ECB bude pokračovať v tvrdom boji s infláciou – To ale prináša riziká pre Slovákov

Ekonomika ECB trápi inflácia
ECB trápi inflácia. Zdroj: shutterstock.com/nitpicker/Viktollio
BitmarketsBitmarkets

Už o pár dní Rada guvernérov Európskej centrálnej banky rozhodne o tom, ako sa zmenia úrokové sadzby. S veľkou pravdepodobnosťou môžeme očakávať, že súčasná sadzba, ktorá je na úrovní 3,5 % bude znova navýšená, pretože ťažký boj s infláciou sa ešte ani zďaleka neskončil. Medzinárodný menový fond dokonca vyzýva na ďalšie doplňujúce reštriktívne opatrenia, tentokrát v rozpočtovej oblasti. Inflácia odoláva a my sa musíme pripraviť na ťažké časy.

Lepkavá inflácia ohrozuje krajiny eurozóny

Medziročná miera inflácie v eurozóne dosiahla v marci úroveň 6,9 %. Aj keď sa to môže javiť ako veľmi dobrá správa v porovnaní s februárovou hodnotou 8,5 %, netreba zabúdať na to, že cieľová úroveň inflácie je vo výške 2 %. Tento cieľ je teda stále ohromne vzdialený a ECB bude musieť aj naďalej pokračovať v prísnej menovej politike a na najbližšom zasadnutí Rady guvernérov 4. mája znova navýšiť úrokové sadzby.

Analytici očakávajú, že zvýšenie sadzieb by mohlo byť tentokrát miernejšie, aby tlak na trhy nebol až príliš veľký. No na druhej strane, prísne opatrenia budú pravdepodobne trvať dlhší čas, ako sme pôvodne očakávali.

MMF predpovedá, že úroky budú rásť ešte aj počas budúceho roka

Alfred Kammer, riaditeľ európskeho oddelenia Medzinárodného menového fondu, považuje súčasnú mieru inflácie za príliš veľkú hrozbu.

Naše hlavné politické odporúčanie je poraziť infláciu. A to znamená, že musíme použiť menovú politiku. Pre Európsku centrálnu banku to znamená ďalšie sprísňovanie menovej politiky, ktoré bude trvať dlhší čas, podľa našich odhadov do polovice roka 2024, aby sa inflácia niekedy v roku 2025 dostala na cieľovú úroveň.

Pre čitateľov sme vytvorili Discord komunitu, kde každý deň prispievame s hodnotným obsahom. Pridaj sa cez tento odkaz. Tie najaktuálnejšie novinky sleduj na našom Instagrame a Facebooku.

Inflácia je príliš odolná, štáty budú musieť obmedziť opatrenia na podporu ekonomiky

Pod vplyvom pandémie, neskôr aj vojny na Ukrajine a následnej energetickej krízy, začali vlády všetkých krajín podporovať ekonomiku, firmy, aj domácnosti rôznymi opatreniami.

Podľa MMF by mali členské štáty Európskej únie postupne obmedzovať tie opatrenia, ktoré sú zamerané na zmierňovanie dopadov vysokých cien energií na obyvateľstvo.

„Infláciu nemôže vyriešiť samotná centrálna banka, je potrebná pomoc zo strany rozpočtovej politiky,” uviedol Kammer.

Slováci by sa mali pripraviť na to, že už za nich zvýšené náklady na energie nebude platiť štát

Energetickú krízu riešila každá krajina iným spôsobom. Na Slovensku na enormný nárast cien elektriny a plynu reagovala vláda zastropovaním cien energií pre rok 2023 a teraz už aj pre rok 2024.

Ministerstvo hospodárstva Slovenskej republiky vyhlásilo aj výzvu na predkladanie žiadostí o poskytnutie dotácie na pokrytie dodatočných nákladov v dôsledku zvýšenia cien elektriny a plynu. O tom sme vás podrobne informovali v nedávnom článku.

No podľa aktuálnych vyjadrení Medzinárodného menového fondu v dôsledku poklesu cien energií má byť práve takýmto opatreniam koniec. Pomoc by sa podľa MMF po novom mala zamerať len na tie nezraniteľnejšie skupiny obyvateľstva.

Čo to všetko znamená pre ľudí?

Inflácia je naším nepriateľom číslo jeden. Napriek tomu, že celkovo klesá, tak my to necítime, lebo ceny potravín nám rastú doslova pred očami.

O tom ako Ceny na Slovensku rastú čoraz viac, sa dočítate v našom nedávnom článku.

Opatrenia centrálnej banky nám drasticky predražili úvery, takže rastúce úrokové sadzby sú teraz našim nebezpečným nepriateľom číslo dva. Ak vás táto téma zaujíma, môžete si prečítať článok Hypotéky Slovákom opäť zdraželi.

A štátna pomoc? Tá, ktorá po celý čas stála na našej strane v boji proti inflácií, sa teraz tiež obráti proti nám. Máme tu zrazu nového nepriateľa, číslo tri.

Prečítajte si aj: Ako sa budú vyvíjať ceny za nehnuteľnosti na Slovensku? Trhy čakajú ťažké časy

txbKvakomat mobil
Autor:
Nikola Litvinová
Nikola Litvinová

Vyštudovala odbor financie a intenzívne sa venuje investovaniu. Analytickým okom sleduje svetové aj domáce ekonomické dianie. Zaujíma sa nie len o kryptomeny, ale rovnako aj o tradičné finančné trhy. Baví ju vytvárať pútavý obsah, ktorý prináša čitateľom skutočnú hodnotu.