Dve populárne krajiny zavádzajú bič na turistov. Zohnať tu ubytovanie bude ťažšie

  • Tieto legislatívne zmeny predstavujú významný krok v snahe o reguláciu turistického ubytovania.
  • Bezpečnosť turistov je jedným z kľúčových aspektov nových nariadení.
  • Čo hrozí majiteľom ubytovaní, ktorí pravidlá nebudú rešpektovať?
Novinky Dve populárne krajiny zavádzajú bič na turistov
Dve populárne krajiny zavádzajú bič na turistov. Zdroj: Shutterstock.com/Diego Thomazini, NDAB Creativity
Okazio PCBitmarkets

Špecifikom španielskej regulácie je požiadavka na každoročnú obnovu registrácie. Prenajímatelia budú musieť predkladať detailné výkazy o svojich aktivitách za predchádzajúcich 12 mesiacov, čo umožní lepšiu kontrolu nad týmto sektorom.

Tieto opatrenia prichádzajú v čase, keď rastie kritika vplyvu krátkodobých prenájmov na trh s bývaním. Nedávna štúdia Univerzity v Málahe odhalila, že v oblastiach s vysokou koncentráciou turistického ubytovania rastú ceny nájmov približne o tretinu rýchlejšie než v iných lokalitách.

Odborník na realitný trh Enrique Navarro však upozorňuje, že situácia nie je jednoznačná:

Nemôžeme všetku vinu pripísať turistickým prenájmom. Aj keby všetky takéto nehnuteľnosti zmizli, problém vysokých nájmov by sa automaticky nevyriešil.

Platformy ako Airbnb už reagujú na nové nariadenia. Spoločnosť oznámila, že inzeráty nespĺňajúce nové požiadavky budú z ich stránok odstránené, čím demonštruje podporu snahám o väčšiu reguláciu odvetvia.

Tieto legislatívne zmeny predstavujú významný krok v snahe o reguláciu turistického ubytovania a môžu slúžiť ako model pre ďalšie krajiny, ktoré čelia podobným výzvam v oblasti krátkodobých prenájmov.

Budapešť bojuje proti krátkodobému ubytovaniu

Obyvatelia jednej z najatraktívnejších častí Budapešti sa rozhodli postaviť proti krátkodobému prenájmu typu Airbnb. V hlasovaní sa mestská časť Terézváros stala prvou štvrťou v Budapešti, ktorá od roku 2026 zakáže krátkodobé prenájmy bytov turistom.

Je to zaujímavý demokratický experiment,” uviedli predstavitelia šiestej mestskej časti po tom, čo sa obyvatelia v referende vyslovili za zákaz. Hoci účasť dosiahla len 20,52 %, väčšina hlasujúcich – 54 % – podporila zákaz krátkodobých prenájmov, ktorý vstúpi do platnosti od 1. januára 2026. Informuje o tom portál Euronews.com.

Lokalita je veľmi populárna

Terézváros patrí medzi najvyhľadávanejšie lokality v centre Budapešti, odkiaľ majú turisti jednoduchý prístup k hlavným pamiatkam ako parlament, Reťazový most či Budínsky hrad. Práve táto atraktívna poloha však priniesla obyvateľom množstvo problémov.

Nadmerný turizmus sa stal pre mnohých obyvateľov neúnosným,” vysvetľuje situáciu odborník na realitný trh z portálu Ingatlan.com. Štatistiky ukazujú, že Budapešť je najobľúbenejšou destináciou v strednej Európe pre krátkodobé pobyty s 6,7 miliónmi prenocovaní ročne.

Problém s masovým turizmom nie je špecifický len pre maďarskú metropolu. Podľa údajov Eurostatu bolo v minulom roku v EÚ rezervovaných až 719 miliónov nocí cez platformy ako Airbnb, Booking, Expedia Group a Tripadvisor, čo predstavuje 20-percentný nárast oproti predchádzajúcemu roku.

Kritici poukazujú na to, že príliš veľký počet turistov poškodzuje historické pamiatky, preťažuje infraštruktúru a významne sťažuje miestnym obyvateľom prístup k bývaniu. Byty prenajímané cez Airbnb sú považované za jeden z hlavných faktorov zvyšovania cien nehnuteľností a nájmov.

SpäťStrana 2/2
Ďalej
Kvakomat PC bannerWallstreetpepe ICO mobil baner
Autor:
Karina Daráková
Karina Daráková

Karina Daráková pochádza spod Tatier a vyštudovala žurnalistiku na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre. V minulosti pôsobila v Novom Čase a na pozícii vedúcej domáceho spravodajstva v Startitup. V Kryptomagazine sa venuje ekonomickým a realitným témam.