Držíte doma veľa hotovosti? Experti vysvetľujú, prečo robíte veľkú chybu

Novinky Hotovosť je dnes na účtoch znehodnocovaná infláciou
Hotovosť je dnes na účtoch znehodnocovaná infláciou. Zdroj: shutterstock.com/SERSOLL/Cin8 Films
Best Wallet PCFlockers mobil

Hotovosť, ktorú máte ukrytú doma pod vankúšom alebo na účte v banke, je dnes podľa analytikov stratou. Analytici upozorňujú na to, že na trhu je dnes množstvo takmer bezrizikových možností, ako peniaze zhodnotiť. Na druhej strane stojí ešte vždy vysoká inflácia, ktorá z úspor rýchlo ukrajuje. Na jednej strane sú teda straty z nečinnosti, na strane druhej pomerne dobré príležitosti, ako tomu predísť.

Analytici varujú

Správcovia aktív minulý týždeň v rozhovoroch s poprednými ekonomickými médiami tvrdili, že im vyhovuje nakupovať štátne dlhopisy a iné vysokokvalitné dlhopisy na úrovniach, ktoré konečne považujú za atraktívne. Takisto sa zhodli na rozšírení úrokového rizika až do päťročnej oblasti štátnych dlhopisov, pričom vlastnia aj hypotekárny dlh, ktorý považujú za lacný. Z vyjadrení analytikov vyplýva viacero užitočných informácií.

Dlhopisový obchodník, Greg Whiteley, uviedol: „Momentálne mám pocit, že 4 a pol až 5 % je bezpečným miestom na nákup dlhopisov.” Pri tomto výroku je potrebné sa pristaviť. Ide o dôležitú informáciu aj pre bežných investorov. Prečo strácať kúpnu silu na tom, že je dnes vysoká inflácia, a nezmierniť tento prepad kúpnej sily na takmer bezrizikových aktívach?

Slovenská aj európska inflácia bola podstatnú časť roka blízko dvojciferných čísel, dnes sa už dostáva k 7 percentám. To znamená, že peniaze, ktoré človek dostal ako výplatu tento mesiac, majú o 7 % menšiu kúpnu silu, ako tomu bolo minulý rok.

Binance
97 %

Zarábaj aj ty na raste kryptomien.

Začni ich nakupovať na Binance a získaj 100 dolárový vstupný bonus.

Sponzorovaný obsah

Ako neznehodnotiť hotovosť?

Inflácia doslova núti ľudí investovať. Keďže však nejde o skúsených investorov, mali by sa jednoznačne držať toho, aby vsádzali na istotu. Asi najväčšou istotou na tomto trhu sú dlhopisy. Ako hovorí popredný slovenský ekonóm Juraj Karpiš, investovanie by malo byť nudou.

Dlhopisy spĺňajú obe tieto kritériá. Znižujú stratu z inflácie, ktorú bežní ľudia musia strpieť, ak ostávajú pri šetrení v hotovosti. Takisto ide o pomerne nudnú investíciu, pretože dlhopisy patria k najväčšej istote, akú na trhu nájdete. Výnosy sú pomerne dlhodobo známe a z pohľadu volatility ide skôr o nižšiu mieru pohybov.

Samozrejme, stratám spôsobeným infláciou je možné sa vyhnúť aj riskantnejším investovaním. Ak s tým človek nemá množstvo skúseností, nie je možné to odporúčať. Nie každý z nás môže byť Warren Buffet, ako dodáva spomínaný Karpiš.

Nutná miera hotovosti

Existuje určitá hranica toho, akou sumou je vhodné disponovať v hotovosti. Podľa mnohých odborníkov sú to minimálne 3 mesačné príjmy domácnosti. To tvorí rezervu v prípade nepriaznivých a nepredpokladaných okolností. Niekedy je hotovosť potrebná napríklad pri problémoch bánk.

Všetka ostatná hotovosť je však dnes vystavená inflačnému tlaku a každý deň z nej ubúda. Paradoxne majú dnes Slováci na účtoch obrovské prostriedky. Je to 47,75 miliárd eur. Z tejto sumy im inflácia zobrala len v tomto roku viac ako 4,5 milióna. Toto sú peniaze, ktoré mohli Slováci ušetriť.

Dnes je potrebné si vybrať medzi tým, či budú Slovákom miznúť peniaze a ich kúpna sila pravidelne každý mesiac, alebo nájdu odvahu a pôjdu do určitého rizika spojeného s obchodovaním a investovaním.

Mohlo by vás zaujať: Päť projektov, ktoré by mohli nahradiť Bitcoin

Kvakomat PC bannerKvakomat mobil
Autor:
Marek Rodák
Marek Rodák

Vyštudoval filozofiu a históriu. Počas svojho profesionálneho života skúsil viacero pozícií, od marketingu, cez učiteľa, asistenta až po zastupujúceho riaditeľa školy. Vo voľnom čase sa venuje kryptomenám. Píše od roku 2011.