrokovú sadzbu

ECB znížila úrokovú sadzbu. Zdroj: Tradingeconomics

Projekcie inflácie zostávajú v súlade s predchádzajúcimi prognózami: 2,5 % v roku 2024, 2,2 % v roku 2025 a 1,9 % v roku 2026, aj keď sa očakáva krátkodobý nárast, keďže pokles cien energií z ročných porovnaní zmizne. Predpokladá sa, že jadrová inflácia klesne z 2,9 % v roku 2023 na 2,0 % v roku 2026, a to aj napriek mierne vyššej inflácii služieb.

98 %

Už sa viac neboj o svoje peniaze.

Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.

Sponzorovaný obsah
Finančné rozdielové zmluvy sú zložité nástroje a sú spojené s vysokým rizikom rýchlych finančných strát v dôsledku pákového efektu. Na 74 % účtov retailových investorov dochádza k finančným stratám pri obchodovaní s finančnými rozdielovými zmluvami u tohto poskytovateľa. Mali by ste zvážiť, či chápete, ako finančné rozdielové zmluvy fungujú, a či si môžete dovoliť podstúpiť vysoké riziko, že utrpíte finančné straty.

Inflácia je stále nad cieľom

Je dôležité upozorniť, že domáce inflačné tlaky sú stále zvýšené v dôsledku rastúcich miezd, ale zmiernenie nákladov práce a zisky firiem pomáhajú kompenzovať tento vplyv. To znamená, že ECB stále nestlačila infláciu pod svoj cieľ 2 %. Za mesiac august je inflácia v eurozóne na úrovni 2,2 %, avšak už celý rok sa pohybuje v intervale od 3 do 2 %.

Inflácia v eurozóne za posledný rok.

Inflácia v eurozóne za posledný rok. Zdroj: Tradingeconomics

Inflácia na Slovensku

Je pravdepodobné, že v najbližšom roku bude znižovanie úrokových sadzieb pokračovať. Ale to iba za predpokladu, že inflácia nebude stúpať. Presne to sa deje na Slovensku. Posledné dva mesiace inflácia, paradoxne, narastá. Zatiaľ čo v júni bola na minime 2,1 %, v júli stúpla na 2,6 % a v auguste opäť na 2,8 %. Ide o najvyššiu úroveň od februára tohto roku.

Augustový výsledok inflácie v eurozóne kontrastoval so sériou predchádzajúcich mesiacov s infláciou nad hranicou 2,5 %, čo naznačuje určitý pokrok smerom k inflačnému cieľu ECB na úrovni 2 %. Spomalenie však bolo spôsobené prudkým poklesom nákladov na energie. Bez energií a nespracovaných potravín zostal rast cien nezmenený.

Ak sa viac zaujímate o ekonomiku, odporúčame vám pozrieť sa aj na nasledujúce video:

txbOkazio mobil
Autor:
Marek Jendrál
Marek Jendrál

Vyštudoval financie, bankovníctvo a investovanie. O kryptomeny sa zaujíma od roku 2015. V článkoch sa špecializuje na technickú analýzu a sieťové dáta z blockchainu.